İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk
Oruçla karşılayalım!.. Salavat

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Oruçla karşılayalım!..

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Oruçla karşılayalım!.. Empty Oruçla karşılayalım!.. Bir Cuma 2 Tem. 2010 - 5:59

G@RiP*

G@RiP*
ÇALIŞKAN ÜYEMİZ
ÇALIŞKAN ÜYEMİZ
Unutanlara hatırlatma olması açısından başka önemli bir konu da; bir gün evvelinden oruçla regaibi karşılamaya çalışmaktır. Yani Pazartesi günü günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Hem oruçla yumuşayan kalpler daha kolay ağlayabilirler.


Zünnun-i Mısri (ks) şöyle der: “Recep tohum ekme Şaban sulama Ramazan ise hasat ayıdır.”

Receb ayına girmekle hayır tohumlarının ekilip biçildiği bir ibadet ve taat mevsimine başlamış oluyoruz. Elbette amel olarak da bu ayda oruç tutmanın bir ayrıcalığı olacaktır. Zaten üç ayların içinde bulunan Ramazan ayında oruç tutmak her müslümana farzdır. Receb ayında oruç tutmak da faziletlidir. Yine unutmamak gerekir ki; [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] korkusu için ağlayanlara cehennem haram kılınmıştır. Akıtılan gözyaşları bir kurtuluş vesilesi afv-u mağfiret edilmenin büyük bir müjdesidir.

Enes (ra)’den rivayet edilen hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: “Receb’in ilk cuma gecesinde uyanık ol. O geceyi gafletle geçirme. Zira o gecenin üçte biri geçtiğinde yer ve gök melekleri Kâbe-i Muazzama ve havalisinde toplanırlar. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-u Teâlâ meleklerin toplantısı üzerine: ‘Ey meleklerim! Ne istiyorsunuz?’ diye sorar. Melekler: ‘Ya Rabbi! Senden istediğimiz ve temennimiz Receb’in oruçlularının günahlarını bağışlamandır’ derler. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-u Zülcelal de: ‘Receb’in oruçlularını affettim’ buyurur.”

İşte bu noktada yine kendimize yönelip şöyle seslenelim: “Ey Nefsim! Bu gecede melekler dahi yeryüzündeki kullar için af ve mağfiret dilerken bizim bu gecelerdeki fırsatları kaçırmamız doğru olur mu?

Melekler dahi bizim için bu gece dua edip [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-u Zülcelal kabul ederken eğer biz de samimi bir kalp ve pişmanlıkla [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-u Zülcelal’e bu gece yönelirsek bizi de affedecektir. Bu fırsatı bir ganimet bilerek bu geceyi değerlendirmenin yollarına başvuralım.”

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz