İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Osmanlı Tokadı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Osmanlı Tokadı Bir Salı 16 Mart 2010 - 13:02

Berzah

avatar
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ
Osmanlı Tokadı

Osmanlı zamanında ordu çeşitli birliklerden oluşurdu. O birliklerden biride Tokatçı grubu idi.
Tokatçı denilen askerler devşirmelerden oluşur ve gayet iri yapili, iri elli kişilerdi.
Bunlarin özel çalişma salonlari vardı ve Salonlarda mermerden yapılı olan büyükçe kolonlar vardı.
Tokatçılar bu mermer kolonları tokatlayarak ellerini daha da geliştirirlerdi.
Savaş sırasında ordunun en arkasında bulunur savaşın sonlarına doğru hızla savaş alanına girer ve bitkin durumda olan düşman askerlerini tek tokat darbesiyle yerle bir ederlerdi.
Tokat attıkları kişinin yüzünü içeri çökertir ve beyin kanamasi geçirmesine sebep olarak düşman askerlerini bu şekilde öldürmüş olurlardı.

2 Geri: Osmanlı Tokadı Bir Salı 16 Mart 2010 - 13:58

RıZa BeRKaN

avatar
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ


Tarihi bir gerçek ve meşhur bir hadise ecdadımız ayrı bir nam salmış düşmanlarına

Osmanlı tokadı, Osmanlı Ordusu askerlerinin silahsız savunma ya da saldırı durumunda kullandıkları, elin her iki yanıyla yapılabilen düşmanı sersemletmek amacıyla uygulanan bir vuruştur. El ve kolun açısız ve omuzdan hızla hareketiyle hedeflenen noktaya el ile yapılan temasla yapılır. En çok yüzün her iki yanına ve enseye yapılır. Vuruşun şiddetine göre öldürücü olabilir.

Osmanlı Ordusu'nda genellikle savaşlarda birebir ve yüzyüze yapılan mücadeleler esnasında sık sık yaşanan silahın elden düşmesi ya da kırılması durumunda kullanılmıştır. Osmanlı Kültüründe bir kavgada taraflar asla birbirlerine yumrukla müdahale etmezlerdi. Yüze kalıcı zararlar verme ihtimalinden dolayı birine yumrukla saldırmak son merhalede yer alır ve yumrukla ilk saldıran ayıplanırdı. Tıpkı yatağan kılıcı olanların dövüşlerde karşılarındakini aşağılamak için kılıcın kesmez yanı ile saldırmaları gibi, tokat ancak yeri zamanı, kavgadaki taraflarca bilinen kurallarla kullanılırdı. Kavgada büyük olan karşısındakini sesi etraflıca duyulan şiddetli bir tokatla uyarır ve bu durum genellikle yeterli olurdu.

Osmanlı Ordusunda meydan savaşlarında en ön safta yer alan, azab askerlerinin, esas amaçları olan karşıdaki düşmanın elit birliklerini yorma görevleri sırasında hafif silahların kısa zamanda kullanılmaz duruma gelmesi ve
ağır silahların kuşanmalarının aldığı zaman çoğu kez bulunamadığında tokat atmaya başlamaları ile askerler arasında yiğitliğin eriştiği son nokta olarak görülmeye başlanmış ve bunun üzerinde popülarite kazanmıştır. Sesi ile düşmanın üzerinde yarattığı psikolojik etki sebebiyle zamanla geliştirilmiştir. Bu askerler daha eğitim safasında mermer döverek yetiştirildikleri için, çok kuvvetli ellere ve kol yapısına sahip olurlar.(Osmanlı ordusunun En büyük tokatçıları Başıbozuk (Delibaş) diye adlandırılan bir düzensiz ordudur)

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

3 Geri: Osmanlı Tokadı Bir Salı 16 Mart 2010 - 16:27

RüveYde

avatar
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ


Osmanlı tokatı söylem olarak coğrafyamızda sıkça kullanılıyor
Bilgilendirici bir çalışma olmuş.Emeğinize bereket ....

"Allah'ım zaLimLerden oLdum ki merhametine muhtacım. . ! Huzuruna aLsanda beni böyLe perişan
benim hakkımda oLan hükmün başımda tacım.."

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz