.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Salava10

Join the forum, it's quick and easy

KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 32 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 32 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Vote_lcap67%KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Vote_rcap 67% [ 4 ]
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Vote_lcap0%KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Vote_rcap 0% [ 0 ]
KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Vote_lcap33%KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

KaDıN ÇaLıŞMaLıMıDıR ?

4 posters

KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Empty KaDıN ÇaLıŞMaLıMıDıR ?

Mesaj tarafından EyLüL 08.08.10 20:33

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Kadin Calismalimidir?

Günümüz müslüman kadinida maalesef kapitalist sisteme teslim olmus durumda. Daha fazla para, daha fazla tüketim felsefesi onlarida teslim almistir. Bu üzüntü vericidir. Müslüman kadin mütevazi yasami pesinen kabul etmeli lüks ve konforu, olmazsa olmaz gibi görmemelidir.

Islama göre kadin calisabilir. Ancak simdiki gibi her türlü is sahasinda degil tabiki. Calistigi isler onun fitratina uygun omali. Evini esini yuvasini ikinci plana itmemelidir. Birde kadini Allah örtü emriyle korunakli kilmistir. Buda cok önemli bir ayrintidir. Bunun anlami sudur. Gerekli olmayan durumlarda kadinin mahremi olmayan kisilerle dogrudan muhatab olmamasi demektir. Bu muhatab olma durumu ne kadar asgari düzeyde tutulursa o kadin iffetini o denli muhafaza etmistir demektir. Calistigi isin cesidine göre bu durum degisiklik arzetse bile ekseri calisan kadinin mahremi olmayan kimselerle muhatab olma ihtimali, calismayan kadinlara nisbetle daha fazladir. Bundan dolayidir ki mecburiyet hasil olmadikca yasaklanmasada bile kadinin calismasi islama göre cokda kabul gören bir fiil degildir. Tabiki calismaktan kasit evde kendi capinda yapmis oldugu ugrasilar degildir. Aksine firsati, becerisi ve imkani nisbetinde bir seyler üretebilmek her zaman Allah'in hosnut olacagi fiillerdendir muhakkak. Bosu bosuna yasayip zamanini anlamsiz sekilde tüketmekten cok daha anlamlidir bu. Erkek icin calisip evini rizkini getirmek farz, kadin icinse calisip evin ekonomisine katkida bulunmak (Yukarida zikredilen sartlara uymak kaydi ile) sünnet bir ibadet mesabesindedir ancak. Müslüman kadin bu gercegi dikkate almalidir.

Ancak egitim her iki cins icinde cok gereklidir. Egitimli bir anne daha kaliteli ve seviyeli evlatlar yetistirecektir muhakkak. Onun icinde "nasilsa calismayacak bosver okumasin" düsünceside cok büyük bir yanilgidir. Hatta sanki calismak zorundaymis gibi okuluna egitimine erkeler kadar ayni derecede belki daha fazla önem verilmelidir. Cünkü cocuk egitiminde ilk anne olur cocuklarimiza ögretmen. Ayni zamanda Kuranin ilk emri olan ve ilk vahy olan Alak Suresi "oku" diye muhatabina emrederken erkek ve kadin olarak ayirmamis, her iki cinside muhatab almistir.

Ücüncü bir durum olan ve maalesef günümüz sartlarinda halifesiz kalmis olan müslüman halklar icinde kadiniyla erkegi ilekendisini güvende hissdebilecegi Islami bir sosyal devlet maalesef yoktur. Kocasi ölen veya kocasindan ayrilmak durumunda kalan bir hanim esinin ölümü ve bosanmasi ile hayati hic bir sekilde maddi anlamda koruma altinda olmayacagindan böyle bir duruma maruz kaldigi zaman kendisine bir miktar kazanc saglayacak bir meslegi edinmis olmasi gereklidir. Bunun icinde hanimlarin egitim görmüs olmalari sarttir. Maddi anlamda güvencesi olan bayanlar bu cercevenin disindadir.

Ancak edindikleri is becerisi yahut meslek kadinin fitratina uygunluk göstermeli ve helal dairesi icinde bir mesgale olmalidir. Buda cok önemli bir konudur.

Kisacasi diyebilirizki Müslüman Kadin egitim ögretim almis olmali, dolayisiyla bir meslek edinmis olmali, gerekmedikce calismamali, eger calisiyorsa mutlaka islamin koymus oldugu sinirlara azami sekilde riayet etmelidir.

Sevgi Selam ve dua ile...

Zübeyde Keleş 03 /05 / 2010
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

KaDıN  ÇaLıŞMaLıMıDıR ? Empty Geri: KaDıN ÇaLıŞMaLıMıDıR ?

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 08.08.10 20:43

EyLüL demiş ki:

Kisacasi diyebilirizki Müslüman Kadin egitim ögretim almis olmali, dolayisiyla bir meslek edinmis olmali, gerekmedikce calismamali, eger calisiyorsa mutlaka islamin koymus oldugu sinirlara azami sekilde riayet etmelidir.

Sevgi Selam ve dua ile...

Güncel ve de önemli bir konu kadınların çalışma mevzuu aktarılan bilgi ve paylaşım için[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Efendim, kadının çalışıp çalışmayacağı konusunu soran okuyucularıma burada tek şıkkı tavsiyeyi pek isabetli bulmamaktayım. Çalışamaz, yahut da çalışmalıdır şeklinde tek hükmü takdim etmek, herhalde ailenin içinde bulunduğu ekonomik şartları nazara almamak olur. Onun için konuya biraz geniş açıdan bakmaya çalışacağım.

Şöyle ki:

İdeal olanı, kadının çalışmamasıdır. Yani dışarıda yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalmamasıdır. Çünkü kadının evindeki çalışması kendisine yetip de artar bile.

Zaten evindeki çalışması da bir bakıma nafile ibadet hükmünde bir meşguliyettir. Hanımların bu konuda imtiyazlı durumları vardır. Beyine gönül rızasıyla hizmeti, çocuklarına bakması, onlarla gece-gündüz haşır neşir olması nafile ibadetten başka bir manaya gelmez. Bu kudsiyette bir çalışma ise düşünen bir hanımefendi için tatmin edici olsa gerektir.

Çünkü bu çalışma, yuvasında huzur, amel defterinde de sevaba vesiledir. Ancak, ekonomik şartların zorlamasıyla yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalan hanımları da görmekteyiz.

* * *

Bir mühim nokta da, çalışacak hanımın beyi ile olan durumudur. Hanımın çalışması beyinin izin ve rızasına bağlıdır. Beyinden izin çıkmaz, rızası söz konusu olmazsa hanımın çalışması meşru da olmaz, makul de görülmez.

Bu izni vermeyen beyden hanımın makul ve meşru isteklerine cevap verip vermediği araştırılır. Zarurî ihtiyaçları temin ediyor, mecburî olan istekler eve getiriliyor da, hanım bunlara kanaat etmiyor, daha fazlasını, daha lüks ve israflısını talep ediyorsa, buna çalışma gerekçesi olarak bakılamaz. İhtiyaç üstü istekte bulunan hanımın arzularına haklılık payı verilemez.

Bu konuda bazı hadisler bizi uyarmaktadır

Ahir zamanda lüks ve israf alıp yürüyecek. Öyle ki, ihtiyaç olmayan şeyler dahi zarurî ihtiyaç telakki edilir hale gelinecek. Bu durumda hanımlar, kızlar, oğullar ailenin reisini isteklerini karşılaması konusunda zorlayacaklar... Helal kazançla bu istekleri karşılayamayan evin reisi de bu defa helal-haram sınırlarını tanımaz hale gelecek, ne bulursa almaya çalışacak. Böylece aile reisini, çocuklarıyla ailesi, uhrevi yönden felakete sürüklemiş olacaktır. Demek ihtiyaç anlayışı çok değişecek...

Hadisin bu ikazı aile bireylerini ciddi şekilde düşündürmeli, çevrenin telkin ettiği ihtiyaç olmayan şeyleri de ihtiyaç gibi görmekten uzak kalmalı, helal lokmayla iktifa etmeye nefsimizi razı etme basiretini göstermeliyiz. Aksi halde beyi bırak hanımın çalışması dahi geçinmeye yetmeyecektir.
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

Mesaj tarafından ABDUSSAMED 08.08.10 21:08

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kadın çalışmalı bence.Ama nerde evinde eşinin çocuklarının hizmetinde Ama kendisini evin hanımı gibi sultanı gibi görerek .Görevinin çok büyük bir meslek olduğunu unutmadan Anne olmanın kolay olmadığını düşünerek evlilik müessesesinin Başkanı olarak görmeli kendini.Ya bu bazı kardeşlerimizin yarın öbürgün kocası ölürde ortada kalır lafı çok acı geliyor bana .Niye hep kocaları öldürüyoruz o ecelin bizim içinde olduğunu düşünmüyoruz .Bir lahza bilmemki?
Eğitime karşı değiliz ama kızlarımızı nasıl Rabbin rızasını Kazanmanın yolunun kocanın rızasını kazanmaktan geçtiğini öğreterek.Bir batılı bayan evi için eşi için çocukları için mesleğini işini bırakınca kendisini Ailesine adamış oluyorda:bir müslüman hanım aynı şeyi yapınca özgürlüğü elinden alınmış olarak düşünmemeye eğitmeliyiz.ve daha niceleri nasıl Hayırlı bir evlat yetiştirilir onun eğitimini vermeliyiz.Nasıl eşin Ailesini kendi ailemiz gibi görürüz onu n eğitimini vermeliyiz.onlara çeyiz hazırlarken bir bohçayı unutmamalıyız .
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] SEVGİ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] SAYGI
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] HOŞGÖRÜ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] FEDAKARLIK [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] BOHÇALARI OLMALI ÇEYİZİNDE
VE EN ÖNEMLİSİ RABBİN RIZASI DAHİLİNDE BEN NASIL BİR MÜSLÜMAN HANIMI OLABİLİRİM
bunu çalışmadanda yapabilirim.Diye düşünmeli.
DUA İLE KALIN.
ABDUSSAMED
ABDUSSAMED
AKTİF ÜYEMİZ
AKTİF ÜYEMİZ

Mesaj tarafından Bi_iznillah 08.08.10 21:57

kardeşimizin yazdıklarının çoğuna katılıyorum...
aynı görüşteyim...

"Kisacasi diyebilirizki Müslüman Kadin egitim ögretim almis olmali, dolayisiyla bir meslek edinmis olmali, gerekmedikce calismamali, eger calisiyorsa mutlaka islamin koymus oldugu sinirlara azami sekilde riayet etmelidir...

sadece buradaki gerekmedikçe çalışmamalı...
cümlesinin;

"çalışmaya zorlanmamalı, kendi isteğine bırakılmalı"

şeklinde olsa daha hoş olurdu düşüncesindeyim....

konuya yorum yazan diğer kardeşlerimizin görüşlerine de saygı duyuyorum...
tercihlerine göre mutlu hayat yaşamaları için duacıyım...

çalışan bir anne-babanın evladı olarak yetiştirildim...
bundanda çok çok memmunum....
ilerde rabbim nasip ederde bir kız evladım olursa tıpkı anne-babam gibi yetiştirmeye , çalışma hayatına uygun yetiştirmeye özen göstereceğim inşaALLAH...

bayan olduğunuzu düşününüz, dişiniz ağrıdı ,dişçiye gittiniz, diş doktorunuzun bayan mı yada bay mı olmasını isterdiniz...

bunların bir çok örneklemesi yapılabilir...

unutmayınız Hz. Hatice annemizde çalışmıştır...
Bi_iznillah
Bi_iznillah
SADIK ÜYEMİZ
SADIK ÜYEMİZ

- Similar topics