İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Ramiz oğlu Fethullah'ım, o kadar...

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Ramiz oğlu Fethullah'ım, o kadar... Bir Çarş. 27 Ekim 2010 - 9:35

belinay

S.MODERATÖR
S.MODERATÖR
MuhteremFethullah Gülen'i bir haftalık ziyaretimde, zaman zaman 8-10 kişilikçay sohbetleri de oldu. O sohbetlerden derlediğim şu notlarla,intibalarımı noktalamak istiyorum: Enaniyet (benlik) bir buz parçası haline gelmiş. Tevazu havuzuna atıperitmek çok zor... Nefislerin üstünü çizmek, "ben"i yıkmak, silmeklazım. Öne çıkma, "görünme" sevdaları oluyor. Sulhtan ve diplomasidenyana da olsanız, bazen aşamadığınız meseleler oluyor.Allah (cc),yaptığınız işleri destekliyorsa, dokunduğunuz kapıları ardına kadaraçıyorsa, endişe etmemek lazım. İyi yolda ilerliyorsunuz demektir. Nazariyatta, lafta üzerimize yok. Ağzımızı açtığımızda herbirimiz Firdevsi kesiliyoruz. Biz, değerlerimizi her zaman en iyişekilde temsil etmek zorundayız. Her şeyin temsille desteklenmesilazım... Zikzaklar çizmeden ömür sürmek lazım. Böyle yaparsanız, arayışiçinde olan insanlar sizi bulur. Hakk'ın hatırı adına, biz deayaklarına gideriz. İnsanları severken, onlardan teveccüh beklememeli. Bunun sonuyok. Karşılıksız sevmeli. Bir insan, ne kadar sevilecekse o kadarsevmeli. Bir türküde vardı; "çok muhabbet, tez ayrılık" diye...İnsanları, Allah'ı sever gibi sevmemeli. Birisi bana geldi. 'Size şu makamları izafe ediyorlar' dedi.Böyle mübalağa edenlerin yanında mansıp peşinde falan olduğumu söyleyende çıkıyor. Ben Ramiz oğlu Fethullah'ım, o kadar... İnsanlardan birinsanım ve düz bir yerde duruyorum. Allah, Efendimiz'i (as) müşriklerleimtihan etmiş, bizi de batıl cereyanlarla imtihan ediyor... Teknoloji hızla değişiyor, ama akıllar değişmiyor. Teknolojideki değişime, zihniyet değişimi ayak uyduramıyor...Türkiye'de güzel şeyler oluyor. Demokratikleşme topluma maloluyor. Darbe lafı edenler de artık edemiyor. Havalar değişince, ben deTürkiye'ye gelmeyi çok istiyorum. Çok özledim. Ölmeden önce vatanımıgezip hasret gidermek istiyorum... Kur'an'da üslupla ilgili dersler vardır. Usulünce, münakaşamevzuu şeylerden uzak durma da vardır.Üslubumuzun üzerine, garazımızıyüklemeyelim. Hakkaniyetli olalım. Ortada duralım, objektif olalım... Peygamberlerin donanımları, yaşadıkları kavimlere göre,yaşadıkları çağa göredir. Allah (cc) onları, yapacakları vazifeleregöre ekstradan donanımlı kılmıştır. Karakterlerinin hakkını vermekonusunda onlar zirvededir. Farklılıklar, münakaşa ve kavga vesilesi yapılmasa...Bağırarak birbirimize üstün gelme çabası değil de, "benden de şöyle birfikir, benden de böyle bir teklif, böyle bir değerlendirme" dense...Artık herkes kabul ediyor, farklılıklar bir zenginliktir. Bir aradarenk cümbüşü olur, ayrı bir güzellik olur. Sizin derecenize tesir edecek olan, iradenizin hakkınıvermenizdir. Netice size ait değildir, Allah'a aittir. Neticenin nasılolduğu, sizin derecenize tesir etmez.İnsan akide adına doğru yolu,ancak Peygamber yolu ile bulabilir. Allah, lütfunu dolaştırır. Bir günsize bayram, bir gün başkalarına bayram... Dinde sövme yoktur. Birilerini severken, birilerine sövmenizgerekmez. "Efendimiz'i sevmek, Ebu Cehil'e küfretmeye bağlıdır"diyemezsiniz...Öfke, muvakkat bir cinnettir, sonu danedamettir...İslam'ı sağlam yaşasak, kim bilir ne güzellikler olacak.Müslümanlığın, insanlığa açtığı ufku yeterince idrak edemiyoruz. İçindeolduğumuz için pek fark edemiyoruz, göremiyoruz. Allah, tevazuu sever. Cebindeki paraları şıkırdatan insanlarısevmez. Allah'a karşı samimi olmalı...Şükreden kul, ne kadar az. Okadar nimet var, yine de tek bir şey için basıyorlar şikâyeti...Seninhalktan beklediğin muamele, halkın da senden beklediğimuameledir...Allah'ım, bize bizi aşan istidatlar ve o istidatlardainkişaflar ver... Hakiki Müslümanlık, Müslümanlara saygı gösteren bir toplumdayaşanabilir. Bu da, insanların gönlüne girerek, insanla Allaharasındaki engelleri kaldırarak olur. Asıl fetih, gönüllerinfethidir...
*HÜSEYİN GÜLERCE*

Vaktini elbet Allah belirleyecektir. Er ya da
geç olabilir, bu da önemli değil. Nasıl dilerse, öyle olur elbet… Fakat
umudum o ki sevenlerim, hâlimin güzel olması ve teneşire, Hakk âşığı bir
hanım olarak, tertemiz ve huzurla uzanabilmem için dua edeler.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]