İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

SÜKUT

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 SÜKUT Bir Paz 17 Ekim 2010 - 17:29

belinay

S.MODERATÖR
S.MODERATÖR
Hicri 104'te Kufe'de vefat eden İmam-ı Azam'ın da hocası sayılan İmam-ıŞaabi, yaptığı vaazlarını hep dinleyip hiç konuşmayan bir adama sordu:
- "Neden hiç konuşmuyor, hep dinliyorsun?"Suskun adamın cevabı hem tebessüm hem de tefekküre sebep oldu.
- Ben dedi, buraya bir şeyler almak için geliyorum, vermek için değil.Bunun için de hep kulağımı kullanıyorum, ağzımı değil. Zira dedi,kulağımdan giren bana bir şeyler öğretir, onunla amel ederim. Ağzımdançıkan ise bir şeyler öğretmez sadece ben de bir şeyler biliyorum gururuvererek aldatır, amel etmekten geri kor.
Bu cevabı tebessümle dinleyen Şaabi:
-Ey sessiz adam! dedi, bir konuştun pir konuştun. Amel etmek için değilde anlatmak için dinleyenlere ders olsun senin bu halin..
Ne dersiniz, bu cevabın bize de işareti var mı?
Okuduğumuzu, dinlediğimizi hep başkalarına anlatmak için değil de önce kendimiz öğrenip amel etmek için mi okuyup dinlemeliyiz?

Vaktini elbet Allah belirleyecektir. Er ya da
geç olabilir, bu da önemli değil. Nasıl dilerse, öyle olur elbet… Fakat
umudum o ki sevenlerim, hâlimin güzel olması ve teneşire, Hakk âşığı bir
hanım olarak, tertemiz ve huzurla uzanabilmem için dua edeler.

2 Geri: SÜKUT Bir Ptsi 18 Ekim 2010 - 8:32

RıZa BeRKaN

YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Fevkalade güzel bir paylaşım daha Rahman razı olsun.
Eline sağlık, emeğine bereket.
Muhtevası hikmetli ve hisseli bu çalışma için teşekkür ederiz.

Tabi ki burada esas olan, okuduklarımızla amel etmektir... Yoksa sadece okumuş olmak bu sebeplere vesile olamaz... ALLAH (c.c) okuduklarımızla amel etmeyi nasip eylesin ... Amin.

İnsan; düşünme, idrak etme, muhakeme etme ve mukayesede bulunma yeteneğine sahip bir varlıktır. Şüphesiz ki o, bu değerleri aklın ışığında güzel söz ve konuşma kabiliyetiyle ortaya koymaktadır.

... insanın hayatını anlayarak okumak, araştırmak, okuduklarımızı yaşayabilmek ve... Okuduklarımızı, gördüklerimizi, duyduklarımızı, hafızamızda saklamamızda...ve iştiyakımız olduğu sürece okursak ve okuduklarımızı tefekkür ederek hazm edersek...

Allah okuduklarımızla, öğrendiklerimizle önce iman etmeyi sonrada onları eyleme dökmeyi, hızlı bir şekilde hayatımıza aktarmayı, en yakınlarımızdan başlamak suretiyle çevremize anlatmayı, duyurmayı Allah nasip ve muktedir kılsın. Amin

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]