İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

DUA ' NIN HUSUSİYETLERİ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 DUA ' NIN HUSUSİYETLERİ Bir C.tesi 17 Nis. 2010 - 15:31

Berzah

VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ

DUA 'NIN HUSUSİYETLERİ

Duada esas olan kabulüne inanmak, güvenmektir. Duada elleri açmak bir yana, insan asıl göğsünü açmalıdır. Sabah ve ikindiden sonra yapılan dualarda söylenen cümleler Mecmuatu'l-ahzab'da mevcuttur ama az bir farkla kayıtlıdır. Orada "Sübhaneke Ya Allah tealeyte Ya Rahman ecirna minen nar bi avfike Ya Mücir" denilir. Mücir de Allah'ın ismidir ancak burada "bi avfike Ya Rahman" demek bana daha sevimli geliyor. Üstad bu duayı çok önemli gördüğünden olacak sabah ve ikindiye hasretmiş. Mecmuatu'l-ahzab'ta Gümüşhanevi Hazretleri duaların faziletine dair pek çok şey söylemiş. Bunlardan ilk bakışta çok mübalağalı gibi görünen şeyleri Üstad'ın verdiği ölçüler çerçevesinde anlamak lazım. Yani o durum, okuyanı ilgilendirir. Başka bir ifadeyle mesela, "Şu duayı bir kere okuyan Cennet'e girer" denildiği zaman bunu "Bu dua öyle bir duadır ki onu inanarak, gönlünü vererek layık-ı vechiyle bir kere okuyan Cennet'i kazanabilir" şeklinde anlayabiliriz. Benim öyle inancım var ki bir insan gönlünü açsa ve kamil imanıyla bir kere "Allah!" dese sonra kendini onuncu kattan aşağı atsa, betonlar paramparça olur da ona bir şey olmaz. Bilhassa alem-i İslam'ın kan kustuğu şu günlerde göğtlatırcasına dua etmek lazım, buna ihtiyaç var.

M.FETHULLAH GÜLEN

2 Geri: DUA ' NIN HUSUSİYETLERİ Bir C.tesi 17 Nis. 2010 - 15:36

belinay

S.MODERATÖR
S.MODERATÖR
Sübhaneke Ya Allah tealeyte Ya Rahman ecirna minen nar bi avfike Ya Mücir"
tesbihat ve cevşenden sonra duanda bizide an
bounce

rabbit İnşaallah ! Dualar müşterektir Belinay ! super Ben de isterim anılmak. papatya

Vaktini elbet Allah belirleyecektir. Er ya da
geç olabilir, bu da önemli değil. Nasıl dilerse, öyle olur elbet… Fakat
umudum o ki sevenlerim, hâlimin güzel olması ve teneşire, Hakk âşığı bir
hanım olarak, tertemiz ve huzurla uzanabilmem için dua edeler.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]