İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk
İslam’a inanmak hayra talip olmaktır. Salavat

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İslam’a inanmak hayra talip olmaktır.

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1İslam’a inanmak hayra talip olmaktır. Empty İslam’a inanmak hayra talip olmaktır. Bir Cuma 5 Kas. 2010 - 16:36

RıZa BeRKaN

RıZa BeRKaN
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

İslam’a inanmak hayra talip olmaktır

“Kimileri de, Ey Rabbimiz, bize dünyada iyi hal ver, ahirette merhamet et ve bizi cehennem azabından koru! der.” (Bakara Suresi, [2:201])

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Aziz kardeşlerim,

Bağlısı olmakla şeref duyduğumuz dinimiz İslam, iyiliklerin ve güzelliklerin hayata hakim olması için gönderilmiş bir dindir. İslam’a inanmak, hayra talib olmak ve güzele bağlanmak demektir. Yüce Rabbimiz, Maide Suresi’nin 2. ayetinde şöyle buyuruyor: “...İyilikte ve (Allah’ın sizin iyiliğiniz için koyduğu yasaklarından) sakınma hususunda (birbirinizle) yardımlaşın; günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın.” (Maide Suresi, [5:2]) Rabbimiz bu ayet-i kerime ile yer yüzünde fesad, bozgunculuk çıkmaması için, mü’min kullarına sorumluluk yüklemektedir. Kur’an-ı Kerim’de bir diğer ayette de şöyle buyurulur: “Kimileri de, Ey Rabbimiz, bize dünyada iyi hal ver, ahirette merhamet et ve bizi cehennem azabından koru! der.” (Bakara Suresi, [2:201])

Biz bu ayetten, İslam dininin gayesinin, insanların dünya ve ahiret hayatlarının mutluluk içerisinde geçmesini temin etmek olduğunu anlıyoruz. Netice itibarı ile İslam, cihanı kuşatan bir hayırdır. Rabbimiz, mü’minlerin daima hayra vasıta olmalarını, kardeşlik ve dayanışma duygularını korumalarını istemiştir. Bu hususta Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! (Rabbinize) Ruku edin (eğilin); secdeye (yere) kapanın; Rabbinize ibadet (kulluk) edin; hayır yapın ki, kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, [22:77])

Değerli Müslümanlar,

Aziz Peygamberimiz mü’minlerin şuurlu bir toplum insanı olmaları gerektiğine işaret eden bir çok tavsiyelerde bulunmuştur. Bu hususta et-Tac isimli hadis kitabının kaydettiği bir hadislerinde Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Güneşin doğduğu her gün Müslüman`a sadaka vermek (iyilik yapmak) vaciptir.”Sahabiler sorarlar: “Ey Allah’ın Resulü! Eğer mü’min sadaka verecek bir şey bulamazsa ne olacak?” “Çalışır nafakasını sağlar ve bir kısmı ile de sadaka verir.”“Buna gücü yetmezse ne olacak?” “O takdirde bedeni yardıma ihtiyacı olan kimseye yardım eder; bu, onun için sadaka olur.” “Bunu da yapamazsa?” “O zaman insanları iyiye, güzele ve doğruya çağırsın. Hakk’a davet etsin ve nefsini başkalarına zarar vermekten korusun.”(et-Tac, 2/40)

Aziz Müslümanlar,

Sizlere Sevgili Peygamberimiz’in bu hususta ifade buyurduğu hadislerinden bazılarını paylaşmak istiyorum: Efendimiz buyuruyorlar: “Hakk ve doğru söz söylemekten Allah’a daha sevimli bir sadaka yoktur.”(et-Tac, 454)“Sadakanın en faziletlisi, dili (yalan, gıybet ve kırıcılıktan) korumaktır.”(et-Tac, 454) “En güzel sadaka, ihtilaflı dargın kişilerin arasını bulmaktır. İki kişi arasında adaletle hüküm vermek sadakadır.” (Camius Sağir)“Aç bir kimseyi doyurmak faziletli bir sadakadır.” (Keşful Hafa, Hadis No:469) “İçinde düşmanlık besleyen akrabaya verilen sadaka en verimli sadakadır.” (a.g.e. No:467)“Yoldantaş, diken ve kemik gibi geçenleri rahatsız eden maddeleri bir kenara almak, vasıtalı ve yaya olarak yolda rahatsız edici olmamak sadakadır.” (Mişkat ul Mesabih, Hadis No: 1991) “Hanımlarınıza iyi davranmak sadakadır.” ( a.g.e. No:1898)“Müslüman kardeşine güler yüz göstermen şekliyle dahi olsa, hayırdan hiç bir şeyi küçümseme.” (Muhtasar Sahih-i Müslim, No:1782)[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

demirci mustafa

demirci mustafa
SADIK ÜYEMİZ
SADIK ÜYEMİZ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
"Sadaka vererek iyilik eden erkekler ve kadınlar, bir de Allah'a gönül hoşluğu ile ödünç verenler yok mu, Allah onların mükafatını kat kat verecektir. Onlar için çok şerefli bir karşılık vardır" (Hadid, 57/18)

Allah cc. emanet olunuz selam ve dua ile.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz