İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Aşık Sevgilisini Düşünür..

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Aşık Sevgilisini Düşünür.. Bir Salı 27 Tem. 2010 - 10:02

EyLüL

avatar
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Aşk, öyle bir yangındır ki, gönülde ve beyinde sevgiliden başka ne varsa hepsini yakar, silip atar. Kişiye egemen olur. Bütün duygu ve düşünceleri esir alır. Akıl ve irade elden gider. Gönül, göz göz olur, duygular narinleşir, merhamet zirveye çıkar, zerafet pınarları açılır, şiir ve hülya yetenekleri gelişir. Dil, ahenkli sözcükler sarf eder," şarkılar mırıldanır. Aşk, gâh ateş olur yakar, gâh ilaç olur yaraya merhem olur, gâh buz gibi bir su olur harareti dindirir. Kişi aşka tutulmaya görsün, bir anı bir anını tutmaz. Uyku sefere çıkar. Aynalar sırdaş olur.

Aşk yarasına tutulan âşık, sürekli sevgilisini düşünür. Onu aklından ve gönlünden hiç çıkartmaz. Unutmak, âşıkların sözlüğünde bulunan bir kelime değildir. Unutmak, hatırdan çıkartmak sevgiliye ve sevgiye ihanet sayılır. Her baktığı şeyde, her gördüğü varlıkta sevgilisinin resmini canlandırır. Davranışlarını sevgilisininkine benzetmeye özen gösterir. Dilinde, gönlünde sevgilinin adını anar durur. Mırıldandığı şarkılarında sevgilisinin adını terennüm eder. Sürekli birlikte olmayı arzular. Cemal Safi şöyle diyor:
Her şeye erdi de zavallı aklım,
Seni unutmaya ermiyor.

Aşığın gördüğü.

İlâhi aşkta da durum aynıdır. Allah'a â-şık olan bir kul, gönlünde ve beyninde sürekli sevgili Rabb'ini düşünür. Allah ile arasına hiç bir engel giremez ve sürekli birliktelik devam eder. Bazıları bunu şöyle anlatır: "Kul yaratıcısı olan Rabb'inden başkasını görmez, hayaline O'ndan başka varlık girmez." Hiçbir şey onu Hak'tan perdeleyemez.(2) Kur'anı Kerim'de bu hususta şöyle buyruluyor: "Onlar ayakta iken, otururken, yanları üzere yatarken Allah'ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler: Ve "Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni teşbih ederiz. Bizi ateşin (cehennemin) azabından koru!" derler."(3) Allah sevgisi hemen şöyle bir iki çırpıda, biraz tefekkür ve zikirle elde edilemez. Kıymetli şeyler pahalı olur, ucuza verilmezler. Allah'a inanan her kes Allah'ı sever. (4) Fakat bu sevgi, kişiden kişiye göre değişmektedir. Her gönülde bu sevgi kendine yer açar fakat gönlündeki sevgililer arasında bir çatışma başlar. Kişi hangisini tercih ederse gönülde o egemen olur. Bir kişinin gönlündeki Allah sevgisi aşk düzeyine erişmezse, o gönü! çiğ, meyvesi de ham olur.

Âşık, sevgilisi için diğer insanlardan, varlıklardan uzaklaşır. Çünkü diğer varlıklar kişiyi sevgilisini düşünmekten alı-koyar. Sevgilisini aklından çıkartmamak için ilk başta uzlete çekilir. Daha sonra sevgiliyle sürekli hemhal olduğunu görünce insanların arasına geri döner, insanlar onu iş güçle meşgul zannederken aslında onun gönlü sevgilisiyle sohbettedir. Hz. Muhammed 'in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) peygamberliğin ilk yıllarında Hira dağına gidip uzlete çekilmesi, tefekkür ve tezekkürle meşgul olması bu sevginin, aşkın bir tezahürüydü.

Allah'ı seven, insanlardan ayrı kalmayı, onlarla kalbini meşgul etmeyip Allah'ı anmayı ister. Geceyi özleyişle bekler ki, dünyadan ilgisini kessin ve Allah'ın zikri ve senasıyla (övgüsüyle) meşgul olsun. Nitekim Yüce Allah, Hz. Davud'a (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Ey Davud, beni sevdiğini iddia eden ve geceleyin uyuyup benden gafil kalan kimsenin sözü gerçek değildir. Çünkü dost, dostunun yüzünü görmek ve sohbetine nail olmak istemez mi? O halde beni isteyen, uykusundan fedakarlık yapıp benim sohbetime nail olur."(5)Allah'ı seven, gece gündüz onu zikreder ve düşünür. Allah'ın ilminin, hikmetinin yüceliğini, kudretinin karşı konulmazlığımı ve mutlak egemenliğini, ince ve zarif sanatını, kainattaki mükemmel plan ve düzenini, lütuf ve ikramını düşünür, tefekkür eder. Sevgilisinin vasıflarını söyleyerek onu över. Eğer sevgisi kemal derecesinde ise sevgilisini bir an bile unutmaz. Çünkü, seven sevdiğini, sevgisi nispetinde anar. Sevginin alameti seven, konuştuğu zaman sevgilisinin adını anar, sevgilisinin ismini zikreder, susunca da hep onu düşünür. Hayalinde kendisiyle sohbet eder. Allah'ı seven kişide de bu alametler en kamil bir şekilde bulunmalıdır.
.

Selami yalçın

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz