.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Salava10

Join the forum, it's quick and easy

MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 33 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 33 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_lcap67%MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_rcap 67% [ 4 ]
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_lcap0%MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_rcap 0% [ 0 ]
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_lcap0%MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_rcap 0% [ 0 ]
MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_lcap33%MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN?

2 posters

MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Empty MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN?

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 08.03.11 11:52

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Bu soru, Hz. Ömer(a.s.)'in her gün kendine sorduğu güzel bir sorudur. Bu soru, aslında bütün Müslümanların her gün kendine sorması gereken bir sorudur. Bizi yaratan Yüce Allah'ın, bizi yaratma gayesini hatırlamak ve onu aklında/ruhunda canlı tutmak gerekir her gün.

Acaba neden geldik bu dünyaya? Neden insanlar Allah'ın yeryüzündeki halifesi olarak seçildi? Neden doğup, büyüyüp ve kaçınılmaz son olan ölümü tadıyoruz? Bu soruları her akşam yastığa kafamızı bıraktığımız zaman kendimize tekrar tekrar sormak gerekir. Çünkü insan unutkan bir varlıktır. Ve hele bir de, ona kendi yaratılış gayesini ve görevlerini unutturacak birçok günlük meşgale ve uzun emeller her tarafını böylesine kuşatmışsa, bu unutkan varlık (insan) söz konusu kuşatmayı yaramayabilir ve asıl hedefini daha çabuk unutabilir.

Biliyoruz ki her nefis ölümü tadıcıdır. Yarın hesap gününde Allah'ın huzuruna çıktığımız zaman Allah-u Teala soracaktır. "Ey kulum! Dünyada yaşadığın süre içinde benim için ne yaptın?" Bu soruya cevap verirken halimiz nice olur biliyor musunuz?

Zaten yaşanan hayatın her anı imtihanın bir parçasıdır. Yani imtihanın kapsamına, sadece günlük yaşam içinde yerine getirilen bazı ibadetler ve yapılan bazı güzel ameller girmiyor. Yaşamın her alanında; neler gördüğümüz, neler duyduğumuz, neler söylediğimiz, neler yediğimiz, neler içtiğimiz, neleri niye yaptığımız, nelere karşı niye sustuğumuz ve bunlara benzer her durumumuz ve anımız bu imtihana dahildir. Evet aklımızdan, kalbimizden, gözlerimizden, kulaklarımızdan, dilimizden, midemizden, el ve ayaklarımızdan ve bunların amellerinden dolayı çetin bir hesaba çekileceğiz.

İslami değerlerimizin bireysel ve toplumsal yaşamımızda gittikçe zayıfladığı bu günlerde, Rab'bimizin mahşerde bize soracağı soruları kendimize önceden daha çok sormamız gerekir. Çünkü bu durumdan her Müslüman birey ve toplum sorumludur. Şu an içinde bulunduğumuz yaşam küfrün, şirkin, zulmün kurallarına tabidir ve bu yaşam hem bireylere ve hem de topluma kendi varoluş gayesini unutturmaktadır.
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Empty Geri: MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN?

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 08.03.11 11:57

Bu gün Allah için hiç gıybet yapmadım.
Bu gün Allah için hiç harama bakmadım.
Bu gün Allah için hiç harama el uzatmadım.
Bu gün Allah için hiç yalan söylemedim.
Bu gün Allah için hiç namazımı son ana bırakmadım.
Bu gün Allah için hiç virdimi aksatmadım.
Bu gün Allah için hiç kalp kırmadım.
Bu gün Allah için hiç başkalarında kusur aramadım.
Bu gün Allah için hiç israf yapmadım.
Bu gün Allah için hiç malayani ve boş şeyler konuşmadım.
Bu gün Allah için hiç trafikte gözü açıklık(!) yaparak kimsenin sırasını almadım.
Bu gün Allah için hiç Nam-ı Celil-i Subhani'yi gittiği her yere götüren Allah dostları hakkında suizanda bulunmadım.
Bu gün Allah için Müslümanlara zararları yüzyıllardır bilinen çevrelerle anlaşılmaz bir hırs ve çekememezlik yüzünden iş birliği yapmadım.
Dünya ve dünyalık için, mevki makam hırsıyla hiç kimseye iftira atmadım,
bir tek gönlü bile kırmaktan yılandan akrepten çekindiğim gibi çekindim.
Bu gün Allah için hiç faize el uzatmadım.
Bu gün Allah için hiç yetim hakkı yemedim.
Bu gün Allah için hiç insanların ellerindeki avuçlarındakini "ortak olalım" diyerek alıp üzerine yatmadım.

Hiç şüphesiz bunların sayısını da çoğaltabiliriz. Günlük hayatımızı
yaşarken az da olsa günaha karşı böyle mesafeli bir duruşla yaşamaya gayret edersek, zaten sonsuz merhamet sahibi Rabbi Rahimimiz de sevap yollarını kolaylaştıracaktır. Bir kere sevap yolu kolaylaşan insanın dünyası da ahireti de Allah'ın izniyle cennet asa baharlara dönecektir.
Böyle insanlara bir de Cenab-ı Hakk'ın müjdesi var: "Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır." (Bakara, 277)

İstikamet bu yönde olduktan sonra başkaları ne derse desinler, ne
iftiralarda bulunurlarsa bulunsunlar, sizin bulunduğunuz ufku Kur'an bildiriyor. "Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır" Yani Korkmayın, gevşemeyin, inanıyorsanız mutlaka üstünsünüz. Siz Allah'a hakkıyla itimat edin Allah, kendisine ve peygamberlerine düşman
olanların hakkından gelecektir.

M.F.Gülen

Selam ve dua ile...
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN? Empty Geri: MüHiM BiR SoRu: BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN?

Mesaj tarafından RüveYde 09.03.11 19:23

İnşaallah bu hitab bizlerınde nefıs muhasebesı yapmasına vesıle olur...Kısacık dünya hayatımızı neler ile dolduruyoruz???

RüveYde
RüveYde
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

- Similar topics