.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Salava10

Join the forum, it's quick and easy

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 7 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 7 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Ali Erbaş, Hutbeye Neden Kılıç İle Çıktığını AÇIKLADI.
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime125.07.20 19:03 tarafından RıZa BeRKaN

» 100 Senedir Biz Ağlıyoruz Biraz da Yunan Ağlasın !
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime125.07.20 19:00 tarafından RıZa BeRKaN

» SeN öZGüRSüN AYASOFYA
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime125.07.20 18:28 tarafından RıZa BeRKaN

» Rabbimizin hediyesi
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime125.07.20 16:57 tarafından RıZa BeRKaN

» Ayasofya Müzesi değil ? AYASOFYA CAMİİ ‼️
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime125.07.20 16:53 tarafından RıZa BeRKaN

» CuMaMıZ MüBaReK oLSuN. HaYıRLı CuMaLaR.
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime126.06.20 19:02 tarafından RıZa BeRKaN

» Yeni ve güçlü Türkiye’nin mimarı olan aziz şehitlerimize selam olsun…
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime125.06.20 20:31 tarafından RıZa BeRKaN

» And rely upon Allah ; And sufficient is Allah as Disposer of affairs . . . & . . .
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 20:23 tarafından RıZa BeRKaN

» …. And on top of everything I have no patience for anyone who does not deserve my patience”.
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 20:09 tarafından RıZa BeRKaN

» He who loses his mother loses a pure soul who blesses and guards him constantly . . .
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 20:03 tarafından RıZa BeRKaN

» “I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho)
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 19:59 tarafından RıZa BeRKaN

» The Scroll Marked V – I will live this day as if it is my last. . . Og Mandino
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 19:55 tarafından RıZa BeRKaN

» VATAN UĞRUNA! CAN ALIP, CAN VERENLERİN ŞEREFİNE!
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 19:37 tarafından RıZa BeRKaN

» H e D e F K ı Z ı L e L M a
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 19:29 tarafından RıZa BeRKaN

» “SUS GÖNLÜM” | Her Susuşun Duân Olsun. Dayan Gönlüm.!
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 19:18 tarafından RıZa BeRKaN

» Ümitsizlik, en büyük günahlardandır. “Sakın ümitsiz olma”
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime124.06.20 19:14 tarafından RıZa BeRKaN

»  Esma-i Hüsna
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime123.06.20 18:07 tarafından RıZa BeRKaN

» SöZüN KaLBi
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime123.06.20 17:57 tarafından RıZa BeRKaN

» Hadimül Fukara Abdullah Baba (ks)
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime123.06.20 17:05 tarafından RıZa BeRKaN

»  İŞTE 30 SANİYEDE ÇÖZMENİZ BEKLENEN O SORU
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Icon_minitime123.06.20 16:50 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 276 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: enginhero

Kullanıcılarımız toplam 14093 mesaj attılar bunda 6574 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_lcap67%“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_rcap 67% [ 4 ]
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_lcap0%“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_rcap 0% [ 0 ]
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_lcap0%“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_rcap 0% [ 0 ]
“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_lcap33%“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Şubat 2021
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Takvim Takvim

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho)

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Empty “I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho)

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 24.06.20 19:59

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Semrasr
I love you . “I love you because all the loves in the world are like different rivers flowing into the same lake, where they meet and are transformed into a single love that becomes rain and blesses the earth.

I love you like a river that creates the right conditions for trees and bushes and flowers to flourish along it’s banks. I love you like a river that gives water to the thirsty and takes people where they want to go.

I love you like a river that understands that it must learn to flow differently over waterfalls and to rest in the shallows. I love you because we are all born in the same place, at the same source, which keeps us provided with a constant supply of water. And so, when we feel weak, all we have to do is wait a little. The spring returns, the winter snows melt and fills us with new energy.

I love you like a river that begins as a solitary trickle in the mountains and gradually grows and joins other rivers until, after a certain point, it can flow around any obstacle in order to get where it wants.

I receive your love, and I give you mine. Not the love of a man for a woman, not the love of a father for a child, not the love of God for his creatures, but a love with no name and no explanation, like a river that cannot explain why it follows a particular course but simply flows onward. A love that asks for nothing and gives nothing in return; it is simply there. I will never be yours, and you will never be mine; nevertheless, I can honestly say: I love you, I love you, I love you.

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Semra1
Seni seviyorum. Seni seviyorum çünkü dünyadaki bütün aşklar aynı göle akan farklı ırmaklar gibidir. O gölde kavuştuktan sonra hepsi tek bir aşk olur, yağmur bereketiyle toprağa yağar.

Seni geçtiği her yerde bitkilere, ormanlara hayat veren bir nehir gibi seviyorum. Seni susayana su veren, insanları istedikleri menzile ulaştıran bir nehir gibi seviyorum.

Çağlayanlarda başka hızda koşacağını anlamış, çukurlarda dinlenmeyi öğrenmiş bir nehir gibi seviyorum seni. Seni seviyorum, çünkü hepimiz aynı yerde, bizi hala suyuyla besleyen aynı kaynaktan doğduk. O yüzden zayıf düştüğümüzde tek ilacımız biraz beklemektir. Elbet bahar gelir, kış karları eriyip bize taptaze bir enerji verir.

Bir dağın başından yapayalnız yola çıkan cılız bir su gibi seviyorum seni; o su giderek büyür, önüne çıkan başka sularla birleşir, ta ki hedefine giden yoldaki bütün engelleri yıkacak hale gelene kadar.

O yüzden sevgini içime alıyor, sana da sevgimi veriyorum. Bir erkeğin bir kadına, bir babanın kızına, Allah’ın bütün yarattıklarına duyduğu sevgi değil bu. Tıpkı niye o yollardan geçtiğini anlatamadan hedefine koşan bir nehir gibi, ismi ve açıklaması olmayan bir sevgi bu. Alacağı da vereceği de olmayan, sadece varlığını hissettiren bir sevgi. Asla senin olmayacağım, asla benim olmayacaksın, ama yine de söyleyebilirim: Seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum.

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

“I love you like a river…(from Aleph by Paulo Coelho) Images?q=tbn%3AANd9GcQIj8RVLjlXXUGwRN6Zy0vMeMxwHKkwKlOrkPPjQoRmeIr9sghJ&usqp=CAU
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi