İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İmam-ı Malik Hazretleri ile tabiatçıların (tabiiyyunların) tartışması

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

G@RiP*

avatar
ÇALIŞKAN ÜYEMİZ
ÇALIŞKAN ÜYEMİZ
İmam-ı Malik Hazretleri ile tabiatçıların (tabiiyyunların) tartışması

İmam-ı Malik Hazretlerine tabiatçıların (tabiiyyunların) büyüklerinden imtihan ve tartışmak için geliyorlar. Yani "Dünya'yı, Allah (cc) yaratmadı, kendi kendine oldu" diye iddia ediyorlar. İmam-ı Malik Hazretleri bunların iddialarını bildiği, onların iddialarını çürütüp, acizliklerini kendilerine bildirmek için misafir odasına yanlarına inmiyor. Bunlar:
– Vakit geçiyor, gelsin konuşacaklarımız var diyorlar.
– Beklesinler geliyorum diyor. Tekrar tekrar haber gönderiyorlar. En son İmam-ı Malik Hz. leri yanlarına geliyor.
– erede kaldın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] niçin gelmedin? diyorlar. İmam-ı Malik Hz. leri:
– Ben bir ırmağın karşı tarafında idim. Irmakta köprü yoktu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] su geçit vermiyordu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yüzme de bilmiyordum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çaresiz kaldım. Nasıl geçeceğim derken, suyun yüzünde bir kütük geldi. Kendi kendine biçildi, tahta oldu, çivi geldi, çekiç geldi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendi kendine çakıldı, bir kayık oldu. Bu kayığın yapılmasını bekledim. Onun için geç kaldım.

Soru soracakların en büyüğü, en akıllısı dedi ki:
– Kalkın gidelim.
Arkadaşları:
– Biz buraya bununla imtihan olacaktık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] konuşmadan nereye gidelim.
O dedi ki:
– Konuşacak bir şey kalmadı.
Dışarı çıktılar. Yine kendisine sordular:
– Neden konuşmadın.
– Kendi kendine bir kayık yapıldı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kütük kendi geldi, tahta kendi kendine oldu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çivi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çekiç geldi, kayık kendi kendine çakıldı,, oldu diyor. Bunun yalan söylediği belli. Biz, hiç kendi kendine kayık olur mu? dersek, diyecek ki siz dünyanın kendi kendine olduğuna inanıyorsunuz, bir kayığın kendi kendine olduğunu gözümle gördüm, şimdi oldu diyorum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] inanamıyorsunuz da hiç kimse görmeden dünyanın kendi kendine olduğuna nasıl inanıyorsunuz, diyecek. Bizi mat etti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] susturdu. Bizim için söylenecek söz kalmadı, diyor.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz