İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk
TöVBe Salavat

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

TöVBe

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1TöVBe Empty TöVBe Bir Cuma 19 Mart 2010 - 12:38

RıZa BeRKaN

RıZa BeRKaN
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
TÖVBE

Muhterem Mü’minler!

İnsanoğlu, zaman zaman hataya düşerek günah işleyebilir. Peygamberler dışında hiç kimse günahtan korunmuş değildir. Bu gerçeği Peygamberimiz (s.a.s) şöyle ifade etmektedir; “İnsanoğlunun hepsi günah işleyebilir, günah işleyenlerin en hayırlısı ise, işlediği günaha pişman olup tövbe edenlerdir.” (1)

Tövbe; günah işleyenlere, günahlarından kurtulmak için Allah’ın verdiği bir fırsattır. Kişi ne kadar hatalı olursa olsun, ümitsizliğe düşmemeli, hatasından dönme fırsatını kaçırmamalıdır. Çünkü müminler hiçbir zaman Allah’ın rahmetinden ümidini kesmezler.

Yüce Rabbimiz kullarına karşı sonsuz rahmet ve merhamet sahibi olduğu için, özellikle müminlerin günahkar olarak huzuruna gelmelerini istemez. Bunun için de, kurtuluş reçetesini bizlere hutbemizin başında okuduğumuz ayeti kerimede izah etmektedir: “Ey iman edenler! Samimi bir tövbe ile Allah’a dönün. Umulur ki; Rabbiniz kötülüklerinizi örter. Peygamberi ve onunla beraber iman edenleri utandırmayacağı günde sizi içlerinden ırmaklar akan cennetlere koyar…” (2)

Kıymetli Mü’minler!

Görüldüğü gibi, nefsin isteklerine uyarak hata yapanlar, yaptıklarına pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya karar verir ve Yüce Yaratıcıdan af dilerlerse, umulur ki bağışlanırlar.

Kitabımız Kur’an-ı Kerim, yaptığına pişman olup da, sadece Allah’a sığınarak, O’ndan af dileyenlerin affedildiğine dair örnekler vermektedir.(3) Tebük seferine geçerli mazeretleri olmadığı halde katılmayan üç sahabe, bu hatalarının bağışlanması için haklarında hüküm verilinceye kadar beklemişlerdi. Bu bekleme süresi içinde çok bunalmışlar ve Allah’a sığınmışlardı. Sonunda Cenab-ı Hak, onların samimi pişmanlığını kabul ederek, Tevbe Suresinin 118. ayetinde bağışlandıkları müjdesini vermiş ve onları büyük bir sıkıntıdan kurtarmıştır.

Aziz Mü’minler!

Peygamberimiz (s.a.s.) çocuğunu kaybedip daha sonra bulan esir bir kadının, çocuğuna büyük bir şefkat ile sarılışını sahabeye göstererek; “İşte Allah kullarına, bu kadının çocuğuna olan şefkatinden daha merhametlidir.” (4) buyurması da ilahi rahmetin sınırsızlığına güzel bir örnektir.

Muhterem Müminler!

Tövbe kapısı son nefesimize kadar açıktır. Bizlere acıyan ve merhamet eden Yüce Rabbimiz, bizi tövbeye davet etmektedir. Bizler de işlediğimiz günahlarda ısrar etmeden bir an önce tövbe edip O’na yönelmeli ve affımızı istemeliyiz. Böyle yaptığımız takdirde hem Allah’ın rızasını kazanmış; hem de kendimizi günahlardan arındırmış oluruz.

Hutbemi, bir hadis mealiyle bitiriyorum. “Günahlarından tövbe eden kişi hiç günah işlememiş gibidir.”(5)

Hazırlayan: Mücteba ALTINDAŞ

Kazan İlçe Vaizi

1-İbn-i Mace, Zühd, 30 Hadis No:4251

2-Tahrim 66/ 8

3-Tevbe 9/118

4-Buhari ,Edep, 8

5-İbn-i Mace, Zühd 37 Bab 30 Hadis No:4250[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz