İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Osman Gazi’nin Orhan Gazi’ye Nasihatı:

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Osman Gazi’nin Orhan Gazi’ye Nasihatı: Bir Paz 20 Haz. 2010 - 16:31

*GüLer*

avatar
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ
Osman Gazi’nin Orhan Gazi’ye Nasihatı:

Şeyh Edebâli Hazretlerinin manevi rehberliği ile altı asırdan fazla devam edecek olan cihan devletinin kurucusu Osman Gazi, Bursa’nın fethinden evvel kendisini ziyarete gelen Orhan Gazi’ye tarihlerimizde meşhur şu nasihatı yapmıştır ki, bu devletin ne kadar sağlam ve doğru temeller üzerine kurulduğunu gösteren mühim bir vesikadır.

“Ey oğul! Her işten önce din işlerine dikkat et. Zira farizaya (farzlara) dikkat, din ve devletin güçlenmesine sebeptir.

Din işlerini; dikkatli olmayan, itikadı bozuk ve doğru yoldan ayrılmaya yönelen, büyük günahlardan kaçınmayan, helala-harama dikkat etmeyen sefihlere ve ayrıca tecrübesiz kişilere bırakma, devlet idaresinde bu gibi kişilere iş verme!...

Zira yaratandan korkmayan, yaratılandan hiç korkmaz. Büyük günah işleyen ve bunu devam ettiren kimsede sadakat olmaz. Böyle kişilerin sadakati olsa ümmeti olduğu Peygamber-i Zişan’ın sadık tabligatı üzerine hareket eder de şer’i şerifin dışına çıkmazdı.

Zulümden, bid’atten sakın. Zulme ve bid’ate teşvik edenleri devletinden uzaklaştır. Çünkü böyleleri seni zevale uğratmış olurlar.

Daima cihad ile devletini genişletmeye çalış. ...


Alıntıdır...


selam ve dua ile kalınız...

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz