.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Salava10

Join the forum, it's quick and easy

GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 7 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 7 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_lcap67%GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_rcap 67% [ 4 ]
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_lcap0%GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_rcap 0% [ 0 ]
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_lcap0%GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_rcap 0% [ 0 ]
GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_lcap33%GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

GeÇ KaLMıŞ BiR SuSuŞ ve iNSaN

GeÇ  KaLMıŞ   BiR  SuSuŞ  ve  iNSaN  Empty GeÇ KaLMıŞ BiR SuSuŞ ve iNSaN

Mesaj tarafından EyLüL 11.08.10 18:32

Nereye gidiyorsun ey insan!
Bak insan diyorum sana! İnsan Peki, sen inanıyor musun insan olduğuna? İnanıyor musun gerçekten inandığına ? İnancına, inanman gerektiğine, neye ve neden inandığına? Sen sen ey insan! Nasıl yaşıyorsun? Dur dur! Sen yoksa yaşadığını mı sanıyorsun? Nedir senin için yaşamak?

Fecir vakti Onu düşünerek açıyor musun gözlerini? Ellerin, ayakların kıpırdıyor mu? En önemlisi kalbin atıyor mu? Fark ediyor musun, bugün de nefes aldığını? Sen yaşıyor musun ey insan? ! Tenin sıcak mı, soğuk mu? Hissettiğin duygunun adı ne? Üşüyor musun, terliyor musun ve gerçekten hissediyor musun?

Yaşamak nedir senin için söyle? ! Açtın gözlerini& Ellerin, ayakların kıpırdıyor Tamam, kalbin de atıyor Peki, yeterli mi bu oluşlar yaşamana? Yerinden doğruldun, bastın yeryüzüne& Bunlara izin verenden bihabersen yaşıyor musun söyle?!

Adım attın günün kalbine Çevrende eş, dost belki Ya yalnızsın ya da paylaşıyorsun; o yaşadığını zannettiğin hayatı sevdiklerinle Sesler geliyor harmanlanmış güzelliklerle& Hepsi hitap ediyor sana& Mutlu oluyorsun duyduklarınla Mevsim belki yaz, belki de kış& Ya bir kuş sesi var dışarıda, ya da yaz

yağmurunun çatı üzerine vuruş sesi& Yani ıssız değil hiçbir yer& Peki, farkında mısın duyduğuna? Ve bu yaşamak mı ey insan söyle?! Sen inanıyor musun gerçekten yaşadığına?
Hissediyorsun şimdi soğuğu ve sıcağı& Sol yanında bir et parçası ki; bütün bedenin onun elleri arasında& Bir kıpırtı, bir hareket var; gün içinde belki de hiç hissetmediğin& Oysa seni ayakta tutan, sana sevgiyle ya da nefretle baktırtan o& Ah be insan! Sen bir kalp taşıyorsun& Yoksa taşıdığını sanıyorsun! İnsan! Sen kalbini biliyor musun? Nedir senin için kalp, söyle? !

Gözünde iki damla belirirse kalbin sızladığındandır& Sesini duymak istediğin birine hasretteysen, kalbindir o özlemi, o hasreti taşıyan. Yüzünde bir tebessüm oluştuysa, bil ki o et parçasına Yaradan sevgi koyduğu içindir ki; o et parçası sahibini biliyorsa hep tebessüm kardır&

Hiç düşündün mü ha bir kalp taşıdığını? Ey insan! Sen ne kadar da bencilsin& Bilmiyorsun ki o olmasa sen hiçsin! Bilmiyorsun ki taşıdığın her uzuv onunla hareket eder& Ah insan! Bak, hala insan diyorum farkındaysan! Biliyorum, diyorsun ki; Bana mı sesleniyorsun? Yoksa sen insan değil misin? Bilmem& Belki sen öyle olduğunu zannediyorsun&

Düşüncen var bilirim& Seni her gün güzelliklerden alaşağı eden& Bir de nefsin ki; gaflet kuyusuna adım adım sürükleyen& Ne demeli bilmem ki! Kişi kendi iyiliğini istemezse başka fani onu ne kadar düşünür? Kendinden çok düşünür ey insan! İnan kendinden ve nefsinden çok düşünür!..

Şimdi asrısaadete uzan bir an& Kapat gözlerini& Emri verdin, kapandı gözlerin& Eğer ki biliyorsan düşün şimdi Efendimizi. Sen ki Ondan asırlar sonra gelecektin& Ne görmüştü seni, ne de bilmişti& Karşı komşun değildir; senden bir şey bekleyerek iyilik yapan! Oğlun ya da kızın değildir O; menfaatle seni sevip, canım diyerek sarılan& Kara gözlerine vurulan, sesine aşina olup vazgeçilmezi olduğun eşin değildir O!

Demem o ki ey insan, O Peygamberin! O seni görmeden seven! O senin için gece gözyaşı döken& Senin belki adını bir kere bile aşkla anmadığın halde sana kardeşim, ümmetim diyen&
Ne o! Ağır mı geldi insan! Kaçırıyorsun gözlerini& Yoksa bir vicdanın olduğunu mu hatırladın sözler içine dokununca? O zaman şükret Yaradan'a hala vicdanım var diye& Hala bir yazı okuyunca, bir gerçeği duyunca sızlıyor diye&

Ah ben insan! Ne mutlu sana& Hatırladın ben insanım diye& Ben dünyaya insan suretinde, sağlam, ayakları yere basan, gören, hisseden, duyan, dokunan, ağlayan, gülen biri olarak geldim& Bir kalbim var; Allah'ı Celle Celâluhu biliyor. Bir dilim var; Onu zikrediyor. Ben yürüyen, koşan yani sapasağlam&

İnsan! Demek insansın ha! Bu dünyaya neden geldiğini biliyor musun peki? Vazifen ne, ne için yaratıldın? Tamam geldin& Tamam sağlamsın& Peki, gerisi yok mu? Ye, iç, gez, toz, ağla, gül, bağır... Ah insan! Sen yaşamak diye buna mı diyorsun? Öyleyse Ashap yaşamamış& Evliya hiç gelmemiş dünyaya! Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yaşamayı mı bilmiyordu yoksa? Yaradan sana öğretmiş de en sevdiği, bütün âlemi Onun adı için yarattığı Sevgilisine mi öğretmemiş?
İnsan! Demek yaşıyorsun& Ah gafil ah! Sen bal gibi de yaşadığını sanıyorsun&

Anlayacaksın biliyor musun? Fakat bu dünyadaki gibi; nasıl bir şeyi elinden kaçırdığında onun değerini anlıyorsun, işte ölüm meleği gelip o farkında olmadığın, taşıdığını sandığın ruhunu aldığında duracaksın& Ben nerdeyim? Ah be! Ben insandım, yaşıyordum, yaşadığımı sanıyordum! diyeceksin.

İçinde taşıdığın ve her gün hareket halinde olan ama senin ı koşuşturmada, iş peşinde, para peşinde ya da peşinde koştuğun her ne ise, farkında olmadığın o et parçasının o an farkına varacaksın& Durmuş! diyeceksin& Yani görevi bittiğinde, yani değerini yitirdiğinde, hiçbir özelliği kalmadığında, aç kalmış bir hayvana verdiğinde bir lokmada yutacak küçük bir et olduğunda&

Hani seni ağlatan, sevgilerle coşturan, kör kütük aşık olan, bazen sancılarıyla seni uyutmayan o kalbin çok geç farkında olacaksın&

İşte böyle insan! Bak hala insan diyorum sana& Yalan diyorsam söyle, vur yüzüme! İnan gocunmam& Ben de senin gibiyim& Fani, geçici, kendini bilmeyen ve yaşadığını zanneden&

Sen şimdi bana doğruyu söyle!
Sen nereden geldin?
Sen nereye gidiyorsun?
Yaşıyor musun, yoksa sen yaşadığını mı sanıyorsun?

Alıntı
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

- Similar topics