.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Salava10

Join the forum, it's quick and easy

Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 29 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 29 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_lcap67%Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_rcap 67% [ 4 ]
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_lcap0%Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_rcap 0% [ 0 ]
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_lcap0%Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_rcap 0% [ 0 ]
Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_lcap33%Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi

Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi Empty Hz.Ebubekir ve Hz.Ali nin Görüşmesi

Mesaj tarafından RüveYde 24.04.10 10:23

Hz.Ebubekir ve Hz.Alinin Görüşmesi

Bir gün Ebu Bekir Sıddık (ra) Resulüllah(SAV)'ın evine geldi İçeri gireceği sırada, Hz Ali Bin Ebi Talib (ra) da geldi

Hz Ebu Bekir (ra) (Geri çekilip) :

-Ya Ali sen buyur, gir dedi

O da cevap verip, aralarında, aşağıdaki uzun konuşma oldu:

-Ya Ebu Bekir! Sen önce gir ki, her iyilikte önde olan, her hayırlı işte ileri olan, herkesi geçen sensin

Hz Ebu Bekir (ra) :

- Sen önce gir ki! Resulüllah'a (sav) daha yakın sensin

Hz Ali (ra) :

-Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah (sav)'tan işittim

"Ümmetimden, Ebu Bekir'den daha üstün bir kimsenin üzerine güneş
doğmadı" buyurdu

Hz Ebu Bekir (ra) :

- Ben, senin önüne nasıl geçebilirim ki, Resulüllah (sav) kızı Fatıma(ra)'yı sana verdiği gün,

"Kadınların en iyisini, erkeklerin en iyisine verdim" buyurdu

Hz Ali (ra) :

- Ben, senin önüne geçemem Çünkü Resulüllah (sav):

"İbrahim(as)'ı görmek isteyen Ebubekir'in yüzüne baksın" buyurdu

Hz Ebu Bekir (ra) :

- Ben, senin önüne geçemem Çünkü Resulüllah(sav):

'Adem (as)'ın hilm sıfatını ve Yusuf (as)'ın güzel ahlakını görmek isteyen Ali Mürteza'ya baksın' buyurdu

Hz Ali (ra) :

- Senin önünde gidemem Çünkü Resulüllah (sav):

"Ya Rabbi! Beni en çok seven ve ashabımın en iyisi kimdir? dedi Cenab-ı
Hak:Ya Muhammed! Ebu Bekir Sıddıktır," buyurdu

Hz Ebu Bekir (ra) :
- Ben, senin önüne geçemem Çünkü Resulüllah (sav) Hayber'de:
"Yarın sancağı öyle bir kimseye veririm ki, Allahü Teala onu sever Ben de, onu çok severim" buyurdu
Hz Ali (ra) :
- Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah (sav)
"Cennetin kapıları üzerinde 'Ebu Bekir Habibullah' yazılıdır" buyurdu
Hz Ebu Bekir (ra) :
- Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah(sav) Hayber gazasında, bayrağı sana verip
'Bu bayrak Melik-i Galibin, Ali Bin Ebi Talib'e hediyesidir' buyurdu
Hz Ali (ra) :
- Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah(sav)buyurdu ki:
"Ya Eba Bekir, sen benim gören gözüm ve bilen gönlüm yerindesin"
Hz Ebu Bekir (ra) :
- Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah(sav)buyurdu ki:
"Kıyamet günü Ali cennet hayvanlarından birine binmiş olarak gelir Cenab-ı Hak buyurur ki 'Ya Muhammed!(sav) Senin baban İbrahim Halil, ne güzel babadır Senin kardeşin Ali Bin Ebi Talib ne güzel kardeştir"
Hz Ali (ra) :
Ben, senin geçemem Çünkü Resulüllah(sav)buyurdu ki:
"Kıyamet günü, Cennet meleklerinin reisi olan Rıdvan adındaki melek Cennete girer Cennetin anahtarlarını getirir, Bana verir Sonra Cebrail (as) gelip, Ya Muhammed (sav)! Cennetin ve cehennemin anahtarlarını, Ebu Bekir Sıddık'a(ra) ver, istediğini Cennete, dilediğini Cehenneme göndersin der"
Hz Ebu Bekir (ra) :
Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah (sav) buyurdu ki:
"Ali kıyamet günü benim yanımdadırHavz ve Kevser yanında, benimledir Sırat üzerinde benimledir Cennette, benimledir Allahü Teala'yı görürken, benimledir"
Hz Ali (ra) :
Ben, senden önce giremem Çünkü Resulüllah(sav)
"Ebu Bekir'in imanı, bütün mü'minlerin imanı ile tartılsa, Ebu Bekir'in imanı ağır gelir" buyurdu
Hz Ebu Bekir (ra) :
Ben, senin önüne nasıl geçerim Çünkü Resulüllah(sav)buyurdu ki:
"Ben ilmin şehriyim, Ali onun kapısıdır"
Hz Ali (ra) :
"Ben sadıklığın şehriyimEbu Bekir onun kapısıdır"
Hz Ebu Bekir (ra) :
"Kıyamet günü Ali bir ata biner, görenler, acaba bu hangi peygamberdir? DerlerAllahü Teala, bu Ali Bin Ebi talib'dir, buyurur"
Hz Ali (ra) :
"Ben ve Ebu Bekir, bir topraktanız Tekrar bir olacağız"
Hz Ebu Bekir (ra) :
"Allahü Teala, ey Cennet! Senin dört köşeni, dört kimse ile bezerimBirir Peygamberleri üstünü Muhammed'dir(sav)Biri, Allah'dan korkanların üstünü Ali'dirüçüncüsü kadınların üstünü Fatımat'üz Zehra'dır Dördüncü köşesindeki de temizlerin üstünü Hasan ve Hüseyin'dir"
Hz Ali (ra) :
"Sekiz Cennetten şöyle ses gelir'Ebu Bekir! Sevdiklerinle birlikte gel, hepiniz Cennete girin"
Hz Ebu Bekir (ra) :
"Ben bir ağaca benzerim,Fatıma bunun kökü,Ali gövdesi, Hasan ve Hüseyin meyvesidir"
Hz Ali (ra) :
"Allahü Teala Ebu Bekirin bütün kusurlarını affetsin Çünkü O kızı Aişe'yi bana verdiHicrette bana yardımcı oldubilal-i Habeşi'yi, benim için azad etti"
Resulüllah(sav')in bu iki sevgilisi, kapıda böyle konuşurlarken, kendileri içeriden dinliyorlardı Hz Ali'nin sözünü kesip içeriden buyurdu ki:
-Ey kardeşlerim Ebu Bekir ve Ali! Artık içeri girinCebrail (as) gelip dedi ki, yerdeki ve yedi kat göklerdeki melekler sizi dinlemektedirkıyamete kadar birbirinizi övseniz, Allahü Teala yanındaki kıymetinizi anlatamazsınız
İkisi birbirine sarılıp, birlikte Resulullah'ın(sav) huzuruna girdiler
Resulullah'ın(sav):
-Allahü Teala ikinize de yüzbinlerce rahmet etsin İkinizi sevenlere de, yüzbinlerce rahmet etsin ve düşmanlarınıza da yüzbinlerce lanet olsun, buyurdu
Hz Ebu bekir Sıddık dedi ki:
-Ya Resulallah(sav) Ben Ali kardeşimin düşmanlarına şefaat etmem
HzAli dedi ki:
-Ya Resulallah (sav) Ben de Ebu Bekir kardeşimin düşmanlarına şefaat etmem ve başını kılıç ile bedeninden ayırırım
Hz Ebu bekir Sıddık(ra):
-Ben, senin düşmanlarına Kevser havzından su vermem, buyurdu
Hz Ali de:
-Ben, senin düşmanlarını Sırat üzerinden geçirmem, buyurdu
Hz Ali (ra) ve Hz Ebu Bekir (ra) taraftarlarının ve düşmanlarının kulakları çınlasın

Kaynak :
Dört Büyük Halife,Şemsüddin Ahmed Efendi, Bedir Yayınevi,1974
RüveYde
RüveYde
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

- Similar topics