İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Şafiide Farz namazların vakitleri.

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Şafiide Farz namazların vakitleri. Bir Cuma 9 Tem. 2010 - 19:21

G@RiP*

avatar
ÇALIŞKAN ÜYEMİZ
ÇALIŞKAN ÜYEMİZ
Şafiide Farz namazların vakitleri.
1 ) Beş vakit farz namazın herbirinin muayyen bir vakti vardır. Yani her bir farz namaz muayyen edilmiş vaktinde kılınmalıdır. Nitekim [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (c.c) şöyle buyurmuştur Şüphesiz namaz [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır .(Nisa 103
Sabah namazının vakti- fecri sadık (doğru fecr) denilen ikinci ikinci fecrin belirmesinden sonra başlar ve güneşin doğuşuna kadar başlar.
Peyqamber efendimiz (sas) bu vakti tarif ederken şğyle buyurmuştur Sabah namazının vakti [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fecrin doğmasından güneşin doğuşuna kadar olan zamandır . (sahihi Müslim )
Öyle namazının vakti: Güneşin [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] göyün ortasından batıya doğru kaydığı andan itibaren başlar ki [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] buna ZEVAL vakti denir . Herşeyin gölgesi : İSTİVA gölgesinden başka [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendi misline ulaşıncaya kadar devam eder .
Peyqamberimiz (sas) şöyle buyurmuştur :Öylenin vakti [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] güneşin göyün ortasından batıya doğru kaymağa başladığı andan itibaren başlar ve bir şeyin kendi boyu oluncaya ve ikindi vakti girinceye kadar devam eder. ( sahihi Müslim
İkindi namazının vakti – Öyle vaktinin bittiyi andan itibaren başlar ve güneşin batışına kadar devam eder.Bunu kanıtlayan Peyqamber efendimizin (sas) şu beyanatıdır :Her kim güneş batmadan önce [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ikindi namazının bir rekatına yetişirse [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ikindi namazına yetişmiş olur . ( Buhari [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Müslim )

Akşam namazının vakti – Güneşin tamamen batmasıyla başlar ve batı ufkunda hiçbir eser kalmayarak batmasına kadar devam eder . Akşam namaının vaktini bildiren delil Peyqamber (sas) şu hadisidir :” Akşam namazının vaktı şafak kararmadığı müddetce devam eder. (sahihi Müslim)
Yatsı namazının vakti – Akşam vaktinin bitmesiyle başlar ve fecr-i sadıkın belirmesine kadar devam eder.
İşte farz namazların vakitleri bunlardır. Kardeşlerim [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vakitleri geniştir düşüncesiyle namazları vaktin sonuna kadar TEHİR etmeyi adet haline getirmemesi lazımdır.
Çünkü böyle bir davranış namazları vaktinden çıkarmaya neden olur . Hatta böyle bir davranış [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] namazın terkine de sebebiyyet verir.
Bunun içindir ki [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Beş vakit namazları vaktinde kılmak Sünnettir.
Alemlere rahmet peyqamber efendimiz (sas)-e [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ammelerin en faziletlisinden sorulmuş – Vaktinde kılınn namazdır demiştir. ( Buhari [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Muslim )Alıntı (Büyük Şafii İlmihali - Gonca yayınları)

2 ) Evet kardeşler şimdi Dikkat edeceyimiz bir konuya bakalım –
Yatsı namazınn vakti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İmameyne göre (imamı Muhammed [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] imamı Yusuf ) işa-i evvelden [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yani [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] garbdaki zahiri ufuk hattı üzerinde kırçızılık gayb oldukdan sonra başlar . Üç mezhebde Maliki [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Şafii [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Hanbelide böyledir .
İmamı azama göre işa-i saniden [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yani beyazlık gayb oldukdan sonra başlar .
Öyle ve ikindi namazlararını vaktinde kılamayan Şafii ve Malikiler namazları kazaya bırakmayıb[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İmamı azamın kavline göre eda etmeli. Hal böyle iken o günün ikindi ve Yatsı namazlarını da İmamı azam Abu Hanifenin içtihadına göre kılmaldır.
Alıntı ( İslam Ahlak - Hakikat kitapeviı)
Öndede sondada Selam ve düa ile

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz