İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Bu sene son Ramazanınız olduğunu bilseniz nasıl bir oruç tutmayı isterdiniz?

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

RıZa BeRKaN

avatar
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ


Hiç düşündük mü? Kaç yaşındayız? Ve bu yaşa kadar ne kadar günah işledik? Kırk, elli veya altmış yaş... Kırk yaşında olanlarımız için gelin bir hesap yapalım. Her gün sadece bir günah işlediğimizi düşünelim. Karşımıza 14.600 günah çıkıyor. Tabii bu hesap sadece bir günde bir günah üzerine yapılmış bir hesap. Bunların içinde büyüğü, küçüğü var. Bu günahlar içinde belki Allah’ın affetmeyeceği olanlar var. Bunların içinde kul hakkını ihlal etmek gibi cezası sadece ahirette verilecek olanlar var. Belki kıyısından da olsa faize bulaşma, yetim malı yeme, iyiliği emretme ve kötülükten uzaklaştırma gibi günümüzde en çok yapmamız gereken; fakat yapılmadığında büyük günah olduğu bizzat Efendimiz (sas) tarafından bildirilen büyük günahlar var. Belki de günahlarımıza karşı tövbe hissini kaybedişimiz gibi çok büyük günahlar da var işlediğimiz günahlar içinde. Günahlar durmadan birikiyor. Her bir günahtan küfre giden bir yol olduğunu da düşünürsek belki farkına varmadan Allah’ın bizlere ihsan ettiği nimetlerin üzerini örtüyor ve küfre giriyoruz.
Oysa bu muhasebeyi her an düşünebilsek ve çare arasak, günahlardan arınma yolları araştırsak göreceğiz ki her bir günaha katıyla sevaplarla karşılık verebiliriz. Bir de şöyle düşünün; bu seneki Ramazan ayı bizim için son Ramazan. Seneye bu vakte erişemeyecek ve önümüzdeki bir sene içinde ruhumuzu Rahman’a teslim edeceğiz. Bu seneki orucu nasıl tutmayı ve hangi duygularla bezemeyi isterdik?

Kardeşimize karşı tebessüm etmekten tutun da yolda bulunan ve insanlara rahatsızlık veren bir çalının, bir taşın kenara atılmasına kadar hayatı yaşarken karşılaştığımız bu tür bütün işlerin sadaka sayıldığı, her hareketimizde bize sayısız sevaplar kazandıran çok güzel bir dinimiz var. “Allah yolunda sabah akşam evden çıkıp O’nun yolunda koşturmak dünyadan ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” “Geceleyin iki rekât namaz kılmak, dünyadan ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” müjdesini veren bir İki Cihan Sultanı Peygamberimiz (sas) var. Merhametinin genişliği bilmemiz gerekiyor.

Ali BUDAK

Allahım, maksadım Sensin; talebim hoşnutluğundur, rızandır.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz