İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ÖFKe - GaDaP

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ÖFKe - GaDaP Bir Perş. 7 Ekim 2010 - 11:07

RıZa BeRKaN

avatar
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

“KENDİSİNE YUMUŞAK HUY VERİLEN KİMSEYE DÜNYA VE AHİRET NİMETLERİ VERİLMİŞTİR” (H.Ş.)

Onlar ki (O mü'minlerki) büyük günahlardan ve açık rezaletlerden kaçınırlar. Öfkelendikleri zaman onlar kusur bağışlarlar." (Şura suresi 37.Ayet)

"O takva sahipleri ki bollukta ve darlıkta sadaka verirler; öfkelerini yenerler; insanların kusurlarını bağışlar. Allah’ta iyilik edenleri sever." (Ali İmran Suresi 134. ayet).

Öfke konusunda Peygamberimizin şu hadisleri vardır :

Bir kişi Peygamber (s.a.v.) e şöyle dedi. "Ey Allah'ın resulü bana öyle bir ilim öğret ki o beni cennete yaklaştırsın, cehennemden uzaklaştırsın." Efendimiz ona "Kızma senin için cennet vardır." şeklinde cevap verdi. Diğer hadiste ise :"Kızgınlık şeytandandır, şeytan ise ateşten yaratılmıştır. Ateşi söndüren sudur öyle ise herhangi biriniz kızınca abdest alsın"

"Kimde şu üç şey olursa Davut a.s.’a verilen şeyler ona verilmiş olur. Gizli açık her yerde Allah'tan korkmak. Kızgınlık ve emniyet halinde adaletli olmak, zenginlikte ve fakirlikte tutumlu olmak"

"Kızgınlık Âdemoğlunun içindeki yanan bir ateştir. Bu halde gözlerin kızarmasını ve boyun damarlarının şişmesini görmüyor musunuz? Sizden birine böyle bir hal olduğunda yere otursun, kızgınlığı geçmezse uzansın. İnsanların hayırlısı geç öfkelenen ve öfkesi çabuk geçendir. Kötüsüde çabuk öfkelenen ve öfkesi geç geçendir. Geç öfkelenip öfkesi geç geçen, çabuk öfkelenip öfkesi çabuk geçen aynıdır."

Bu hadisin başka bir rivayetinde de değişik bir ifadeyle "…bunların en hayırlısı geç kızıp çabuk barışan, en kötüsüde çabuk kızıp geç barışandır." buyurulur.

Abdullah bin Ömer'in (r.a.) "Allah'ın gazabından nasıl kurtulurum?" sualine Rasülüllah (s.a.v.) "Gadaplanma (Öfkelenme)" cevabını vermiştir.

Peygamberimiz; "size göre şecaat nedir?" diye sordu. Ashabda; "Kimsenin yenemediği kuvvetli bir kimsedir." dedi. Peygamberimiz “ yiğitlik o değil belki hiddet anında nefsine hakim olan kimsedir." Buyurdu. Diğer Hadis-i Şeriflerde : "Acı bir otun (sabur otunun) veya sirkenin balı bozduğu gibi gadap ve hiddet de imanı bozar." "Hiddetlenen herkes kendini cehenneme doğru sürüklemiş olur." ."Hiddetini yenen kimsenin kusurunu Allah (c.c.) örter”.
"Mizacın burudetî, soğukluğu gazabı söndürür ve şehveti kırar." buyuruluyor.

Hz. Ali (r.a.) in öfke ile ilgili nasihatleri:

"Öfkeden sakınınız çünkü öfkenin başı cinnet sonu pişmanlıktır." "Çok gülmeyiniz, zira heybeti giderir. Mizaçkarane muamelede bulunmayınız, zira insanı basitleştirir. İtabı; azarlamayı, sıkıntı vermeyi artırmayınız. Zira öfkeye vesile olur, düşmanlığı davet eder." "Öfkeli adam çoğu zaman muzdarip ve rahatsız olur." "Öfkeye karşı, susmak gibi ilaç olmaz."

Öfke konusında İmamı Gazali ise şu açıklamaları yapıyor:

İmam Gazali öfkeyi kibrin ortaya çıkardığını söylüyor ve devamla hışım ateşi kendisinde başlayan kimsede şeytana yakınlık kuvvetlenir. Kin gadabın neticesidir. Helak olanlar hep bu hastalıktan, bozulanlarda hep bundan bozulmuştur. İnsanların en akıllısı hiddeti en az olanıdır. Şayet hiddet göstermemesi dünyalık temini hususunda ise buna zeyreklik ve hile derler. Şayet ahiret için olursa bunada hilim ve ilim derler. "İmam Şafi kızmayı gerektiren hallerde kızmayan merkeptir." demiştir. Bununla beraber ayeti kerime kimlere kızıp kimlere kızılmayacağım belirlemiştir. "Onlar Kafirlere karşı sert, birbirlerine karşı yumuşaktır." (Feth suresi–29.Ayet)

İnsan kızdığı anda kendi suratını görse kendinden nefret eder, utancından kızgınlığı geçerdi. Gadaplanan kişi önce çirkinleşiyor sonra dışarı vuruyor. İçinin çirkinliği surat çirkinliğinden daha fazladır.

Gadabı tamamen kaybedenlere gelince namusuna hakaretlere aldırmaz, her türlü rezalet ve kepazeliğe boyun büker, iffetini müdafaa etmez. Bu ise duygusuzluktur. İnsan hamiyyetin icap ettiği yerlerde kızgınlığını göstermeli, yumuşaklığın icabettiği yerde ise hiddetini yenebilmeli.

"Allah'ım bende bir insanım herkesin kızdığı gibi bende kızarım. Kızarak herhangibir müslümana kötü söyler telin eder veya onu döversem, sen bu hareketimi benden ona bir dua, tezkiye ve kıyamet günü sana yaklaştırmaya vesile kıl." (Hadisi Şerif)

Hz. Ali (r.a.): "Rasüli Ekrem dünyalık için kızmaz, hak uğrunda gadap ettiği zaman ise onu kimse farketmez ve hiddetine uyarak bir şey yapmazdı."


Rebi bin haysem'e biri kötü sözler söylemiş. Rebi: "Söylediklerini Allah (c.c.) duyuyor. Şayet ben cennet ile aramdaki güçlükleri geçerde cennete girersem senin sözlerinden bana zarar yoktur. Geçemezsem zaten söylediklerin bende vardır." buyurmuş ve kızmamıştır. "Şabi'ye biri kötü söz söyleyince; Şabi: "Hakkımdaki bu sözlerin doğru ise Allah beni affetsin, doğru değilde yanlış ise Allah (c.c.) seni affetsin." dedi.

Gadap ateşinden kurtulmanın yolu dünya sevgisini kalpten çıkarmaktır. Benlik hissini gönülden çıkaran insan gadabın pek çok sebebinden kurtulmuş olur. Tamamen yok olması mümkün olmayan hususlarıda kırmak ve azaltmak bu sayede gadabı azaltmakta mümkündür. Gadabı hazırlayan sebepler kibir, ucub, latife, şaka, kusur aramak, husumet, zıddiyet, haksızlık, gadirlik, şiddet ve hırs gibi şeylerdir. Bütün bunlar dini zaviyeden kötülenen adi sıfatlardır. Her şeyden önce zıddı ile bu sebepleri ortadan kaldırmak lazımdır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


Özet olarak şöyle diyebiliriz;
1- Öfkelenince Euzü besmele çek (Şeytandan Allah'a sığın).
2- Öfkelendiğin zaman konuşma hemen abdest al. Bulunduğun yeri terket, açık havaya çık.
3- Öfkelendiğin konu mutlaka halletmen gereken ve konuşarak halledebileceğin bir konu ise, ertesi gün veya birkaç gün sonra konuş.
4- Öfkeli karar verme, vermişsen onu sakinleşince tekrar düşün. Sakin zamanda vereceğin karar nefistenmi, yoksa değilmi kontrol et. Nefisten ise itibar etme veya tersini yap. Allah’tan sürekli yardım iste, dua et. Öfkeyi giderebilecek sureleri [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.].
5- Konuşup rahatlamak istiyorsan dertleşecek olgun birini bul. Öfkeden kurtulma konusunda bilenlerden tavsiye al.
6- Sabrın ve olgunluğun affediciliğin dünya ve ahiret neticeleri ile öfkenin neticelerini düşün. Öfke ile ilgili evvelki tatsız hatıralarını hatırla. Bu konuda Ayet, Hadis ve menkıbe olarak ele alman konularda yeterince araştırma yap ve aklında tut.
7- Öfkelendiğin insana dua etmeyi başarırsan şeytan ve nefis ümidini kaybeder. Hadise yatışınca öfkelendiğin insanın direkt veya dolaylı yoldan gönlünü yap. Böylece iki tarafta günahtan kurtulur.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2 Geri: ÖFKe - GaDaP Bir Perş. 7 Ekim 2010 - 11:16

belinay

avatar
S.MODERATÖR
S.MODERATÖR
Ebû Müslim Havlânî bir toplulukta konuşulanları dinler. Hemen hepsi dehanımından şikâyette bulunmaktadırlar. Ancak Ebû Müslim hiç şikayetetmez. Derler ki:
“-Velî gibi bir hanıma düştün de sesin çıkmıyor değil mi?”
Omuzlarını silkerek cevap verir:
“-Bizimki velî filan değil, kelimenin tam manasıyla delidir deli!..”
Konuşmasına devamla:
“-Ben” der, “-Usûlünü biliyorum da öyle geçiniyorum, kavga gürültümüz o yüzden olmuyor!..”
Büsbütün meraka düşerler ve:
“-Deli gibi biriyle kavgasız gürültüsüz geçinmenin usûlü nedir ki?”diye sormaktan kendilerini alamazlar. Şöyle îzah eder, Ebû Müslim,geçinmenin sırrını:
“-Allâh Teâlâ Âdem -aleyhisselâm-’ı topraktan yarattığında bedenineönce aklı koydu. Sonra öfkeyi yarattı. Ona da Âdem’in bedeninegirmesini emretti. Öfke:
“-Ben” dedi, “Âdemin bedenine giremem. Çünkü orada akıl var! Akılla ikimiz bir yerde asla duramayız!..”
Rabbimiz buyurdu:
“-Ey öfke! Sen Âdem’in bedenine girmeye yönel. Akıl senin geldiğinigörünce hemen çıkıp gider, kendi yerini sana bırakır. Böylece sen deÂdem’i deli edersin.”
Ebû Müslim burada der ki:
“-İşte biz hanımla bu konuda anlaştık. Dedik ki, madem insana öfkegelince akıl gidiyor, insan delinin tekidir. Deliye karşı ise bir velîlâzımdır. Ben öfkelenirsem hemen farkına varacaksın, sabır gösteripters cevap vermeyecek, velî rolü oynayacaksın. Şâyet sen öfkelenir desen deli durumuna girersen, bu defa da ben velî rolüne girereksabredeceğim.”


[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Rabbim kırmaktan kırılmaktan saygısızlık yapmaktan saygısızlığa uğramaktan
hoşnut olmadığın tavırdan bizi muhafaza eyle.
Bize efendimizin sav ahlakından hisseler nasip eyle amin amin ecmain.Vaktini elbet Allah belirleyecektir. Er ya da
geç olabilir, bu da önemli değil. Nasıl dilerse, öyle olur elbet… Fakat
umudum o ki sevenlerim, hâlimin güzel olması ve teneşire, Hakk âşığı bir
hanım olarak, tertemiz ve huzurla uzanabilmem için dua edeler.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz