.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Salava10

Join the forum, it's quick and easy

BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 27 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 27 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_lcap67%BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_rcap 67% [ 4 ]
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_lcap0%BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_rcap 0% [ 0 ]
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_lcap0%BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_rcap 0% [ 0 ]
BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_lcap33%BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe

3 posters

BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Empty BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 24.02.10 8:57

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bazen dostlarla bir araya gelince:

"Haydi, bize bir şeyler anlat," diyorlar, öğüt istiyorlar. Oysa öğüt vermek, ilim servetinin zekâtıdır. Serveti olmayan nereden zekâtı versin? Eğri ağacın doğru gölgesini gören var mıdır? Yüceler yücesi Rabbimiz, İsa Aleyhisselam'a:

"Önce kendine öğüt ver. Şayet kendin öğüt kabul edersen, insanlara da öğüt kabul ettirebilirsin. Aksi takdirde benden utan!"(1) diye vahyetmiş.

Bir peygambere hitap bu iken, ben kim oluyorum?

Ya güzeller güzeli Efendimiz ne buyurmuştu:

"Ben size konuşan ve susan iki vaiz bırakıyorum: Konuşan vaiz Kur'an, susan vaiz ölümdür!"(2)

İşte ben önce bu sözleri nefsime tatbik etmeye çalıştım. Nefsim fikrimi kabul etti ama yapmaya gelince, ayak diretti. Bir sürü bahane sürdü önüme, ben de ısrarla dedim ki:

–Sen Kur'an'ın konuşan vaiz olduğunu, kıyamete kadar hükmü sürecek ilahi bir yol gösterici olduğunu kabul etmiyor musun?

Kısık bir sesle onayladı:

–Evet, kabul ediyorum, dedi.

–Öyleyse içinde geçen şu ayeti iyi dinlemelisin:

"Dünya hayatını ve onun ihtişamını isteyenlere, oradaki çalışmalarının karşılığı olarak tastamam veririz. Onlar bu konuda hiçbir haksızlığa maruz kalmazlar. Dünyada yaptıklarının hepsi boşa gidecek, işledikleri her şey heba olacaktır"(3)

Şimdi ey nefsim! Ölümden sonra seni terk edecek olanlara hâlâ iştahla sarılmaya, onlar için kendini harcamaya devam edecek misin? Nefsim sesini çıkarmadı. Bundan bana hak verdiğini ama uygulamaya yaklaşmadığını hissettim. Her şeye rağmen gençliğin verdiği bir enaniyetle ahireti uzak görüyor, dünyaya sevimli bakıyordu. Baktım etkili olmayacak, bu kez Peygamber Efendimizin haber verdiği susan vaizi örnek verdim:

Cenabı Hak Kur'an–ı Kerim'de:

"O kaçıp durduğunuz ölüm muhakkak ki size ulaşacak, sonra da gizli aşikâr her şeyi bilen Allah'a döndürüleceksiniz! O size yaptığınız amelleri bildirecek."(4) buyurmuştur.

–Bak dedim, peşin gördüğün şu dünya seni nasıl kendine çekiyor. Peki ölüm ansızın gelip seni yakaladığında, ne yapacaksın? O vakit, Cenabı Hakk'ın:

"Ne dersin, o inkârcıları yıllarca refah içinde yaşatsak da sonra tehdit edile geldikleri ölüm gelip çatıverse, o yaşadıkları yıllar onları kurtarabilir mi?"(5) ayetinde haber verdiği kimselerden olmayacak mısın? Bunları duyduktan sonra yine dünyaya sarılmaya devam mı edeceksin? Paranın geçmediği, torpilin sökmediği, dünyevi makam ve mevkinin işe yaramadığı o büyük günde, büyük Hâkim huzurunda hesap vermeye hazır mısın? Oysa akıllı insan, ölümü kuşanmadan önce dünyaya veda eder ki, ayrılınca perişan olmasın.

Nefsim bu sözleri kabul etti etmesine de, dilinin ucuyla… Gönlünün hâlâ dünya arzusuyla dolu olduğunu görünce, hayretimi gizleyemedim. Kur'an'ın mesajlarını duyduğu, ölümü gördüğü, ahirete inandığı halde onun azgınlığından, dünyaya olan meylinden vazgeçmeyişini anlayamadım. Uzun uzun araştırdım ve sonun da gördüm ki, onu bu kadar vurdumduymaz, bencil yapan, etkilendirmeyen yegâne sebebin ölümü kendinden uzak görmesidir. Ölümü yakın gördüğü zaman, her yerde karşısına çıkabileceğine, yaş sınırı tanımadığına tam iman ettiğinde, hakiki mümin olmak için gayret edeceğine karar verdim. Şimdi bu duyguyu nefsime tattırmak için çalışıyorum. Biricik Efendimizin:

"Hayata veda edenin namazı gibi namaz kıl."(6) tavsiyesini hayatıma uygulamayı çok arzu ederek...

Allah'ım nefsimi yola getirecek güç lütfeylesin. Bana da diyen herkesle birlikte, İslamı gerçek manada yaşayanlardan etsin. Şu hadis–i şerifteki müjdeye hep birlikte nail olmak duasıyla…

"Akıllı kimse, kendini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışıp hazırlanan kimsedir."(7)

DİPNOTLAR:

1. Müslim, Birr,49

2. Tirmizi, Menakip, 31Muvatta, kader, 3

3. Hud 15–16

4. Cuma 8

5. Şuara 205–207

6. İbni Mace, zühd,1

7. Tirmizi, Riyazüssalihin Ter. C.1

SELAM VE DUA İLE...
RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Empty Geri: BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe

Mesaj tarafından belinay 02.03.10 21:12

Muhabbet aşısı...
Gerçek dostlarla karşılaşmak, kalbe muhabbet aşısı yapar.
Gönüller aşılanır, birbirlerini kuvvetlendirir.
Salih insanlara sadece bakmak bile, insana tesir eder.
Zahiren
bir resme bakmak, o resme bakana hiç tesir etmez mi? Mesela hüzünlü
birine devamlı bakan, üzülmez mi? Sevinçli birini gören sevinmez mi ?
İş...te
bunun için, nazarı [bakışı] fayda vermeyenin, sözü fayda etmez derler.
Bu hayvanlarda bile vardır. Azgın bir deve, uslu develerin yanına
konduğu zaman uysallaşıverir.
Mesela bir leş, içine karıştığı suyu,
havayı bozar. Yiyecekler bozulmaya başladıklarında temizlenip
korunmazlar mı? Her canlı da bu varsa, insanda bu beraberlik fazlasıyla
vardır. Çünkü insan da dost aramaya müsaitlik fazlasıyla vardır. Çünkü
insan dost aramaya müsait yaratılmıştır, insanın dostları, Allah’ın
dostları değil mi?

Şihâbüddin es-Sühreverdî (k.s )
belinay
belinay
SÜPER MODERATÖR
SÜPER MODERATÖR

BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe Empty Geri: BaZeN DoSTLaR BiR aRaYa GeLiNCe

Mesaj tarafından demirci mustafa 30.04.10 20:35

"Akıllı
kimse, kendini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışıp hazırlanan
kimsedir."

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bütün mesele yukarıdaki hadisi şerifi iyi anlayıp,ona göre hareket etmektir,ne kadar öz ve net herşeyi ifade ediyor.

Allah cc. emanet olunuz selam ve dua ile.
demirci mustafa
demirci mustafa
SADIK ÜYEMİZ
SADIK ÜYEMİZ

- Similar topics