.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Ashabın şehadet tutkusu!  Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Ashabın şehadet tutkusu!  Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 23 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 23 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Ashabın şehadet tutkusu!  Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_lcap67%Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_rcap 67% [ 4 ]
Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_lcap0%Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_lcap0%Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_lcap33%Ashabın şehadet tutkusu!  Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Ashabın şehadet tutkusu!

Ashabın şehadet tutkusu!  Empty Ashabın şehadet tutkusu!

Mesaj tarafından *GüLer* 15.07.10 13:10

Şehadet için yarışanlar! Hâkim'de geçtiğine göre şöyle anlatılmıştır: Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, Bedir'e çıktığında Sa'd bin Hayseme ile babası peygamberle beraber gitmek istedi. Bu, peygambere söylenince, Hz. Peygamber birisinin kalmasını emretti. Hayseme oğlu Sa'd'a: "Birimizin burada kalması gerekir. Sen hanımlarınla beraber kal!" dedi.

Sa'd ise: "Eğer cennetten başka bir mesele olsaydı seni nefsime tercih ederdim. Ben bu gidişimde Allah yolunda şehid olmayı umuyorum" dedi. Bunun üzerine kura çekildi ve kurada Sa'd'ın adı çıktı. Böylece Sa'd Bedir'e gitti ve Amr bin Abdived tarafından şehid edildi. [Hâkim]
Ubeyde bin Hâris: 'Ya Resulullah! Ben şehid miyim?'
Bedir gününde Utbe, yiğitlerin karşısına geçip meydan okudu. Hz. Ali radıyallahu anh, meydana çıkıp onun oğlu Velid'le karşılaştı. İkisi de aynı çağda ve yetişmiş birer gençtiler. Ali radıyallahu anh, onu elinden tutarak yüzükoyun yere çarptı ve hemen öldürdü.
Sonra Şeybe bin Rabia kalktı. Şeybe kalkınca, Hz. Hamza radıyallahu anh da kalktı. Onlar da aynı yaşlarda idiler. Hamza kuvvetli bir vuruşla onu yere serdi.
Sonra Utbe bin Rabia kalktı. Ona da Ubeyde bin Haris karşı çıktı. İkisi de, iki direk gibiydiler. Birbirlerine saldırdılar. Ubeyde ona bir darbe vurarak sol tarafını kesti. Utbe de Ubeyde'nin ayağına yaklaştı ve kılıçla ayağına vurarak baldırını kesti. Sonra Utbe öldü. Hz. Ali ve Hz. Hamza, Ubeyde'yi Resûlullah'a getirdiler. Hz. Peygamber Ubeyde'yi yatırıp ayağını ona yastık yaptı. Yüzündeki toprakları siliyordu.
Ubeyde: "Ey Allah'ın Resulü! Allah'a yemin ederim ki eğer Ebu Talib beni bu halde görseydi, "Ne zaman ki hepimiz Muhammed'in etrafında vurulup yere serilir ve bizden, çocuk ve kadınlarımızı koruyacak kimse kalmazsa, ancak o zaman onu düşmanlarıyla baş başa bırakırız" demeye, beni kendinden daha fazla hak sahibi görecekti. Acaba ben şehid miyim? dedi.
Hz. Peygamber: "Evet, sen şehidsin. Ben de buna şahidim" dedi. Sonra Ubeyde vefat etti ve Hz. Peygamber onu Safra'da defnetti. Onun kabrine kendisi indi. Hz. Peygamber, Ubeyde'den başka hiç bir kimsenin kabrine inmemiştir. [Kenzü'l Ummal, İbn Asakir'den...]
Ömer ile Zeyd'in şehadet tutkusu

Hz. Ömer radıyallahu anh, Uhud gününde kardeşine: "Benim zırhımı al, ey kardeşim!" dedi. Kardeşi ona: "Ben de senin arzuladığın şehidlik mertebesini arzuluyorum" diyerek zırhı almadı. İkisi de zırhı bıraktı. [Taberani'den... İbn Sa'd]
Peygamber öldükten sonra yaşayıp da ne yapacaksınız?
Enes bin Malik'in amcası Enes bin Nadr, Ömer bin Hattab, Talha bin Ubeydullah ve muhacir ile ensardan bazı kimselerin yanına vardı. Onlar savaştan tamamen el çekmiş bir vaziyette idiler.
Onlara: "Neden oturuyorsunuz?" dedi.
Onlar da: "Hz. Peygamber öldürüldü" dediler.
Enes bin Nadr: "O halde peygamberden sonra hayatı ne yapacaksınız? Kalkınız, peygamber nasıl ölmüş ise siz de öyle ölünüz" dedikten sonra müşriklere yöneldi. Şehid düşünceye kadar savaştı. [Bidaye, İbn İshak'tan]
'Bismillah deseydin, melekler seni yükseltecekti'
Bazı kimseler, Uhud gününde peygamberi yalnız bırakarak kaçtı. Onunla beraber ensardan on bir kişi ve Talha bin Ubeydullah vardı. Peygamber dağa doğru çıkıyordu. Müşrikler onlara yetiştiler.
Hz. Peygamber: "Bu müşriklere karşılık verecek bir kimse yok mudur?" diye sordu. Talha,
"Ben, ya Resûlullah!" deyince, Hz. Peygamber: "Ey Talha! Yerinde dur" buyurdu.
Bunun üzerine ensardan bir kişi: "Ey Allah'ın Resulü! Ben" dedi ve çıkarak onlarla savaştı. Peygamber de beraberindekilerle dağa doğru çıkıyordu. Sonra o ensari öldürüldü.
Müşrikler yine peygamberi ablukaya aldılar. Peygamber: "Bunlara karşı duracak kimse yok mudur?" deyince Talha; sözünü tekrarladı. Peygamber de aynı sözü tekrarladı, yine ensardan bir kişi: "Ey Allah'ın Resulü! Ben" dedi. Ve savaşmaya başladı. Peygamber ve arkadaşları dağa çıkmaya devam ediyorlardı. Nihayet ensarî şehid oldu.
Kureyşliler tekrar peygamberi sardılar. Ve peygamber ilk sözünü tekrar etti, Talha da aynı şekilde konuştu. Peygamber ona yine izin vermedi. Ta ki, Talha'dan başkası kalmayıncaya kadar bu devam etti. Müşrikler Talha ile peygamberi ablukaya aldılar. Hz. Peygamber,

"Kim bunlara karşılık verecektir?" deyince Talha: "Ben" dedi ve o, daha önceki savaşçıların hepsi kadar dövüştü. Fakat parmakları kesildiği için: "Eyvah" dedi.

Hz. Peygamber: "Eğer sen bunun yerine, 'Bismillah' deseydin melekler seni yükseltip götüreceklerdi" dedi. Hz. Peygamber dağa çıkınca arkadaşlarının orada toplandıklarını gördü. [Bidaye, İmam Ahmed ve Beyhaki'den...]

Milli Gazete

selam ve dua ile kalınız... Idea rabbit
*GüLer*
*GüLer*
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ

- Similar topics