İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Şehitlerin Efendisi Hz. Hamza

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Şehitlerin Efendisi Hz. Hamza Bir C.tesi 10 Nis. 2010 - 18:30

EyLüL

avatar
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ
Ey Hamza!

Gözünün gördüğü hiçbişeyden korkmazsın biliriz. Ama bari heybetini sakla. Yürüyüşün, Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor

________________________

Cenaze Namazları 4 tekbirle kılınır. Ancak bir sahabenin cenaze namazında Peygamber Efendimiz 70 tekbir getirmiştir. Bu şeref kimindir?

Uhud'da Hz. Hamzanın..

______________________

Hz.Hamzanın Şehadeti

Ebu Dücane Hazretlerinin öldürmekten yüz çevirdiği Hind, Cübeyr bin-i Mudimin kölesi olan Vaşiye, Hz.Hamzayı öldürdüğü takdirde bir çok vaatlerde bulundu. Çünkü Hz.Hamza, Bedirde Hindin babasını ve kardeşini öldürmüş, Uhudda pekçok müşrik başını uçurmuştu. Hz.Hamza, Cubeyrin amcasını da Bedirde öldürmüştü. Ayrıca Cübeyr, kölesine, Uhudda Hz.Hamzayı öldürdüğü takdirde, kendisinin azad edilip hürriyete kavuşturulacağını vadetmişti.

Köle Vaşi de hürriyet ve mal arzusuyla, bir kayanın arkasına gizlendi. Oradan Hz.Hamzayı gözlemeğe başladı. O sıralarda Hz.Hamza var gücüyle kılıncını savuruyor, müşrikleri harman gibi bir yerden kaldırıp diğer tarafa ölmüş olarak atıyordu. Hamzanın karşısına Siba ibn-i Abdul Uzzayı çıkarmışlardı. Allahın arslanının kılıncını kaldırıp indirmesiyle müşrikin de yere düşüp ölmesi bir olmuştu.

Vaşi, bu arada saklandığı yerden çıkıp tam arkasından mızrağını atarak Hz.Hamzayı sırtından vurdu. Hz.Hamza yaralandığı halde, hem de öldürücü yara aldığı halde yıkılmak nedir bilmiyordu. Önüne gelen müşrikleri temizlerken Kelime-i Şehadet getiriyordu.

BÖYLECE UHUDDA HEM ŞEHİD, HEM DE ŞEHİDLERİN REİSİ OLDU.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz