.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Salava10

Join the forum, it's quick and easy

La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 25 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 25 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_lcap67%La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_rcap 67% [ 4 ]
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_lcap0%La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_rcap 0% [ 0 ]
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_lcap0%La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_rcap 0% [ 0 ]
La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_lcap33%La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu?

2 posters

La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Empty La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu?

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 26.06.10 17:06

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Âlim bir zata bir mecliste sormuşlar: “Hocam ‘la ilahe illallah’ diyen kurtulur mu?” O da, “Kurtulur; ancak size başımdan geçen bir olayı anlatayım da siz de nasıl olması gerekiyor, ‘hangi şartlarda kurtulur’un tam anlaşılmasında yardımcı olsun.” demiş: “Şehirlerarası yolculuklarımdan birinde otogardan çıkış yaptıktan sonra yol kenarında otostop yapan bir turisti yer olmamasına rağmen şoför otobüse aldı ön taraftaki hostes koltuğuna oturttu. Sohbet etmeyi seven kaptanımız turist ile yarı Türkçe yarı İngilizce sohbete koyuldular. Ben de ön taraflarda oturduğum için ister istemez kulak misafiri oluyorum.

Konuşmalar ilerledikçe konu İslamiyet’e geldi. Turistin bazı sorularından sonra bizim uyanık kaptan hemen turisti kısa yoldan Müslüman yapma faaliyetlerine başladı ve sürekli lâ ilahe illallah kelime­i tevhidini turiste telkin etmeye başladı.

Belli bir süre sonra kelime­i tevhidi yüksek sesle ve makamlı söylüyordu ve turistin de tekrar etmesini işaretlerle teşvik ediyordu. Turistimizin de hoşuna gitmiş olacak ki o da makamlı bir şekilde iştiyakla eşlik ediyordu. Bu belli bir süre böyle devam etti. Yani iş tamamdı, muhabbetleri yerindeydi. Bu neşe içinde yolculuk devam ederken turist kaptana yönelerek “Bak ben tekrar söyleyeyim sen de onayla.” diyor ve makamıyla doğru bir şekilde söyledikten sonra gülüşüyorlardı.

Kaptan muzaffer bir edayla muavine, “Oğlum anons et mola vereceğiz.” dedikten sonra bir dinlenme tesisinde hep birlikte otobüsten indik. Kaptan diğer şoförler ile yemek için ayrıldı, turist ise çay içmek için bir köşeye oturdu. Ben de fırsatı değerlendirerek İngilizce de bildiğim için turistle diyaloğa geçtim ve şunları konuştuk: Kaptanla konuştuklarınıza kulak misafiri oldum size bir sualim olacak: Şu size öğretilen lâ ilahe illallah cümlesinin manasını biliyor musunuz, dedim. Hayır, bana anlatırsanız memnun olurum,diye benden bilgi istedi. Ben de lâ ilahe illallah cümlesini dilim döndüğü kadar anlattım ve bunu söyleyen kimsenin bir olan Allah’a inanıp Müslüman olduğunu, Peygamber Efendimiz (sas)’in sünnetine tâbi olacağına söz verdiğini ve yapılması gereken ibadetleri kabul ettiğini anlattım. Birden benzi atan turist ellerini havaya kaldırarak şaşırmış bir şekilde “Hayır hayır ben bunları kabullenemem ve gereklerini de zaten yapamam.” diye karşı çıktı.

Evet arkadaşlar sorduğunuz soruya başımdan geçen bu olay herhalde cevap olmuştur. Tabii ki Allah Rasulü (sas) kim lâ ilahe illallah derse cennete girer, buyuruyor; ama unutmayalım Efendimiz’in sadece bu hadis–i şerifi yok. Diğer tebliğlerini görmezlikten gelip de turist gibi kelime­i tevhidi şuursuzca değerlendirmemeliyiz.

Özetle...

1- Bir kimse "La ilahe illallah" demekle bazı sorumlulukları da kabul eder.
2- Sadece kelime-i tevhidle kurtulunacağına inanmak yanlıştır.
3- Sadecedille söylemek yetmez. Kalp ile tasdik etmek de gerekir.

Ali TURHAL
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu? Empty Geri: La iLaHe iLLaLLaH DiYeN KuRTuLuR Mu?

Mesaj tarafından EyLüL 27.06.10 19:51

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Lâ ilâhe illallah, Kel?me-i Tevhidinin anlam?; ‘’Allah’tan ba?ka tap?lacak kimse yoktur’’ anlam?ndad?r. ?slam dininin temel kurallar?ndan birisidir. La ilahe illallah Muhammedün Rasulüllah demeyen (dil ile ikrar kalp ile tasdik etmeyen ) kimse Müslüman olamaz. Lâ ilâhe illallah kelimei tevhidini Muhammedün Rasulüllah kelimesi tamamlar. ?kisi beraberdir. Hz Muhammed allah?n kulu ve rasulüdür, (elçisidir) anlam?ndad?r.

Kelime-i Tevhîd kalplerin pas?n? siler ve nurland?r?r. Kelimei Tevhîd ile Allah’? zikir ve Allah? zikir ile de kalplerin huzur ve rahat? hakk?nda birçok ayetler ve hadisler mevcuttur.

? "Allah-u Teala buyuruyor: LA ?LAHE ?LLALLAH benim kalemdir. Bu kaleden içeri giren ki?i benim azab?mdan emin olur.

? "Allah'? çokca zikreden erkekler ve Allah'? çokca zikreden kad?nlar; Allah bunlar için bir ba???lama ve büyük bir ecir haz?rlam??t?r." (Ahzab Suresi - 35)

? ‘Dikkat edin, Kalpler ancak Allah’zikretmekle tatmin olur’ (Rad suresi 28)

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Du@ iLe [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

- Similar topics