İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Haftanin Konusu : Kul Olmak Ve Kul Hakki

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Haftanin Konusu : Kul Olmak Ve Kul Hakki Bir Salı 27 Tem. 2010 - 15:08

EyLüL

BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ
Kul hakk? konusunda
Enes b. Mâlik nakleder: Resulullah (as) oturmakta iken birden bire di?leri görünecek ?ekilde güldü ünü gördük. Ömer sordu: "Anam babam hakk? için söyle ya Resulallah, seni güldüren ?ey nedir?" Hz. Peygamber (as) cevap verdi:

- Ümmetimden iki ki?i, izzet sahibi olan Rab Teala'n?n huzurunda diz çökmü?ler, birisi ?öyle diyor: "Ya Rabbi, karde?imden benim hakk?m? al?ver." Allah (suçlanana): "Karde?inin hakk?n? ver!" buyurdu.

- Ya Rabbi, dedi, iyiliklerimden (ona verecek) hiçbir ?ey kalmad?.

- Ya Rabbi, öyleyse günahlar?mdan bir k?sm?n? yüklensin, dedi (?ikayet eden).

Bu s?rada Resulullah (as)'?n gözleri ya?la doldu. Sonra ?öyle buyurdu: "Bu gerçekten korkunç bir gündür. Öyle bir gün ki, insanlar günahlar?ndan bir k?sm?n?n (ba?kas? taraf?ndan) yüklenilmesine ihtiyaç duyacaklard?r." Sonra ?öyle devam etti: "Aziz ve Celîl olan Allah ?ikayet sahibine ?öyle diyecek: "Ba??n? kald?r ve Cennet bahçelerine bak!" O ba??n? kald?racak ve hayk?racak:

- Ya Rabbi, gümü?ten ?ehirler ve incilerle süslenmi? alt?ndan kö?kler görüyorum. Bu hangi peygambere, hangi ?ehide aittir?

- Bana bedelini verenindir! diyecek (Allah).

- Peki buna kim sahip olabilir ya Rabbi?

- Ona sen sahip olabilirsin!

- Nas?l ya Rabbi?

- Karde?ini affederek!

- Affettim gitti ya Rabbi!

Bunun üzerine yüce Allah buyaracak ki: "Karde?inin elinden tut ve onu cennete koy!"

Resulullah (as) devamla ?öyle buyurdu: "Allah'tan korkun, aran?zdaki münasebetleri düzeltin (Enfal 8/1). ?üphesiz Allah k?yamet gününde müminlerin aras?n? düzeltir"

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Du@ iLe [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]