İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz?

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz? Bir Cuma 7 Mayıs 2010 - 6:24

*GüLer*

VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ
1-NEFSİ EMMARE: Nefsi zorla kötülüğe sürükleyen nefistir.Ruh nefse boyun eğmiştir.
SIFATLARI: Cehalet,cimrilik,hırs,kin,gadap,şehvet,tamah,haset ,istihza,ahmaklık,unutkanlık,buğz,çok yemek,çok uyumak,çok konuşmak,fazla neşe,şımarıklık.

Seyri-->İlellah, Alemi-->Alem-i Halktır.

2-NEFSİ LEVVAME: Kendini kınayan nefistir.
SIFATLARI: Kınama,heves,kötü fikir,ucb,çekişme,kahır,temana,gizli riya,makam sevgisi,şehvet tutkusu,şirretliktir.
Seyri-->İlellah

3-NEFSİ MÜLHİME: Kendisiyle şiddetli bir mücadele halindedir.
SIFATLARI: İlim,cömertlik,kanaat,tevazu,sabır,ezaya tahammül,özürleri kabul eden,güzel zan,hoşgörü.
Seyri-->Fillah, Alemi-->Mana Alemi, Hali-->Muhabbet

4-NEFSİ MUTMAİNNE:Şirkten,isyandan temizlenmiş nefistir.
SIFATLARI:Cömertlik,tevekkül,sabır,şükür,hilm,tesl imiyet,rıza,ibadet,güler yüzlülük,sürekli huzur,müşahede,büyüklere tazim,tatlı dil,kusurları örtme,hataları bağışlama.
Seyri-->Maallah, Alemi-->Hakikat-ı Muhammediye

5-NEFSİ RAZİYYE
SIFATLARI: Vera,hulus,muhabbet,ilan,huzur,Mevla ile dostluk,keramet,rıza,teslimiyet,halka irşad,en ince edep,duası kabul,herkes tarafından saygıyla karşılanır.
Seyri-->Fillah, Alemi-->Lahut

6-NEFSİ MARZİYYE
SIFATLARI: ALLAH ve Rasulunun ahlakıyla ahlaklanmak,hataları bağışlamak,ayıpları örtmek,güzel zanda bulunmak,herkese lütuf ve şefkat göstermek,insanları kurtarmak için meyl ve muhabbet.
Seyri-->Anillah, Alemi-->Seyrifileşya

7-NEFSİ SAFİYYE
SIFATLARI: her şeyi haktan bilir,artık saflaşmıştır ve süzülmüştür.Taş iken elmas olmuştur.Hakkın kölesi olmuştur.

Kaynaklar: Ruhul Beyan 1/416-417 İhya-u Ulumiddin

selam ve dua ile kalınız... [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2 Geri: Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz? Bir Cuma 7 Mayıs 2010 - 18:28

demirci mustafa

SADIK ÜYEMİZ
SADIK ÜYEMİZ
Allah cc. razı olsun.

Nefsimin adını biliyorum ve ah ah diyorum,el aman Yarabbiiii.....

Allah cc. emanet olunuz selam ve dua ile.

3 Geri: Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz? Bir Salı 25 Mayıs 2010 - 16:14

RüveYde

YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Allah Azze ve Celle razı olsun.
Acımasız ,amansız düşmanımız nefsimizle Rabbimiz bizi bir an bile başbaşa bırakmasın inşaallah.
Taş iken elmas olmak ,kurtuluş ancak nefsi terbiye ile...[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

"Allah'ım zaLimLerden oLdum ki merhametine muhtacım. . ! Huzuruna aLsanda beni böyLe perişan
benim hakkımda oLan hükmün başımda tacım.."

4 Geri: Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz? Bir Çarş. 26 Mayıs 2010 - 7:12

byt-19

ÖZEL ÜYEMİZ
ÖZEL ÜYEMİZ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

5 Geri: Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz? Bir Perş. 28 Ekim 2010 - 20:53

azra

ÖZEL ÜYEMİZ
ÖZEL ÜYEMİZ
Allah azze ve celle razı olsun kardeşim,fevkalade önemli bir mevzu.Rabbim razı olduğu hallerle hallendirsin nefsimizi,halimizi,hepimizi.selam ve dua....

6 Geri: Nefsinizin Derecesini Biliyor musunuz? Bir C.tesi 13 Kas. 2010 - 12:42

ZeYNeP

S.MODERATÖR
S.MODERATÖR
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Paylaşım için teşekkürler....

"SENİ HAREKETE GEÇİRMEYEN İMAN,SIRATTAN DA GEÇİRMEZ"

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]