.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Salava10

Join the forum, it's quick and easy

AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 7 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 7 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_lcap67%AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_rcap 67% [ 4 ]
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_lcap0%AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_rcap 0% [ 0 ]
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_lcap0%AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_rcap 0% [ 0 ]
AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_lcap33%AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

AşK DediğiN SonsuZ Olmalı ?!!...

AşK  DediğiN  SonsuZ  Olmalı ?!!...  Empty AşK DediğiN SonsuZ Olmalı ?!!...

Mesaj tarafından EyLüL 12.07.10 11:21

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sordum kendime: "A?k" nedir?" diye…

Elbette bu soruyu önce kendime sormal?yd?m ve önce kendim cevaplamal?yd?m. Defalarca sordum a?k? kendime ve cevap verdi içimdeki ben:

"A?k" dedi, "a?k tarif edilemez, tan?mlanamaz, a?k ?udur yahut a?k budur denilemez. Onu ya?amak gerek, onu hissetmek gerek, tüm benli?inle onu duymak, alg?lamak gerek…"

Onun için a?k? anlatmayaca??m size, a?k? tan?mlamayaca??m. Tariften uzak olan? tan?mlamaya çal??man?n ad? tan?ms?zl?k olsa gerek. Bu nedenle tan?mlamaktan ziyade tan?may?, anlatmaktan ziyade anlamay? tercih edece?im.

A?k dedi?in ya Allah'tan gelmeli, ya Allah için olmal? ya da Allah'a ula?t?rmal?; yoksa yerle bir olmal?. A?k "sevgi" boyutuna ula?m?yorsa ad? batmal?… Sevgi ki, Allah'?n varl?klar? yaratmas?ndaki yegâne gayesi. Sevgi ki, Allahu Teâlâ'n?n kullar?na yerle?tirdi?i en güzel hediye. O'ndan gelen ve O'na dönecek olan en anlaml? duygu…

Mutlak bir varl?k olan Allah'tan besleyemediklerinde sevgilerini, o sevgi yok olmaya mahkûm olacakt?r. Kayna?? Allah'tan gelmeyen tüm a?klar yok olmaya, batmaya mecburdur çünkü.

Yarat?l?? itibari ile tüm insanlarda sevgi mayas? vard?r. Her insana bah?edilmi? olan bu hazineyi kullanabilenler, önce a?k sonra da bütün sevgileri içine alan "Muhabbet" derecesine ula?abilirler. Onun için "A?k"?, a?ktan ay?rmak gerekmektedir. Günümüzde a?k denilince anla??lan, cinsellikten ba?ka bir ?ey de?ildir. A?k bu kadar küçültülemez, a?k bu kadar basitle?tirilemez. A?k? MÜSTEHCEN ayn? seviyeye indirgeyenler, ne yaz?kt?r ki, birçok konuda oldu?u gibi bu konuda da bir kavram karma?as? ya?ad?klar?n? anlayacaklard?r. Toplumumuzun en fazla ac? çekti?i bu gibi kavram karma?alar? yüzünden neredeyse her alanda ileti?im sorunlar? ya?anmaktad?r. Bu durumdan "a?k" da nasibini alm?? ve as?l boyutundan uzakla?m??, çok farkl? bir anlam yüklenmi?tir. Her gün gazete ve dergi sayfalar?nda çok rahat kar??la?t???m?z yaz?lar? ?öyle bir analiz etti?imizde ?unu görmekteyiz:

A?k, sahiplenme motifinin en üst düzeyi olarak görülmektedir. Özellikle e?itim sistemimizin kanayan yaras? hâline gelen, a?k? (!) için derslerini aksatan, e?itimini tamamlayamayan, günlerini ve gecelerini hep onu dü?ünmekle geçiren, her ?eyi göze alan hatta a?k? (!) için ölümü bile göze al?p: "ya benimsin ya topra??n!" diyerek önce â??k oldu?u insan? sonra da kendini öldüren, "A?k ki, a?kt?r varsa sonunda ziyan" nidâlar?yla hiçbir ?eyi umursamayan ve "a?k cellâd?" kesilen insanlara bir bak?n. A?ktan anla??lan ?ey bu mudur? A?k bu mu olmal?d?r? Bunun ad?na a?k m? denir?

"O bedenimdeki ruhtu. O bendim. Ben onda anlam kazan?yordum. Tüm varl???mla ben ondayd?m. Kendi iniltimi onda duyuyordum. O benim her ?eyimdi… Onsuz hayat benim için hayat de?ildi. Ne ben anlatabiliyordum, ne de o anlayabiliyordu. Bu nas?l bir duyguydu? ?nsan niçin sevilme ihtiyac? duyuyordu? Kendimi ona farkettirmek için elimden geleni yapm??t?m. Onun beni farketmesi, benim için neden bu kadar önemliydi? Çileyse çile, dertse dert, ac?ysa ac?; yeter ki onunla olayd?m, her ?eye raz?yd?m. Onun yan?nda; yeter ki, yeter ki… (h?çk?r?klar ve gözya?lar?)... Ben bu a?ka yenik dü?tüm…" diyerek ba?l?yordu dinlemi? oldu?um bir a?k hikâyesi.

A?k bu kadar a??r m?yd?? ?nsanlar niçin a?ka yenik dü?üyordu? ?nsanlar, a?kta huzur ve mutluluk bulmalar? gerekirken; niçin ac?, elem, dert ve keder çekiyorlard?? Â??k oldu?u için ac? çeken, kendisini mahveden binlerce insan a?k? anlayamam??lar m?yd?; yoksa a?k m? kendini anlatamam??t??..

Hay?r! Asl?nda sorun a?kta de?il; insanlar?n a?ka bak?? aç?lar?ndayd?. Yerli ve yabanc? tüm dizilerin temel konusu "a?k"t?; fakat cinsellikten öteye gitmeyen bir a?k? anlat?yorlard? insanlara. Filimler a?ka de?inmeden edemiyorlard?; fakat bu nas?l bir a?kt??.. "Seni seviyorum!" demekle a?k kelimelere mi bürünüyordu. Kelimelerle anlat?lamayan bir olgu, nas?l oluyordu da kelimelere s??d?r?lmaya çal???l?yordu? A?k?n kar??s?nda kelimeler anlam?n? yitirirlerken, cümleler yetim kal?rken filimler, diziler, romanlar ve di?erleri a?k? anlatmaya kalk???yorlard?. "Seni seviyorum!" Ya sen? Sen de beni seviyor musun?..

Tam bu noktada ?unu vurgulamak gerekir: A?k, ba?kas?n? sevmekmi? gibi görülse de asl?nda hiç de öyle de?ildir. A?k ve sevgi ili?kilerinde sevmekten ziyade sevilmek; önemsemekten ziyade önemsenmek; de?er vermekten ziyade de?er verilmek vard?r.

A?k konusunda kimse yalan söylememeli. Günümüzde a?k?n bir ba?kas?n? sevmek oldu?unu söylemek koca bir yaland?r. A?k, kar??l?ks?z ya?ayamaz olmu?, a?k? besleyen sevilme ve önemsenme duygusu olmu?. A?k dedikleri ?ey, iki "yok"un birle?mesi anlam?na gelmi?. A?k, bu anlamda bir ba?kas?n?n dünyas?nda var olma çabas? hâline dönü?mü?tür.

A?k tutkuya dönü?mü?; duygular akl?n önüne geçer olmu?… Saatlerce hayaller kurmalar, dal?p gitmeler insan?n kendi varl???na gölge dü?ürmü?. Duygular melankolikle?mi?. Hayat?n en büyük amac?, "o ki?i"yi kazanmaktan ibaret say?l?r olmu?. Toplumumuz dizilerle, filimlerle, sinemalarla a?ka özendirilmi?; fakat a?k cinsellikle ayn? kefeye konulur olmu?. Sonra ortaya ç?kan ruhsal çöküntülerin ve psikolojik bozukluklar?n önüne geçilemez olunmu?. Ruhsal sorunlar?n yol açt??? fiziksel bozukluklar ise, psikosomatik rahats?zl?klara geçit vererek, ciltte tahribatlar?n meydana gelmesine, tansiyonda ve kalpte görülen de?i?ikliklere ve daha birçok fiziksel rahats?zl?klara neden olmu?tur. Siz de küçücük bir sivilceyi kendisine sorun eden insanlarla elbet kar??la?m??s?n?zd?r!

Günümüzde birçok ?ey gibi a?k da anlam?n? yitirmi?tir. ?nsanlar kendilerine verilen bu üstün duyguyu tan?yamam??lar ve yanl?? yerlerde, yanl?? zamanlarda ve yanl?? ki?ilerde kullan?r olmu?lard?r. En nihayetinde de a?k, masum olmayan bir görünüme bürünmü?tür: Â??k oldu?u insan? yüceltmeler, kutsamalar, ilahla?t?rmalar… "O benim her ?eyimdi; onsuz yapam?yorum. O yoksa bu benim için ya?amak de?il…" diyen henüz on dokuz ya??ndaki genç bir insan?n a?ktan ac? duymas?, hayat?n?n anlam?n? kaybetmesi sizce ne anlama geliyor? Onunla m? dünyaya geldi, o da kendisi gibi bir insan de?il miydi, o da "yok" olacaklar aras?nda yer alm?yor muydu? Allah'tan ba?ka her ?ey yok olmayacak m?yd?? O hâlde sorun nereden kaynaklan?yordu? A?k ve sevginin yüceli?inin anla??lamamas?ndan m?; yoksa bunlar? kendimizce yüceltirken asl?ndan uzakla?t?rmam?zdan m??

O halde a?k nas?l

sonsuz olur?

A?k? sonsuza ula?t?rabilecek en k?sa yol sevgidir. Allah'tan gelen, Allah için olan ve Allah'a ula?t?ran bir sevgi. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in buyurdu?u gibi:

"Allah?m! Bana senin sevgini, seni sevenin sevgisini, senin sevgine ula?t?racak olan her sevgiyi nasip et."

Sevgiyi anlamadan "a?k"? anlayamay?z. Her ailede bulunmas? gereken ve her aileyi "Örümcek a?lar?"ndan kurtaran yegâne güçtür sevgi... Öyleyse sonsuz bir a?ka kap?lar?m?z? sonuna kadar açmak istiyorsak, önce sevginin ne demek oldu?unu, kimin ad?na ba?lad???n?, kayna??n? nereden ald???n? ve bizi nereye ula?t?rmas? gerekti?ini bilmek zorunday?z.

Kap?lar?n?z? sevgiye açmak için haz?r m?s?n?z?

Sevgiye bir ça?r?d?r her varl?k ve her güzellik: "Gel beni sev" der kendi hâlince. Sevgi kâinat?n mayas?nda vard?r. Sonsuzluk içinde sadece sevgi hayata bir mâna verir. Sevgi olmasayd?, insan ya?ayamazd? bu dünyada ölece?ini bile bile… Bir ?ey ne olursa olsun, sevmeden ona inanamazs?n?z. ?nanmad???n?z ?eyi ise kesinlikle yapamazs?n?z. ?nsan?n sevmedi?i, inanmad??? bir ?eyi isteyerek, can? gönülden yapt??? görülmemi?tir. Her ?ey sevgiyle ba?lar; ?u anda bizim dünyada olu?umuz, ya??yor olu?umuz, mücadelemiz, hatta h?rs ve gururumuz bile. Sevmeyen çaba göstermez çünkü; sevmeyen bir ?eyler yapmak, ko?u?turmak, mücadele etmek istemez.

Sevgi, sevgi, sevgi...

Sevgisiz yürek cehennem, sevgisiz hayat zindan oluyor. Mevlânâ'y? döndüren, Yunus'u pe?inde ko?turan sevgi de?il de neydi? Büyük ve ünlü liderleri, lider yapan neydi? ?nsan, önce sevmeyi ö?renmelidir. Ya siz! Siz neresindesiniz sevginin? Hep ba?kas?n?n sizi sevmesini bekleyemezsiniz; sevgiyi her zaman "ba?ka"lar?nda arayamazs?n?z, buna hakk?n?z da yok.

Hiç dü?ündünüz mü dünya neden bu kadar güzeldir ya da öyle görünür? Niçin sevilir ve sevilmeye lây?kt?r tüm güzeller? Niçin ?u koca dünya küçücük bir kalbi dolduramayacak kadar küçük kal?r? Çünkü sonsuz bir sevgi bar?n?r kalpte. Sonsuzun yan?nda dünya da küçük kal?r, içindekiler de. ?nsan bir sevdi mi, ne dünya kal?r, ne de içindekiler. Öyleyse bu sonsuz sevgiye lây?k olan kimdir? Ya da sonsuz bir sevgi var m?d?r gerçekten? Varsa kayna?? nereden gelmektedir? Hayat, sevgisiz de hayat olmaz m?yd??

Sevgiyi anlatmak için bir de?il binlerce dil yetmez, hatta kâinat bile yetmez. Çünkü her sevgi O'nun sevgisinden bir iz ta??r. O'nun kullar?na olan muhabbetini dile getirir. O'nun nas?l bir sevgiyle sevilmeye lay?k oldu?unu anlatmak ister. Fuzuli'ye:

"Çekil önümden Leyla; ben "LEYLA"ma gidiyorum" dedirten bu sevgidir. Fakat ?unu iyi bilmeliyiz ki, Fuzuli'ye bunu dedirten önce insan? sevmesiydi. ??e bireyle, insanla ba?lamas?yd?. ?nsana, "insan" oldu?u için de?er vermesiydi. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e:

"Birbirinizi sevmedikçe iman etmi? olmazs?n?z" dedirten ?ey de kim bilir belki bu derin ve anlaml? ayr?nt?da gizliydi. Bizler önce birbirimizi sevmeliyiz, daha sonra as?l sevgiliyi. Yarat?lan? sevmeden, Yaratan'? asla sevemeyiz. Basit, s?radan ve banalla?m?? üç günlük sevgi de?il benim anlatmak istedi?im sevgi; ne olursa olsun sonuna kadar giden, gidilmeye lây?k olan sevgi.

Siz hiç sesiniz ç?kt??? kadar hayk?rd?n?z m?: "Seviyorum! Seviyorum!" diye.

Sevmediyseniz, sevemediyseniz diyemezsiniz. Çünkü sevgi demek, co?ku demektir, s?n?r tan?mamakt?r, gitti?i yere kadard?r yani. Ya hiç içine girmeyeceksiniz ya da girdi?iniz zaman geriye dönüp bakmayacaks?n?z, geriye dönmeyi akl?n?zdan bile geçirmeyeceksiniz. Sevgiye s?n?r koydu?unuzda bitmi?, yok olmu?, hiçlik deryas?na gömülmü? demektir.

Sevgi, sevgi, sevgi, yine sevgi, her zaman, her yerde yine sevgi… Sevmeyen ele?tiremez, yorumlayamaz, anlayamaz ve alg?layamaz. Çünkü o anlams?zla?m??t?r.

Anlam demek, sevgi demektir. Sevgi ne demektir öyleyse?

"Anlam" m?, dediniz?

Peki, anlam ne demek? Öyle ya sevgi anlam demekse, anlam ne anlama geliyor?

Anlam demek, Allah demektir.

Sonuç

sevgi Allah demektir.

_al?nt?_

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Du@ iLe [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

- Similar topics