İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Vefalı Bir Dost...

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Vefalı Bir Dost... Bir Salı 20 Tem. 2010 - 5:19

EyLüL

BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Vefal? Bir Dost
Cenâb-? Hak buyuruyor:

“Kim Allah'a ve Rasûl'e itaat ederse i?te onlar, Allah'?n kendilerine lütuflarda bulundu?u peygamberler, s?ddîkler, ?ehidler ve salih ki?ilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkada?t?r!” (Nisâ, 69)

Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:

“Ey insanlar! ?nsanlardan can?nda, mal?nda, dostlu?unda, bana kar?? Ebû Bekir’den daha fedâkâr ve cömert davranan kimse yoktur! E?er Rabbimden ba?ka, insanlardan bir dost edinmi? olsayd?m, muhakkak ki Ebû Bekr’i dost edinirdim…” (Buhârî, Salât, 80; ?bn-i Sa’d, II, 227)

Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) birgün:

“–Cebrâîl (as) yan?ma gelerek elimden tuttu ve bana ümmetimin girece?i cennet kap?s?n? gösterdi” buyurdular.

Hz. Ebû Bekir (ra) hemen at?l?p:

“–Ey Allah’?n Rasûlü! O esnâda Siz’inle birlikte olup o kap?ya bakmay? ne kadar isterdim!” dedi.

Allah Rasûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

“–Ey Ebû Bekir, ümmetimden cennete ilk girecek kimse olman sana yetmez mi!” buyurdu. (Ebû Dâvûd, Sünnet, 8/4652)

Hz. Ebû Bekir, cennetle müjdelenen bahtiyar sahâbîlerin ba??nda geliyordu. (Dr. Murat Kaya, Hazret-i Ebu Bekir'den 111 Hat?ra, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna

el-Kaadir: Kudret sahibi.

K?sa Günün Kâr?

Hz. Ebû Bekir’in ruhuna Fatiha oku! Hz. Ebû Bekir gibi bir dost ol!

Lügatçe

lütuf: 1. Ho?luk, güzellik. 2. ?yi muamele; iyilik.
s?ddîk: 1. Pek do?ru, sözünün eri (kimse). 2. ?slâm âleminin ilk halîfesi ve Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in vefal? dostlar?ndan Hz. Ebûbekir'in lâkab?.
bahtiyar: Bahtl?, talihli, mes'ut, mutlu, kutlu.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Du@ iLe [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]