İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Televizyon ve başarı bir arada olamayacak ikilidir.

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

EyLüL

avatar
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ
“10 dakika TV izleyip ders çalışacaktım.” dediniz ama yine olmadı. Çalışamadınız. Peki bu
pişmanlığı hangi sıklıkla yaşıyorsunuz? Eğer başarı istiyorsanız TV’nin güdümünden çıkmanız
gerekiyor.
Öğrenciler televizyondaki diziler ve yarışmalardan vazgeçemeyeceklerini düşünürler. Bunu ispatlayan en iyi örnek konuyla ilgili olarak öğrencilerin kurdukları cümlelerdir: ‘Hocam inanın kısa bir mola verecektim. Ayaklarım televizyona götürdü dalmışım. Saatin nasıl geçtiğini anlayamadım.’
Öncelikle şunu belirtelim: Ayaklar televizyona götürmez. Daha doğrusu götürür de tabii beyin isterse. Ayaklar tüm diğer organlar gibi beyin tarafından yönetilir bunu hiç kimse inkâr edemez. Bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirdiğimiz davranışlar vardır. Ancak yalnızca refleks ve içgüdü türü davranışlar bilinçsiz davranışlar kapsamına girer. Gök gürültüsü karşısında irkilme ışık karşısında gözbebeğinin küçülmesi leyleklerin göç etmesi gibi.
O halde söylenen cümleyi düzeltelim: ‘Hocam molamı televizyon karşısında vermek istedim. Yaptığım davranışın farkındayım.’
Şimdi doğru olanı söylemiş olduk. Öğrencilerin söylediği diğer cümlelerde yanlışlık yokEn son EyLüL tarafından Ptsi 16 Ağus. 2010 - 11:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

EyLüL

avatar
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ
TELEVİZYON BİREYE NASIL EGEMEN OLUR?

Televizyon karşısında vaktin nasıl geçtiği anlaşılamaz. Çünkü televizyon -özellikle de seçici olunmazsa- bireyi esir alır. Kaç yaşında olursak olalım; televizyon karşısında savunmasız kalırsak yani izleyeceğimiz programa karar vermeden karşısına geçersek bize hükmeder. Televizyonun bize bu denli hâkim olmasının nedeni duyu organlarının birçoğuna aynı anda hitap ederek bireyi sersemletmesidir.
Televizyon öncelikle göze hitap eder ve bireyin tüm dikkatini onun üzerinde yoğunlaştırması için gerekli olan her türlü unsuru kullanır. Hareketli renkli ve büyük objeler ekranları süsler.
Kulağa hitap eder. Ani ve yüksek seslerin zihni gereksiz yere meşgul eden konuşmaların adresi yine televizyondur. Bu nedenle; kalabalık bir odada birçok farklı uyarıcıyla bir arada bulunsak da algıda seçiciliğimiz(dikkatimiz) yine televizyona yönelir. Ders çalışmaya dalmak; çok ender görünen bir durum olmasına rağmen televizyona dalmak sık rastlanan bir durumdur. Çünkü televizyon bireyin düşünmesine engel olur ve onu bulunduğu ortamdan soyutlar.
Uzun süre televizyon seyretme bireyde yorgunluğa neden olur. Ancak öğrenciler mola vermek yani dinlenmek için televizyona yönelirler. Burada sizce bir çelişki yok mu?En son EyLüL tarafından Ptsi 16 Ağus. 2010 - 11:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

EyLüL

avatar
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ

TV KARŞISINDA GEÇİRİLEN SAATLER KAYIP MI KAZANÇ MI?

Televizyonda önümüze gelen her programı; hiçbir saat sınırı koymadan seyredersek öncelikle hayallerimizi bir başka hazirana ertelememiz gereklidir. ‘Yok ben dizilerimden hiçbir zaman vazgeçemem’ diyorsanız üniversite hayalinizi rafa kaldırmanız gereklidir. Yalnızca hayallerinizi mi rafa kaldırmanız gereklidir? Tabii ki hayır. Aile içi iletişiminizi özgün ve bağımsız düşünme yeteneğinizi ve daha sayamayacağımız birçok şeyi. Gerçek olmayan kurmaca bir dünyanın içinde silik bir yaşam sürmek sürekli yönlendirilmek insan olma onuruna yakışmayan bir durum. Gerektiğinde ailenize karşı bile bildiği doğruları savunmaktan çekinmeyen gençler neden bu kadar sessizsiniz?

Unutmayın! Televizyon ve başarı bir arada bulunmayacak bir ikilidir. Bunlardan birisini tercih etmemiz gereklidir. Rotasız gemiler gibi hareket etmeyelim. Televizyon bizi yönlendirmesin biz televizyonu yönlendirelim. Enerjimizi potansiyelimizi sorumluluklarımızı yerine getirmek için kullanalım. Hayatımızın her döneminde iradeli davranışlarda bulunmaya gayret edelim.

(ALINTI)

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz