.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Acaba Kiminle Evleneyim ?  Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 29 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 29 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_lcap67%Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_rcap 67% [ 4 ]
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_lcap0%Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_lcap0%Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_lcap33%Acaba Kiminle Evleneyim ?  Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Acaba Kiminle Evleneyim ?

3 posters

Acaba Kiminle Evleneyim ?  Empty Acaba Kiminle Evleneyim ?

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 23.06.10 15:39

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Acaba Kiminle Evleneyim ?

Evlilik, insan hayatındaki en önemli dönemlerden birisidir. Fıtrî bir ihtiyaç olmakla beraber sosyal bir zorunluluktur. Zira iyi bir toplum, iyi bir aile yapısının varlığıyla mümkündür. Sosyal yapıyı teşkil edecek insan denen varlığın, maddi ve manevi hayatı da bu müessesenin varlığına ve kalitesine bağlıdır. Her meselede olduğu gibi, evlilikte de dikkat edilmesi gereken bir kısım kurallar vardır.

EVLİLİKTEN MAKSAT NEDİR?

Peygamber Efendimiz (sav), “Evlenin, çoğalın, zira ben, kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar ederim.” Buyurmuştur. Evlenmekten maksadın da neslin çoğalması olduğunu belirtmiştir. Böyle bir durumda insan –hususan Müslüman- evliliğe niyet ettiği andan itibaren, “Nasıl bir eşleevlenmeliyim?”den önce, “Nasıl bir nesil, nasıl bir evlat istiyorum?” sorusunu sormalıdır.

Ne istediğini bilen bir insan için seçim yapmak kolaydır. Fakat ne istediğini bilmeyen için netice, “Eş olsun da nasıl olursa olsun!”a kadar gidebilir. Bu da istenecek bir durum olmasa gerektir.

Günün birinde bir arkadaş; “Yaşadığımız ortam malum. Etrafımızdaki herkes çağın çılgınlığına kendisini kaptırmış, gidiyor. Böyle bir ortamda nefsim bana evlilik konusunda çeşitli vesveseler veriyor. Bugün Müslümanlar içerisinde bile, çarşaflısından ultra modernine (!) kadar, birçok değişik yaklaşımlar var. Benim bunca alternatif içerisinde –nefsimin de baskılarını göz önünde bulundurursak- eş tercihim nasıl olmalı?” diye dert yanmıştı.

Ben de ona şöyle cevap vermiştim. “Erkek+kadın=çocuk”tur. Sen nasıl birisin, önce ona bakmalısın. Sonra çocuğunun nasıl olmasını istediğine bakmalısın. Bunlarda istediğin netliği yakalamışsan, senin için artık bir zorluk yoktur.

Çünkü evlilikten maksat, neslin kalitesi ve devamıdır. Evlatlarının nasıl bir ahlakla yetişmesini, nasıl bir dünya görüşüne sahip olmasını, hangi kalitede bulunmasını istiyorsan; elbette eşte de buna müsait halleri aramalısın.

ANNE VE DONANIMININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ TESİRLERİ

Burada anne ve çocuk arasındaki sıkı etkileşimden ve annenin çocuğun maddi ve manevi gelişimi üzerindeki etkisinden söz etmeliyiz. Ta ki eş seçiminde bize faydası olsun.

Anne sütünün nasıl bir mucizevî yapıya sahip olduğunu hepimiz biliriz. İki yıl boyunca devam etmesi gereken bu mucizevî gıda, çocuğun maddi gelişimi ve sağlığının korunması için, başka hiçbir şeyin yerini dolduramayacağı mükemmel bir ihsan-ı İlahidir.

Çocuğun anne ile ilişkisi ve annenin çocuğa katkısı, elbette ki sadece maddi değildir. Çocuk, anne karnında kendisine ruh üflendikten itibaren anne ile iletişim ve etkileşim içerisindedir. Çocuk anne karnındayken, anne ne ile meşgul oluyorsa, duygu dünyası ne ile şekilleniyorsa, çocuğun da dünyası aynı olaylarla şekillenmektedir.

Seçilecek eş, çocuğunuzun şekillenmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Çocuğun annesinden aldığı izlenimler ve etkiler, hayatı boyunca onunla beraber olacaktır.

Bediüzzaman Hazretleri de bu konuyu şu cümlelerle teyit etmektedir: “Buseksen sene ömrümde seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve manevi derslerdir ki, o dersler fıtratımda adeta maddi vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş.

Sair derslerim o dersler üzerine bina edildiğini aynen görüyorum. Demek bir yaşımdaki fıtratıma ve ruhuma merhum validemin ders ve telkinatını, şimdi bu seksen yaşımdaki gördüğüm büyük hakikatler içinde birer bir çekirdek-i esasiye müşahede ediyorum”

Unutmayalım ki, “… mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükafat ise, Allah’ın yanındadır.” Hem “Her doğan çocuk, İslam fıtratı üzerine doğar. Sonra anne ve babası, ya Yahudi, ya Hıristiyan veya Mecusi yapar.”

EŞTE ARANACAK ÖZELLİKLER

Resülullah (sav) buyurdu ki: “Kadın dört şeyden dolayı nikâhlanır: Malı için, güzelliği için, dini için ve soyu için. Sen bunlardan dini tam olanını seç, (eğer dediğimi yapmazsan) iki elin fakirleşir.” Rabbimiz, “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurur. Biz insanların da hareket, davranış ve seçimlerimiz bu İlahi emir ekseninde olmalıdır. Hayatımızın en önemli seçimlerinden birisi olan eş seçimini de –takdir edersiniz ki- bu doğrultu da yapmak mecburiyetindeyiz.

Eşin, İslami hayatı yaşıyor ve tesettüre riayet ediyor olması, aile hayatının en temel kurallarındandır. Fıtrata da uygun olandır. Hem neslin çoğalması ve kaliteli yetişebilmesi de İslami bir aile zemininin varlığıyla mümkündür. Bu hususta Bediüzzaman Hazretleri şöyle der:

“Bir ailenin saadet-i hayatiyesi; koca ve karı mâbeyninde (arasında) bir emniyet-i mütekabile (karşılıklı güven) ve samîmi bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil (karşılıklı) hürmet ve muhabbeti de kırar…

Ma’lûmdur ki; kesret-i nesil herkesce matlubdur. Hiçbir millet ve hükümet yoktur ki, kesret-i tenâsüle taraftar olmasın. Hatta Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ferman etmiş: “İzdivaç ediniz; çoğalınız. Ben kıyamette, sizin kesretinizle iftihar edeceğim.” Halbuki tesettürün ref’i, izdivacı teksir etmeyip, çok azaltıyor.”

“Bir kimsenin bir kız evladı olsa da, onu İslam adabı ile terbiye etse ve Allah’ın kendisine verdiği nimetlerle büyütse, Allahü Teala, o kişiyiCehennem ateşinden korur.” Hadis-i şerifi, ahlaklı ve kaliteli bir toplumun oluşmasında en güzel katkıyı sağlayacak annelere dikkat çekiyor kanaatindeyiz. Hem eş seçiminde hem de kız yetiştirmede bu kriterler hep yanı başımızda olmalıdır.

Evlilikten maksat neslin kalitesi ve devamıdır. İyi bir toplum, iyi bir aile yapısının varlığıyla mümkündür.

Eşin, İslam’ı hayatı yaşıyor ve tesettüre riayet ediyor olması aile hayatının en temel kurallarındandır.

RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

Acaba Kiminle Evleneyim ?  Empty Geri: Acaba Kiminle Evleneyim ?

Mesaj tarafından belinay 23.06.10 22:26

Rabbim bana öyle bir eş nasip et ki;
kalbimin karşı kıyısı olsun
Senin efendimin sav ailemin razı olacağı
birlikte yolunda koşacağım
beni ve çocuklarımı yetiştirecek
günahlardan koruyacak
iki dünyadada birlikte olabileceğim
hayırlı biriyle yolumu birleştir
amin amin ecmain

belinay
belinay
SÜPER MODERATÖR
SÜPER MODERATÖR

Acaba Kiminle Evleneyim ?  Empty Geri: Acaba Kiminle Evleneyim ?

Mesaj tarafından RüveYde 24.06.10 16:26

Evlilikte esas nokta İslami prensipler ve ahlaki kurallar olursa bir saadet yuvası ancak o halde kurulur.Evin reisi İslamiyet,hosgörü anlayış sevgi saygı olursa cennet bahçelerinden bir bahçe olur.Nitekim sağlıklı nesillerde bu evlerde yetişir.
Emeğine bereket...

RüveYde
RüveYde
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

- Similar topics