.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Similar topics
Kimler hatta?
Toplam 10 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 10 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_lcap67%Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_rcap 67% [ 4 ]
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_lcap0%Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_rcap 0% [ 0 ]
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_lcap0%Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_rcap 0% [ 0 ]
Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_lcap33%Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım.

Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım. Empty Referandum; hükümet güven oylaması değildir. Siyasi olarak görmemek lazım.

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 21.08.10 7:05

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Ortam iyice ısındı. Bütün siyasi partiler referandum için halkın arasına karışıyor, halkla görüşüyor, halktan referandumda vereceği kararın sonucunu bekliyor.

Referandum; hükümetin güven oylaması değildir. Seçim yatırımı hiç değildir. Referandum; milletin geleceğinin daha aydınlık olması, kalkınan bir ülke, askeri vesayetten kurtulmuş bir siyaset, yargının tam anlamıyla bağımsız karar vermesi, askerlere sivil yargı yolunun açılması, Anayasa mahkemesinin ve HSYK’nın yapısının değişmesi, darbecilerin yargılanması gibi önemli konuları halkın görüşüne sunmaktır.

Referandumda oylanacak olan anayasa değişikliği CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun dediği ve halkın gözünü boyadığı gibi değil, daha köklü, daha kalıcı, daha radikal tedbirlerin içinde olduğu bir husustur. Referandumda “EVET” çıktığı zaman; ekonominin rayına gireceği, herkesin eşit şartlarda istediği okula gidip okuyabileceği, YAŞ kararlarının yargıya taşınacağı, kimsenin kimseye; “kaşının altında gözün var” bahanesiyle mağdur edilmeyeceği güzellikler ülkeye hakim olacaktır.

Muhalefetin çırpınmasına bakmayın. Onların amacı yine eskisi gibi hantal siyaset devam etsin, yine bürokrasi varlığını korusun, yine kimin eli kimin cebinde belli olmasın anlayışı ile yola devam edilsin! İnsanlar hakkını arayamasın, muhalefet aklına estiği hususlarda-ki hayati öneme haiz konular- anayasa mahkemesinin yolunu tutsun, yargı hükümetlerin aldığı ülke menfaatine olan kararları bozsun. Yani hiçbir yenilik, hiçbir atılım yapılmasın! Bu konuda Fethullah Gülen Hoca efendinin yorumlarını önemsiyorum. Bakınız neler demiş;

Yaklaşan referandum öncesi konuşan Fethullah Gülen, 12 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek referandum için çarpıcı bir yorum yaptı: İmkan olsa mezardakileri kaldırıp 'evet' oyu kullandırmak lazım

Yaklaşan referandum öncesi konuşan Fethullah Gülen, 12 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek referandumun milletin istikbalini ilgilendiren birçok maddeyi de içinde barındırdığını, bu yönüyle pakete 'evet' oyu verilmesi gerektiğini söyledi. Referandumun sadece 12 Eylül'ün kirlerini temizlemeye ve darbecilerle hesaplaşmaya vesile gibi gösterilmesini doğru olmadığının altını çizen Gülen, bu sayede darbecilerden intikam alınacağını düşünmenin yanlış olduğunu ifade etti. Gülen, "O paket içinde milletimizin istikbali için çok önemli maddeler var; bu itibarla da değişiklik paketi bu yönüyle desteklenmeli ve 'evet' oyları böyle bir niyetle verilmelidir. İmkan olsa mezardakileri bile kaldırarak referandumda 'Evet' oyu kullandırmak lazım. Ben zannediyorum kalkarlar da…" değerlendirmesinde bulundu.

BAZI KİMSELER GEMİLERİNİ YÜZDÜRMEK İÇİN KAN SEYLAPLARINA İHTİYAÇ DUYDU

-Yakında yapılacak olan referandum ekseriyetle 12 Eylül Darbesi'yle bir hesaplaşma şeklinde değerlendiriliyor? 12 Eylül nasıl bir zihniyetin işidir ve Türkiye'ye neler kaybettirmiştir?

"12 Eylül, 12 Mart ve daha önceki 27 Mayıs darbeleri, hiçbir mantığa dayanmayan ve millet adına hiçbir yarar vaat etmeyen bir çeşit sindirme ve herkese haddini bildirme, sonra da iktidarı ele geçirme ve şahsî saltanatları devam ettirme hareketleriydi. Bazı kimseler, gemilerini yüzdürmek için kan seylaplarına ihtiyaç duymuş; bu milletin evladını sağcı ve solcu olarak cephelere ayırmış ve vuruşturmuş; nihayet akıttıkları kan, irin ve gözyaşından istifade ederek kendi otağlarını kurmuşlardı.

Kuvvetin genetiğinde adaletsizlik ve dengesizlik vardır. Kuvvet, hakkın elinde, mantık ve muhakeme rehberliğinde bir kısım problemleri çözebilecek potansiyel bir güç sayılsa da, his yörüngeli kaba düşüncenin elinde her zaman bir tahrip aleti olagelmiştir. Gerçi kuvvetin de bir hikmet-i vücudunun bulunduğu muhakkaktır ama ona dayanılarak çözülmeye çalışılan problemlerde aklın, mantığın, muhakemenin hattâ dehanın değerlendirilemediği de bir gerçektir. Ne acıdır ki, 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül gibi darbe dönemlerinde ülkemizde hak, mantık ve muhakeme, kuvvetin çılgınlığı karşısında yenilgiye uğramış ve âdeta bir esaret yaşamıştır.

Kuvvetin genetiğindeki bozukluk, hemen hemen bütün kuvvet temsilcilerine başka insanların tepelerine binme, onları ezme,
sindirme ve seslerini kesme hislerini pompalar. Dolayısıyla da, kuvvetin taşkınlığı ve çılgınlığıyla insanları ezip sindirme sadece belli bir kesimin işi değildir. Bazen, siyasi iktidarı güçlenenler de artık kimseyi kâle almamaya başlar ve dediğim dedik düşüncesiyle hareket ederler. Dahası, idarecilerin etrafı danışmanlar, özel kalemler, yakın çevrelerce kuşatılır ve halkın sesinin asıl mercie ulaşmasının önü kesilir. Böylece daha dün herkesin elini öpen kimseler, biraz güçlenince gayrı kimseyi dinlemez olur, bildikleri gibi davranır ve her iyi işin de kendilerine mal edilmesini isterler.

27 Mayıs'ta on binlerce insan zulme uğradı; devletin en zirvesindekinden milletvekillerine ve partinin taşra teşkilatındaki temsilcilere kadar yüzlerce, binlerce insan bir anda tutuklandı. Tutuklananlar da çok uysal davrandılar, tabiri caizse, kuzu kuzu gittiler. Bilmiyorum o kadar kuzu kuzu olma ve aç kurda karşı tahabbub gösterme doğru muydu değil miydi?! Fakat bazı
kimselerin bir nezaket ahlakı vardır, namusları gibidir; fedada bulunamazlar. Nitekim, zirvedeki zat, o zalimlerin mahkemelerinde "Reis beyefendi, savcı beyefendi" demede kusur etmedi, centilmence davrandı. Bu onun efendiliğinin gereğiydi; fakat, aç kurda karşı tahabbub göstermek onun iştahını açar, sonra döner dişinin kirasını ister. Herhalde bütün bütün dünyaya kilitlenmiş, yüksek bir mefkuresi olmayan ve elindeki imkanları kaybetmekten korkan kimselere karşı biraz dik durulsaydı, -başkası olsa şöyle derdi- o zibidilerin hepsi defolur giderlerdi…

KİTAP OKUMAK İÇİN EVDE TOPLANAN İNSANLAR BİLE AYLARCA HAPİSHANELERDE SÜRÜNDÜRÜLDÜ

Bütün darbeler gibi 12 Mart da öyle zavallı bir zihniyetin işiydi ki, kitap okumak için bir evde toplanmış bulunan insanlar bile tutuklanıp aylarca hapislerde süründürülmüşlerdi. Hatta, sadece Cenâb-ı Hakk'ın Kuddûs isminin tecellilerini anlatan bir risaleyi okumuş olduklarından dolayı senelerce hapis cezası almakla karşı karşıya bırakılmışlardı…

O gün o kanlı darbeleri yapan ve vatan evladını kamplara bölüp kanlarını dökenlerle, bugün PKK'yı besleyip destekleyen, silah ve uyuşturucu ticareti adına kullanan ve kendilerinin bir kısım isteklerini gerçekleştirmek için onu orada sürekli kanayan bir yara ve bitmeyen bir problem olarak canlı tutan kimseler aynı insanlardır ve mantık aynı mantıktır. ..

12 Mart döneminde hapiste kaldığım süre içerisinde hem ülkücüler arasından hem de sol kesimden çiçeği burnunda tığ gibi delikanlı arkadaşlarım oldu. Oturup konuştuğum zaman hepsinin görüşülüp konuşulabilecek insanlar olduklarını gördüm. Aynı silah ve kurşunla birbirini öldüren her iki taraftan, (hem ülkücüler hem de solcular arasından) bu insanların çoğunu o kadar samimi, o kadar saf ve duru buldum ki, kalblerine bir Allah'la irtibatı ve Efendimiz'e bağlılığı koysanız sahabe gibi samimi insanlardı.. Gönül verdikleri davada başka beklentileri yoktu. Fakat, bu temiz vatan evladı bölüklere ayrılarak senelerce vuruşturulmuştu. Orada gördüğüm öyle manzaralar oldu ki.. Nedim isminde sol kesimden biri vardı. Öyle dövmüş ve öyle işkence yapmışlardı ki, ayağının altından kemik çıkarmışlardı. O tığ gibi delikanlı, o haliyle yürürken benim içimden bir şey kopuyor ve kalbime kan damlıyordu.

27 Mayıs darbesi sadece bir iktidarı yerle bir etmedi; balyoz aynı zamanda Türkiye'deki bütün olumlulukların tepesine de indi. Askerinden üniversite hocasına kadar çok iyi yetişmiş, temiz ve namuslu bir sürü insan emekli edildi. Böylece adeta ülke çadırını ayakta tutabilecek bütün kazıklar koparılıp atıldı, orta direk kırıldı ve ülke bir çöküntü yaşadı. Millet biraz belini doğrultacak gibi olunca bu defa 12 Mart darbesi bir kabus gibi çöktü memleketin üstüne. Vefalı ve samimi millet, "olsun" deyip bir kere daha doğrulmaya çalışırken bu defa da bir balyoz gibi 12 Eylül indi başlarına. Sonra bir de 28 Şubat... Bunlar suyun yüzüne vuran hadiselerdi. Arkada Talat Aydemir vakıası gibi fiyaskoyla neticelenen teşebbüslerin de hadd-ü hesabı yok. Bu açıdan, dünden bugüne mesele sadece bir iktidarın devrilmesinden ibaret değildir; hadise, kuvvetin çılgınlığına kendini kaptırmış bazı kimselerin bir ülkeyi bütün bütün batırma pahasına sadece kendi saltanatlarını devam ettirme mücadelesidir…"

REFERANDUMU SİYASİ OLARAK GÖRMEMEK LAZIM

-Şimdiye kadar bütün seçimlerde "Her partiye aynı uzaklık ya da yakınlıktayız" prensibine bağlı kaldık. Fakat, referandumda ya 'Evet' ya da 'Hayır' deme söz konusu ve bunların taraftarları da malum. Ülkemizin istikbali adına 'Evet' demek istiyor ama bir partiyi tutuyormuşuz gibi görünmekten de rahatsızlık duyuyoruz. Bu konuda neler buyurursunuz?

"Maalesef, Avrupa Birliği'ne namzet olan ve Orta Doğu'da yeni açılımlar gerçekleştiren ülkemizin ihtiyaç duyduğu şekilde bir Anayasa değişikliği yapılamadı. Fakat, yapılması gerekenlerin yapılamaması açısından 'maalesef' desek de, bir kısım cellatlıkların ve farklı vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki maddenin değişikliği bile çok önemlidir…"

Değil sadece kadını erkeğiyle, çoluğu çocuğuyla ve dünyanın dört bir yanına dağılmışıyla hayatta olan insanları, imkan olsa mezardakileri bile kaldırarak o referandumda 'Evet' oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın. Ben zannediyorum kalkarlar da.. ben zannediyorum ruhları koşar da. Çünkü demokrasi adına çok önemli bir adımdır…"

Bazı siyasiler referandumu kendi hesaplarına değerlendirmeyi düşünüyor olabilirler. Fakat, ben o meselenin millete yararlı olup olmamasına bakarım. Bu açıdan, referandumu siyasi olarak görmemek ve ona millete kazandıracakları zaviyesinden yaklaşmak lazımdır. Referandum'un sadece 12 Eylül'ün kirlerini temizlemeye ve darbecilerle hesaplaşmaya vesile gibi gösterilmesi de doğru değildir. Bu sayede darbecilerden intikam alınacağını düşünmek yanlıştır; Mü'minler intikam peşinde olamazlar. O paketin içinde milletimizin istikbali için çok önemli maddeler var; bu itibarla da değişiklik paketi bu yönüyle desteklenmeli ve 'Evet' oyları böyle bir niyetle verilmelidir…"

Biz hâlâ her partiye karşı aynı mesafede duruyoruz. Hiç kimseye "Falan partiye girin; mitinglerinde boy gösterin; çarşıda pazarda alkışçısı olun!" demedik. Mesafeli durmak, milletimizin kaderi adına isabetli bulduğumuz bir kısım meselelerde bazı kimselere oy vermemize mani değildir. Güzel şeyler sergileyen ve iyi işler yapan kim olursa olsun, bu millet onu desteklemiştir; desteklenen aslında şahıs ya da parti değil, icraattır. "Şeytandan sığındığım gibi siyasetten de Allah'a sığınırım" diyecek kadar politikaya mesafeli ve dünyaya uzak duran Hazreti Bediüzzaman, vakti gelince oyunu kullanmış vehem de "falan yere kullandım" demiştir. Evet, biz bütün partilere karşı mesafeli duruyoruz; ne var ki, mesafeli durmak başka, oyumuzu Türkiye'nin geleceği adına isabetli işler yapacağına inandığımız bir yere postalamak daha başka bir meseledir.

Hicran Dergisi / Kazım ÖZTÜRK
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

- Similar topics