.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
NELER BİZDE EMANET? Salava10

Join the forum, it's quick and easy

NELER BİZDE EMANET? Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 28 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 28 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
NELER BİZDE EMANET? Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

NELER BİZDE EMANET? Vote_lcap67%NELER BİZDE EMANET? Vote_rcap 67% [ 4 ]
NELER BİZDE EMANET? Vote_lcap0%NELER BİZDE EMANET? Vote_rcap 0% [ 0 ]
NELER BİZDE EMANET? Vote_lcap33%NELER BİZDE EMANET? Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

NELER BİZDE EMANET?

NELER BİZDE EMANET? Empty NELER BİZDE EMANET?

Mesaj tarafından EyLüL 11.04.10 12:23

(Neler emanet değil ki, her şey emanet.) Bizim elimizde olduğu halde bize ait olmayan her ne varsa hepsi bizde emanet demektir. Kim olursak olalım, mesleğimiz ne olursa olsun, hangi makam ve hangi mevkide bulunursak bulunalım bu fark etmez. Önemli olan elimizdekinin bize ait olup almadığıdır. Peki, bir şeyin bize ait olması ne ile sabit olur? Veya soruyu şöyle soralım: biz elimizde bulunan herhangi bir emanetin nasıl sahibi olabiliriz? Biz ancak birkaç şekilde elimizdeki şeyin sahibi olabiliriz: 1- Kendi ustalığımız vardır. Yani elimizdeki şey, kendi becerimizin ürünüdür. Mesela; terzinin kendine elbise dikmesi, inşaat ustasının kendisine ev yapması, mobilyacının kendi evine lazım olan mobilya eşyalarını yapması gibi olabilir. 2- Kendi becerimiz yoktur ama paramız vardır, paramızla satın alırız. Mesela ben kendim terzi değilim ama elbiselerim var. Matbaam yok ama kitaplarım var. Araba fabrikam yok ama arabam var. Usta değilim ama evim var. Peki, ben bunları nasıl elde ettim? Ben giydiğim elbisenin, okuduğum kitapların, bindiğim arabanın ve oturduğum evin parasını ödedim, oldu benim. 3- Babamızdan, dedemizden veya başka yakınlarımızdan ölenlerden miras kalır. Bir arkadaşıma dedim ki, araban hayırlı olsun. Arkadaş dedi ki: “Rahmetli babamdan kaldı” yani arkadaşım o arabayı para ödeyerek satın almamış, babasından kalmış. 4- Bize bağış veya hediye yoluyla kalır. Elimde bir tane Oltu taşı tesbihi vardı. Bir arkadaşım sordu ki: “bu tesbihi kaç liraya satın aldın” dedim, bunu bana biri hediye etti. Hatırını kıramayacağım o arkadaşım onu benden yürüttü. Dedim neyse, şimdiye kadar benim idi şimdi senin oldu. Benden de sana hatıra olsun. Yani o tesbih birinin hediye etmesiyle benim olmuştu. Şimdi de benim hatıra olarak bırakmamla o arkadaşımın oldu. Sizde de eminim öyle hediye türünden şeyler vardır. Ayrıca fakirlere yapılan bağışlar da bağışlandıktan sonra artık onların olmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz dört madde ışığında düşünecek olursak, bizde bulunan şeylerden bize ait hiçbir şeyin olmadığını anlamış oluruz. Tabiî ki bununla vücudumuzdaki organlarımızdan ve kullanımımıza sunulan her ne varsa onlardan bahsediyorum. Mesela “ben” derken neler var o “ben”in içinde? Genel hatlarıyla düşünecek olursak. Baş, gövde ve ayaklar var. Biraz daha detaylı düşünecek olursak başta; iki tane gören göz, iki tane duyan kulak, bir tane kokuları alabilen burun, bir tane konuşabilen ağız. Ve kullanımımıza sunulan dış dünya, hepsi birer emanettir. Bütün olarak vücudumuzun veya tek tek olarak organlarımızın bize ait olmadığını vurgulayan ayetler de vardır. “Ey Muhammed de ki; O Allah ki sizi yarattı, sizin için kulaklar yarattı, gözler yarattı ve kalpler (akıllar) yarattı. Ne de az şükrediyorsunuz.” Yukarıda geçen ayet-i kerimenin “O Allah ki sizi yarattı” kısmıyla, bütün olarak vücudumuzun sahibinin Allah cc. Olduğu vurgulanırken, “sizin için kulaklar yarattı, gözler yarattı ve kalpler (akıllar) yarattı.” Kısmıyla ise organlarımızın teker teker sahibinin yine Allah cc. Olduğu vurgulanmaktadır. Müminun suresi 78. ayet te aynı manadadır. Bediüzzaman’ın hastalar için yazdığı hastalar risalesinde, artık tahammül edemeyen ve hastalığından şikâyet eden hastalara şöyle bir tavsiyesi var: “Ey şikâyetçi hasta! Senin hakkın şikâyet değil şükürdür, sabırdır. Çünkü senin vücudun ve aza ve cihazatın (organların), senin mülkün değildir. Sen onları yapmamışsın.. Başka tezgâhlardan satın almamışsın. Demek başkasının mülküdür. Onların maliki mülkünde istediği gibi tasarruf eder.”
Yine Bediüzzaman’ın sözler kitabında şöyle bir ifade var: “Sizin azalarınız içinde en kıymettar göz ve kulaklarınızın mâliki kimdir? Hangi tezgâh ve dükkândan aldınız? Bu latif kıymettar göz ve kulağı verecek ancak rabbinizdir. Sizi îcad edip terbiye eden O’dur ki: bunları size vermiştir. Öyle ise yalnız Rab O’dur. Mâbud da O olabilir.” Bediüzzaman bir başka kitabında yukarıdaki manaları te’yid babında şu ifadelere yer vermektedir: “Mülk Allah’ındır sende emâneten duruyor.” İnsanın ister istemez karşı karşıya bulunduğu gerçekleri sayarken de o gerçeklerden birini şöyle ifade ediyor: “Biri de vücuddur. Vücud zaten senin mülkün değildir.” Anlaşılan o ki bizde her ne varsa emanettir. Onların maliki, onların gerçek sahibi nasıl olsa onları bir gün bizden geri alacaktır. Madem öyle onları mal sahibi gibi değil de emanetçi gibi korumamız lazım.
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

- Similar topics