.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 31 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 31 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_lcap67%Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_rcap 67% [ 4 ]
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_lcap0%Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_lcap0%Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_lcap33%Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)

Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)  Empty Anmak mı, anlamak ve yasamak mı? (2)

Mesaj tarafından EyLüL 08.08.10 18:49

Keske, andigimiz kadar anlayip yasayabilseydik. Allah Rasulu'nu anmalar, eger anlayip yasamaya kapi araliyorsa anlamlidir.

Sevgi var, sevileni anlamayi kolaylastirir. Sevgi var, sevileni anlamayi zorlastirir, hatta imkansiz kilar. Birincisi bedeli odenmis sevgidir, ikincisi ise bedeli odenmemis, hakki verilmemis sevgi. Sevileni anlamayi kolaylastiran sevgi tanidikca artan sevgidir. Bu birbirini tetikler: Sevdikce tanir, tanidikca sever insan.

Allah Rasulu'nun hayatiyla derinden ve yogun irtibat kuranlar, summettedarik olaganustuluklere itibar etmezler. Buna gerek duymazlar. Cunku boylesine berrak bir hayat kaynagini kesfedenin, boz bulanik sulara dalmaya ihtiyaci yoktur.

Ibn Hazm'in Cevami'u-Sîra'da soyledigi "Onun peygamberligine baska hicbir delil olmasa yasadigi hayat tek basina yeterdi" mealindeki sozu, ne demek istedigimi anlatmaya kafidir. Ayni tavri, butun bir omrunu onun hayatini anlamaya ve anlatmaya vakfeden Muhammed Hamidullah Hoca'da da goruyoruz. Bunu soylemek kolay degildir. Bunu soylemek icin bunu fark etmek lazim. Bunu fark etmek icin, onu anlamak lazim.

Onu anlamak, Kur'an'in haber verdigi gibi, "belini neyin ikiye buktugunu" anlamaktir. Inis ussu onun yuregi olan "agir ve degerli sozu" (kavlen sakîlen) anlamaktir. Vahyi almaya basladiginda Allah Rasulu'nun saclari, belli belirsiz birkac ak tel disinda simsiyahti. Fakat 47'sine geldiginde oranti tersine donmustu. Hz. Ebubekir bir keresinde "Saclarin (tez) agardi Ya Rasulallah!" demisti de, o "Saclarimi Hud, Vakia, Murselat, Amme yetesaelun ve Ize's-semsu kuvvirat sureleri agartti" demisti.

Onu anlamak, biraz da onun belini ikiye buken, saclarini agartan seyi anlamaktir.

Onun "insan" diye bir derdi vardi. Bu oyle bir dertti ki, Kur'an onu soyle uyarmak durumunda kalacakti: "Mumin olmuyorlar diye neredeyse kendini helak edeceksin!" Benzer bir ifade, Kehf suresinde, farkli bir ibareyle gelecekti: "Demek sen kalkip eger onlar bu hitaba inanmazlarsa, onlarin tepkilerine gucenip kendini helak edeceksin?"

Ilahi denetim altindaydi. En ucra yerinden denetleniyordu. Hayatin tum sIkintilariyla, bu ilahi denetim ve gozetim altinda bas etmek zorunda oldugunu biliyordu. Taif gunu taslandiginda, olanca genisligine ragmen yeryuzu ona dar gelmisti. Alemlere rahmet olarak gonderilmisti ama, alemler icerisinde Allah'tan baska gidecek bir yeri, siginacak bir mekani yoktu. Her gercek seven gibi onun da sevgisi sinaniyordu. Kan revan icinde dondu, giremedigi Mekke'sini uzaktan seyrederken, yanaklarindan suzulen yaslar esliginde bir yandan da su duayi ediyordu:

Ilâhî!
Kuvvetimin tukendigini sana arz ediyorum!
Gucumun azaldigini,
insanlarin gozunde kucuk dustugumu Sana sIkayet ediyorum!
Ey merhametlilerin en merhametlisi!
Sensin ezilmislerin Rabbi!
Sensin benim Rabbim!
Beni kimlerin eline biraktin?
Bana gaddarlik yapan yabancilarin eline mi?
Yoksa, davami ipotek altina alan dusmanin eline mi?
Ama, eger Sen bana gucenmedinse,
kesinlikle bunlara aldirmiyorum,
lakin ihsanin beni rahatlatacaktir!
Senin nuruna siginirim;
karanliklari aydinlatan nuruna,
dunya ve ahiretimi aydinlatacak nuruna!
Gelecek gazabin, bana ulasacak ofkenden,
kacip kurtulacak bir siginak ariyorum.
Sana sigindim, yeter ki razi ol!
Beni bir lahza kendimle bas basa birakma!
Guc ve kuvvet sendendir, yalniz senden!

Hicret gecesi Sevr'in eteginde beklemedi, kulun gucunun bittigi yer olan zirvesine cikti. Ve orada soyledi "Ey Ebubekir! Ucuncusu Allah olan iki kisiye kim ne yapabilir ki?" sozunu. Biliyordu ki, insanin gucunun bittigi yerde Allah'in yardimi baslardi.

Vahyin uyarilariyla, duygularina bile ince ayar cekiliyordu. Sert oldugu bazi durumlarda "Onlara daha yumusak ve guzel davran", "onlari kendi haline birak", "aldirma", "kendi gundemini izle", "isine bak" gibi uyarilar aliyordu. Fazla yumusak davrandiginda ise "Onlara karsi daha sert ol", "onlara yuz verme" uyarilari aliyordu.

Belini iki buklum eden yukun agirligi bu orneklerden sonra daha iyi anlasilmiyor mu? Sanirim ona "Ben huzunlerin peygamberiyim" dedirten de buydu. Dahasi, vefat gunu basucunda aglayan Fatima'sina "Aglama kizim, baban bir daha aci cekmeyecek" dedirten de buydu.

Rabbim ona layik olmayi, onu sevmeyi, anlamayi ve yasamayi her kula nasip etsin!

EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

- Similar topics