.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Salava10

Join the forum, it's quick and easy

ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 9 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 9 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_lcap67%ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_rcap 67% [ 4 ]
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_lcap0%ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_rcap 0% [ 0 ]
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_lcap0%ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_rcap 0% [ 0 ]
ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_lcap33%ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi

2 posters

ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Empty ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 13.09.10 20:12

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Şevvâl orucu:

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde "altı gün orucu" adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir. Şevvâl ayının ilk gününde -ki ramazan bayramının ilk günüdür- oruç tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevvâl ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir. Oruç ayı ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman'a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir. Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimlerce şöyle ifade edilir:

Dinimizde, bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilâveten şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuzaltı rakamı, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.

Şevval ayında tutulan orucun fazileti

Sual: Şevval ayında tutulan orucun fazileti nedir?

CEVAP: Her zaman oruç tutmak sevaptır. Hadis-i şerifte, (Oruç, Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır) buyuruldu. (Buhari)

Şevval ayında tutulan orucun çok sevabı vardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ramazandan sonra Şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.)

(Ramazan orucu ile Şevvalde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.) [İbni Mace]

(Ramazan ayı orucu on aya, Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.) [İbni Huzeyme]

Bazı âlimler, bu 6 gün orucun vakit geçirmeden, bayramdan sonra hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişlerdir. Bu oruçları Şevval ayı içerisinde aralıklı tutmak da caizdir. [Taberani]

Selam ve dua ile...
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi Empty Geri: ŞeVVaL AYıNDa 6 GüN ORUÇ ve FaZiLeTi

Mesaj tarafından belinay 13.09.10 21:10

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Süfyanı Sevri anlatıyor:

- Ben Mekke-i Mükerreme’de üç seneoturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Harem-i Şerife gelir, tavafeder, namaz kılar ve sonra bana selam verip giderdi. Ben bu kimse iletanıştım. Bir gün o kimse beni yanına çağırdı. Bana dedi ki:

-Benöldüğüm vakitte kendi elinle beni yıka, namazımı kıl ve defneyle. Ogece beni terk etmeyip kabrimde gecele. Mükireyn suali anında banaTevhid’i telkin et!, dedi.
Ben de o kimsenin istediklerini yapmayıkabul ettim. Bana emrettiğinin aynını yaptım. Kabrinde geceledim. Ogece uyku ile uyanıklık arasında iken:

-Ya Süfyan! Beni korumaya ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı, diye bir ses işittim. O zaman:

-Ne sebeple bu lütfa eriştin, diye sordum.
Bana cevap olarak:

- Ramazan-ı şerifin orucunu tutup Şevval’den altı gün daha eklemem sebebiyle, dedi.

Ozaman ben uyandım. Yanımda kimseyi göremedim. Abdest aldım, namazkıldım, uyudum; böylece üç kere gördüm. Bildim ki bu Rahmanîdir;şeytandan değildir. O zaman da kabrin yanından ayrıldım ve “Ya Rabbi!Beni Ramazanın orucuna ve Şevval’den altı gün orucuna muvaffak kıl!”diye dua ettim. Allahü Teala Hazretleri beni de muvaffak kıldı..
belinay
belinay
SÜPER MODERATÖR
SÜPER MODERATÖR

- Similar topics