.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 32 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 32 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_lcap67%Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_rcap 67% [ 4 ]
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_lcap0%Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_rcap 0% [ 0 ]
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_lcap0%Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_rcap 0% [ 0 ]
Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_lcap33%Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!..

Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!.. Empty Mademki girdin yola,ne olur kurallara uya!..

Mesaj tarafından Bi_iznillah 05.10.10 19:20

NAKŞİBENDİ YOLU :TERK YOLU....

Eğer Hak ise maksûdin sivâsından elin çek
Ana ehl olamazsın gayriden usanmayınca...

"Der tarik-i Nakşibendî lâzım âmed çâr terk / Terk-i dünya terk-i ukbâ terk-i hestî terk-i terk" buyurmuş Şah-ı Nakş-bend Baba (kuddise sirruhu ).
Hakikate ulaşmak için Nakşi yolunda giden bir müridin dört şeyi terk etmesi gerekir. Bunlardan birincisi dünyayı terk etmektir. Yani dünyanın kalbi oyalayacak şeylerinden elini eteğini çekmesi demektir. Bu sebeple çok veli zatlar münzevi yaşamışlar bırak dünyanın gereksiz ve lüzumsuz işlerini zaruri işlerinde bile çok azla kanaat etmişler.

Hoca Nakşbend [Kuddis Sirruhu] hazretleri her zaman fakirlik hali yaşadı; dünyaya değer vermedi yüce Allah'tan başka hiçbir şeyi önemsemedi; varlığında yok etti eritti. Her zaman fakirliği över saliklerini ona teşvik eder ve: "Biz her ne bulduksa fakirlik sıfatıyla bulduk" derler idi. O derce yoksul bir hayat sürdürmekte idi ki evinde bulunan mescidlerine kış günü yayacak kilim olmadığından lime lime hale gelmiş köhne bir kilim yayarak üzerinde ibadetlerini geçirirdi.

Dünyayı terk etme mevzuuna en güzel misallerden biri Hazreti Eyyûb aleyhisselam'ın hâlidir: Hazreti Eyyûb'un sabır ve tevekkülünü sadece yakalandığı hastalıklarda maruz kaldığı yara-berede değil hayatının ve geçirdiği imtihanların tamamında görmeye çalışmak lazım. Allah Teala onu çok çeşitli şekillerde imtihan etmişti. Eyyûb aleyhisselam bir gün koyunlarının kurtlar tarafından telef edildiğini; diğer bir gün ekinlerinin rüzgar ve fırtınayla mahv olduğunu öğrenmiş bu haberler karşısında hiç şikayette bulunmadığı gibi tam bir teslimiyet içinde eşine "Üzülme! O malı-mülkü bana Rabbim vermişti; şimdi de aldı. Hamd olsun onları bana verip istifade ettirene ve sonra da emanetini geri alana!.." demişti. Bir başka gün de bir zelzele sonrasında çocuklarının öldüğünü haber almış onlara olan şefkatindan dolayı gözlerinden yaşlar gelse de yine aynı sabır tevekkül ve teslimiyetle “Bana emanet çocuklar verip sonra da geri alan Allah'a hamd olsun” demişti. Her felaket sonrasında Şeytan Hazreti Eyyûb'un yanına koşup “Sen ibadet ediyorsun kendini bütün bütün kulluğa veriyorsun ama Allah çocuklarının canını aldı malını-mülkünü telef etti. Dahası hastalığın da gün geçtikçe şiddetleniyor; hâlâ mı ibadet u taat diyeceksin?” sözleriyle onu isyana sürüklemeye çalışıyordu ama boşuna uğraşıyordu. Eyyûb aleyhisselâm bütün dert ve belalar karşısında sabrını muhafaza ediyor Allah'tan gelen musibetleri gönül hoşnutluğuyla karşılıyor ve “Hamdolsun Allah'a; O vermişti yine O aldı.” diyordu. Bunu söylerken de “O'nun verdikleri bir emanet ben de bir emanetçiydim; beni emanet yükünden kurtardı.” diyecek kadar inşirah içinde bulunuyordu. İşte insan dünya işlerinden kazandığı şeyleri bu anlayış içinde karşılar; onların bazılarını ya da hepsini kaybedince de yine aynı hâl ve tavrını korursa o dünyayı terketmiş demektir.(F.G.)

İkincisi terk-i ukbadır. Yani ibadet ve niyette cennet sevdası ve cehennem korkusu maksat ve gaye olmayacak tam manası ile her şey Allah’ın rızası için olacak. Cennet için namaz kılmak bu yolda olmaz demektir.

Üçüncüsü terk-i hestidir. Hesti; kelime olarak varlık var olma ve mevcudiyet manalarına geliyor. Terim olarak benlik ve enaniyet davası demektir. Yani insana emanet olarak verilen cihaz ve kabiliyetlere haksız bir şekilde sahiplenmek demektir.
Terk-i hesti ise Allah’a karşı benlik ve varlık davasını bırakıp kulluk ve ubudiyet tavrına girmektir. Ölmeden evvel ölmenin sırrına ermektir.

Kıyamazsan başa cana ırak dur girme meydana
Bu meydanda nice başlar kesilir hiç soran olmaz .

Yûnus gibi "Al gider benden benliği doldur içime senliği" demek....

“Benim” demek benliktir. Açıktır ki köleliktir. Cüz’ü küll’e terk etmek bir bardak suya “o benim suyum” demeyip onu denize dökmektir. Asıl özgürlük de budur. Köleliği / benliği terk etmektir. Vazgeçebilmektir.

Hoca Bahaüddin-i Nakşbend [K.S.] hazretleri bir gün binek olarak bulundurdukları hayvanlarına binip arkasında kalabalık bir derviş gurubu ile yolculuğa çıktılar. O sırada Hoca hazretleri şiddetle ağlamaya başladı. Onu yaya olarak takip eden dervişlerde aynı şekilde şiddetle ağlamaya başladılar. Fakat kimse Hoca hazretlerinin ağlama sebebini bilmiyordu. Bu hal uzun süre devam ettikten sonra bükük bir boyun ve ezik bir yürekle Hoca hazretleri şöyle buyurdular:"Ben bugüne kadar hayatı hiç bir işe yaramamış boşa geçmiş müflis bir kimseyim. Benim gibi birisine selam vermeye bile değmez. Verdiğim selam da zaten almaya değmez. Rabbim beni bunca insan arasında maskara eyledi. Bunca insan beni bir şey sanıp etrafımda toplandılar. Ne yazık ki kimse benim bu perişan ve işe yaramaz halimi bilmemektedir."

Dördüncüsü ise terk-i terk etmektir. Yani dünya ukba ve benliği terk eden birisi ben bunları terk ettim diyerek böbürlenip kendinin üstün bir mevki ve makamda olduğunu tevehhüm dahi etmemelidir. İşte terk ettiklerini de terk etmek daha ve ince ve latif bir terbiye ve ahlaki olgunluktur.
Bütün bu terklerden sonra insanın aklına “Ben dünyayı terkettim ukbayı terkettim kendimi de terkettim. Ben O'nun uğruna her şeyden vazgeçmiş bir insanım” şeklinde bir duygu ve düşünce gelebilir. Şâh-ı Nakşibend orada bir terkden daha bahsediyor ve “terk-i terk” de lazım diyor. Yani bu terkleri de terketmen; terkettiğini de unutman gerek. “Şunu terkettim bunu terkettim” mülahazasına takılıyorsan onları hiç bırakamamış sayılırsın.”buyuruluyor.(f.g.)

Candan talep kıl Yâr’ini ver cânı bul dildârunı
Yok eyle kendi varunı kim var ola Cânân sana.(Mısri )

Hep varlığını Dost yolına küllî fenâ kıl
Yok ol yüri var bu varlık-ile var ele girmez.
Sen senliğini Dosta verüb Dostu al gör
Geçme bu bâzârı bu bâzâr ele girmez.(Eşrefoğlu )

Söz Sultanı ile ikmal edilsin yazımız.Alemlerin Efendisi (aleyhisselam ) ferman buyuruyorlar :"Benden sonra size dünya nimetlerinin ve ziynetlerinin açılmasından (gönlünüzü onlara kaptırmanızdan) korkuyorum." "Şüphesiz her ümmetin bir fitnesi vardır ümmetimin fitnesi (imtihan vesilesi) de maldır." "Altın gümüş kumaş ve abaya kul olanlar helâk oldular. Eğer onlara istedikleri verilirse hoşnut olur verilmezse hoşnut olmazlar."
"Bir koyun sürüsünün içine salıverilmiş iki aç kurdun o sürüye verdiği zarar mala ve mevkiye (aşırı) düşkün bir adamın dinine verdiği zarardan daha büyük değildir."

alıntıdır...
Bi_iznillah
Bi_iznillah
SADIK ÜYEMİZ
SADIK ÜYEMİZ

- Similar topics