.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 35 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 35 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_lcap67%Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_rcap 67% [ 4 ]
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_lcap0%Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_rcap 0% [ 0 ]
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_lcap0%Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_rcap 0% [ 0 ]
Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_lcap33%Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır.

2 posters

Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Empty Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır.

Mesaj tarafından EyLüL 01.05.10 11:16

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İNSAN, dünyadan malzemeler alır, yeni bir eser yapar. Her ne kadar, ona “benim eserim” derse de, bu sahiplenme bir mecazdan öteye gidemez. Dünya galerisindeki güzel eserlere bir yenisi eklenmiştir... Onun da gerçek yaratıcısı Allah’tır...

Toprağın bitkiyi, ağacın meyveyi, arının da balı yaratamayacağını anlamak zor olmasa gerek. Akılları, bilgileri, bilinçleri yok da ondan... İnsan ise, üstün yetenekleri olan bir canlı. Onun şuurlu eliyle ortaya çıkıveren eserlere bakarak Allah’ı hatırlamak daha zor olabiliyor kimilerine. Ondaki meziyetler, akıl gözünü perdeliyor...

Haklısın, insan da bir araç... Sıkı düşününce anlıyoruz bunu... Eserini bir düzene göre kurarken hiçbir malzemeyi yoktan var etmiyor... İşi, yaratılmış, var edilmiş olanları bir araya getirmek... Bunu yaparken de kendisine verilen donanımları, yetileri, duyguları kullanıyor... Akıl, kalp, hafıza, göz, kulak, el gibi... Tümü o merhametli yaratıcının verdikleri... Onun evreninde, onun verdikleriyle eserler üreten adam asla bir yaratıcı olamaz...

Elbet, o eserlerden dolayı yapılan övgüler de gerçek ustaya gidiyor, onun hakkı çünkü... Sanatçının rolü seçimindedir, önemli olan iradesini iyi yönde mi, yoksa kötü yönde mi kullandığı... Ağacı kullanarak meyveyi yaratan Allah, insan eliyle de sanat eserlerini yaratıyor. Fark, iradenin söz konusu olup olmamasında...

İnsan, “Eserimi ben yarattım” diyemez, “Bu eser benim elimle yaratıldı” diye düşünebilir. Gerçek sanatkârı tanımakla birlikte “Bu eser benimdir” demesinde bir sakınca yok. Ardından şükür de etmeli elbet...

Sanat eserleri için geçerli olan bu gerçek, teknik ürünler için de söz konusu. Bir şiir, bir tablo, bir heykel, bir bestenin gerçek sanatkârı Allah olduğu gibi, bir masa, bir halı, bir bilgisayar, bir makinenin ustası da yine o... Bütün teknik ürünler, insan eliyle, ama onun yaratmasıyla var olurlar...

Sanatçı gibi, teknikçi de dünyadaki malzemeyi kullanır. Bilimlerin bütün yasaları evrende var. Bilim adamının yaptığı iş, bu yasaları bulup uygulamak... Bütün bilimler, evren kitabının incelenmesi, içindeki yasaların bulunmasıyla oluşur. Bilimciler de sanatçılar gibi, varlıkları kavrarken, çeşitli ürünler üretirken Allah’ın kendilerine verdiği yetenekleri kullanırlar.

“Bu yasayı ben buldum, şu makineyi ben yaptım” demeleri, onların bir yasa koyucu, bir yaratıcı olmalarını gerektirmez. “yaptım, ettim, buldum” fiillerinin gerçek öznesi Allah’tır.

Bunları söylerken insan iradesini reddetmiyorum elbet. Evet, insana özgür bir irade verilmiş... Onu, nasıl isterse öyle kullanır. Ama ona iradeyi veren de Allah...

Nasıl düşünmüyoruz ki, sürekli olarak “benim” diye sahip çıktığımız bedenimizin bile gerçek sahibi değiliz. Kalbimiz çalışır, kanımız temizlenir, hücrelerimiz yenilenir, vücudumuzda milyarlarca olay meydana gelir, fakat bunların çoğundan bizim haberimiz bile olmaz. Organlarının nerede olduğunu, ne iş yaptığını, nasıl çalıştığını bilenimiz pek az...

Saçlarımız dökülür, yüzümüz kırışır, belimiz bükülür, dişlerimiz dökülür, nihayet üstüne titrediğimiz hayatımız elimizden alınırken, olup bitenlere seyirci kalmaktan başka bir şey yapamayız. “ben, ben” deyip duruyoruz, ama o benliğe takılan donanımların gerçek sahibi değiliz. Hiçbirini biz yapmadık, başkasından satın almadık, yollarda da bulmadık...

Yaratan yaratmış, “ben”imizin eline vermiş, “İstediğin gibi kullanmakta özgürsün... Ama unutma, her yaptığından hesaba çekileceksin” demiş. “Ben”inin ve duygularının bile gerçek sahibi olmayan insan, nasıl kendi eliyle yaratılan eserleri sahiplenir de ben yarattım der... Nasıl olur da, kendisine verilen nimetlerle gurura kapılıp, “Her şeyi ben yaptım, ben kazandım, ben buldum” diyerek rabbini unutur...

Şu noktaya varmak istiyorum: Cansızlar, bitkiler ve hayvanlar aracılığıyla nice eserler yaratan Allah, insanlar eliyle de eserler yaratıyor. Çünkü o, her türlü yaratmayı bilendir...

Ömer Sevinçgül
Zafer Dergisi
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır. Empty Geri: Yalnız Allah ( C.C. ) Yaratır.

Mesaj tarafından Berzah 03.05.10 8:16

EyLüL demiş ki:

Yaratan yaratmış, “ben”imizin eline vermiş, “İstediğin gibi kullanmakta özgürsün... Ama unutma, her yaptığından hesaba çekileceksin” demiş. “Ben”inin ve duygularının bile gerçek sahibi olmayan insan, nasıl kendi eliyle yaratılan eserleri sahiplenir de ben yarattım der... Nasıl olur da, kendisine verilen nimetlerle gurura kapılıp, “Her şeyi ben yaptım, ben kazandım, ben buldum” diyerek rabbini unutur...

Şu noktaya varmak istiyorum: Cansızlar, bitkiler ve hayvanlar aracılığıyla nice eserler yaratan Allah, insanlar eliyle de eserler yaratıyor. Çünkü o, her türlü yaratmayı bilendir...

Evet her lahza her an Rabbimiz Halık esmasını tecelli ettirir de, biz vefasız kullar yine de unutma gafletinde bulunuruz.
Rabbim bizleri unutanlardan değil , kendisinin sanatını görüp kendisi ile her zaman birlikte olanlardan eylesin . Amin !

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Berzah
Berzah
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ

- Similar topics