.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 35 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 35 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_lcap67%Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_rcap 67% [ 4 ]
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_lcap0%Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_rcap 0% [ 0 ]
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_lcap0%Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_rcap 0% [ 0 ]
Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_lcap33%Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti

2 posters

Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Empty Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 12.07.10 11:04

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Yusuf surette güzel, öz de güzeldir. Güzel bir insandır Yusuf. Güzelin seveni çok olduğu gibi, kıskananı da çok olur. Önce kardeşleri kıskanır Yusuf’u. Tutarlar bir kuyuya atarlar O’nu. Güzelliğin dostu da çoktur , düşmanı da. Yusuf’u kuyudan çıkaran tacirler, Mısır’a götürüp köle olarak satarlar O’nu.Yusuf’u satın alan Mısır Aziz’i Potifar’dır. Çocukları olmadığı için evlatlık olarak yanına alır Yusuf’u. Güzelin imtihanı büyük olur. Aziz’in karısı Züleyha, gün geçtikçe serpilip güzelleşen Yusuf’a, tutkuyla bağlanıp aşık olur.

Züleyha’ nın Hz. Yusuf’a karşı duyduğu aşk tanımsızdır. Bütün servet ve güzelliğini aşkı uğruna feda eder.. Kocasına, ailesine tüm Mısır halkına karşı durmuştur bu aşk.. Derler ki yetmiş deve yükü mücevher ve gerdanlığı vardır, ancak hiçbir şey gözünde değildir..Bugün Yusuf’u gördüm diyen, ondan haber veren herkese dağıtmış mücevherlerini. Aşkın ağır tutkusuyla karşılaştığı herkesi Yusuf,Yusuf diye çağırır olmuş.

Güzelin dedikodusu çok olur. Züleyha’nın Yusuf’a aşkı Mısır kadınları arasında dedikodu konusu olur. Züleyha kölesine aşık olmuş diye konuşulur. Konuşulanlardan haberdar olan Züleyha, Mısır’ın ileri gelen bütün kadınlarını saraya davet eder. Ziyafet düzenleyerek önlerine meyve koyar ve onları soymaları için ellerine bıçak verir. Kadınlar meyveleri yemeye başlayacakları sırada, Yusuf’a seslenerek, ortaya çıkmasını ister. Karşılarına çıkan Yusuf’u gören kadınlar, güzelliği karşısında öyle büyülenmişler ki Bıçakla ellerindeki meyveleri soyacakları yerde parmaklarını kesmişler de farkına bile varmamışlar. Bu güzelliğe kapılmamak mümkün mü?, diyerek hak vermişler Züleyha’ya. İşte sizin gördüğünüz bu güzellik, benim Aşkımdır! diye haykırmış Züleyha.

Bir gün Züleyha, tahtırevanıyla sokaktan geçiyordu. Hizmetçileri eşliğinde geldiğini görenler saygı ve hayranlıkla kenara çekiliyor ve Züleyha’ya yol açıyorlardı. Zengin ve güçlüydü, çok ta güzeldi.

Birden delinin biri, askerleri, atları ve arabaları aşarak Züleyha’ nın tahtırevanının önünde dikiliverdi. Yürüyüş durdu. Züleyha tül perdeyi aralayarak bu duraklamanın nedenini anlamak istedi. Delinin aradığı fırsat buydu. Gözlerini kaldırarak Züleyha’nın yüzüne bakmaya başladı ;
“Züleyha… dedi, sevindir beni!”

Züleyha, askerlerine meczubun sevindirilmesi için işaret etti. Hizmetçiler para dolu kadife bir keseyi uzattılar deliye. Ancak meczub oralı bile olmadı. Tekrar inler gibi konuştu ; “Züleyha… dedi, Sevindir beni, bana gülümse! Başka bir şey istemem. Bana gülümsemen yeter!”

Züleyha bu sesi bir yerlerden hatırlıyordu. Dikkatlice baktı delinin yüzüne. Aşkını reddettiği, bir zamanların ordu kumandanı olan adamdı bu.Usulca gülümsedi Züleyha. İstediğini almıştı meczup; bir tebessüm, bir gülümseme. Züleyha’nın gülümsemesi.. Başını önüne eğdi Meczub.. Sessiz ve sakin, geldiği gibi çekiliverdi.

O günden sonra Mısır’ın lisanına ;sadaka vermek; anlamına gelen yeni bir deyim yerleşti: Züleyha’nın gülümsemesi…. O günden beri bilinir ki: Gülümsemek sadakadır…

Aşk, tutku ve hırsa dönüşünce, vesvese karıştı Züleyha’ nın aşkına. Kadınlığını kullanmaya karar verdi. En güzel kıyafetlerini giydi. Bütün hizmetçilerini saraydan uzaklaştırdı. Emretti, Yusuf odasına geldi. Yusuf Züleyha’nın odasına girdi, başı önde, gözleri yerde. Allah şahitti; Züleyha ne kadar ateşse,Yusuf ta o kadar iffetti. Arkasından kapıları kilitledi Züleyha. Alelacele putlarının üzerine örtüler attı. Baş başa kaldıklarında aşkını ilan etti Yusuf’a. Seni istiyorum dedi. Bu teklif karşısında çarpıldı Yusuf.

Züleyha’nın baştan çıkaran güzelliği karşısında ,istememeyi istedi Yusuf, Rabbinden. İlahi bir işaretle, iffet aşka galip geldi o an. Züleyha’nın odası kardeşlerinin attığı kuyu gibi geldi Yusuf’a. Sen putlarını örttün ama benim Rabbim her şeyi görür. Ben Allah’tan korkarım dedi. Efendime ihanet edemem diyerek kapıya yöneldi. Allah’tan korktu ,Allah’a kaçtı Yusuf. Züleyha’nın yüreğinde yangın, gözlerinde hasret acısı. Züleyha koştu Yusuf’un peşinden .Yakaladı sırtından.Yusuf’un eli kapıda. Züleyha’nın elinde Yusuf’un yırtılan gömleği. Dün babası Yakub’un kollarına bırakılmıştı yırtık gömleği, kurt kaptı diye, şimdi tutkunun kollarında paramparça Yusuf’un gömleği.

Kilitli kapı açıldı birden. Kapıda Züleyha’nın eşi Aziz. Şaşkınlık, hüzün,kırgınlık… Neler oluyor burada,dedi Aziz. Aşk iftiraya dönüştü birden. Züleyha dedi ki; Yusuf saldırdı bana. Aziz yırtılan gömlekten çok, edep ve terbiyesinden anladı Yusuf’un suçsuzluğunu . Ancak Mısır Azizi’nin ülkede ki şeref ve onuru düşünülerek, Yusuf zindana gönderilir.

Bir zamanlar güzelliğinin bedelini kuyuya atılmakla ödeyen Yusuf, şimdi de zindana atılmıştır suçsuz yere. Züleyha,Yusuf zindanda kaldığı süre içinde o kadar acı çekti ki, gençliğini ve güzelliğini yitirdi. O da aşkın ve tutkunun bedelini bu şekilde ödüyordu.

Yûsuf senelerce hapiste kaldı. Züleyha’da vicdanında hapsetti kendini. Gözyaşı ve tevbe ile temizledi günahını. Yusuf zindanda hükümdarın şerbetçisi ve aşçısı ile tanıştı. Onların gördükleri rüyaların yorumunu yaptı. Birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini, diğerinin ise öldüreceğini söyledi. Sonunda dediği çıktı. Hz. Yûsuf, kurtulana, kendisini efendisinin yanında anmasını istedi.

Hükümdar bir gece rüyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak gördü. Bu rüyanın yorumunu yaptırmak istedi.Şerbetçisinden Hz. Yûsuf’un rüya yorumu yaptığını öğrendi ve onu hapisten çıkarıp, rüyasını anlattı.

Hz. Yûsuf, önce suçsuz yere zindana atıldığının ilanını istedi hükümdardan. Olayı öğrenen Hükümdar Züleyha’yı dikti Yusuf’un karşısına.Züleyha’nın eşi Aziz ölmüştü. Tam on iki yıl sonra karşı karşıya gelmişlerdi yine. Züleyha hem aşkını hem de suçunu itiraf etti.

Yusuf Hükümdarın bu ihsanı üzere rüyanın yorumunu yaptı. Yedi sene bolluk olacağını, pesinden gelen yedi senenin ise kıtlıkla geçeneğini söyledi.Yusuf’un erdem ve tecrübesini fark eden hükümdar O’nu maliye bakanlığına getirdi. Sonra Züleyha ile evlendirdi.

Züleyha aşkına ermeden önce Rabbine ermişti. Öyle ki Yusuf’una erince dua etti, gençliği ve güzelliği geri verildi. Hikaye edilir ki ;Yusuf ile Züleyha baş başa kaldıklarında çoğu kere secde ve ibadette idi artık
Züleyha…
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti Empty Geri: Züleyha Ne Kadar Ateşse, Yusuf da O Kadar İffetti

Mesaj tarafından EyLüL 22.07.10 21:26

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sen, seninle körelttiğim gözlerime martı leşleri sundun, günaydınları hiç olmayan sabahlarımı aydınlatmak adına...
Üstelik yâr dedin ölü kuşlarını astığın yalancı sabahlara...
Koynunda yediverenler yeşertmek adına beni martı leşlerine terkettin ve gittin...
Ben yarsız kaldım... Yani yarasız... Yani sensiz...

Hıçkırıklarını boğdum ölümün, karşı yakası hiç olmayan denizlerde...
Yalnızca Azrail'i büyüttüm çocuksu düşlerimde...
Sen bütün sağırlığınla duymazken beni; gözlerimde yankı bulan suskunluğumu Yusuf duydu sadece...

Yâr yardı yüreğimi, ben; sen kanadım...
Ne Leyla'ya Mecnun kalabildim senin varlığında, nede kendimi atabilecek bir kuyu bulabildim yokluğunda...

çok güzel duygu yüklü bir paylaşım emğine bereket [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

- Similar topics