İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Bir mümin için en büyük başarı nedir?‏

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Bir mümin için en büyük başarı nedir?‏ Bir Cuma 9 Nis. 2010 - 12:10

Berzah

avatar
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Bir mümin için en büyük başarı nedir?‏Bir mümin için en büyük başarı, Allah'ın, elçisi Hz. Muhammed (asm) aracılığıyla öğrettiği yüksek ilahî ahlaka tutunarak cenneti kazanmaktır. Dolaysıyla Hz. Peygamberin (asm) doğumunu hakkıyla kutlamanın yolu, hayatın akışını Hz. Peygamberin (asm) öğrettiği yolda yeniden gözden geçirmektir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (asm) kimdir? İnsanlığa hangi mesajla gelmiitir? Onu dinlemek ve yolundan gitmek için ne yapmak gerekir? Onun yolundan gitmenin sonucu nedir? Cevapları sırayla ve özetle hatırlayalım:

-Hz. Muhammed (s.a.v.) kimdir? Hz. Muhammed (s.a.v.) Miladi 571 yılında şimdiki Suudi Arabistan topraklarında kalan Mekke şehrinde dogdu. Bir fakir ve yetim olarak büyüdü. Çocukluğundan itibaren fiziğinin, ahlakının, edebinin, iyiliklerinin dikkat çeken ihtisamı vesilesiyle emin/güvenilir sıfatıyla meşhur oldu. Büyük Melek Cebrail (as) 40 yaşından itibaren kendisine Kur'an vahyini 23 yılda ayet ayet indirdi. İnkârcı reislerin tüm saldırılarına/öldürme girişimlerine rağmen Allah'ın dinini insanliğa tebliğ etti. Kendisiyle savaşanları yendi ve getirdiği din hızla bölgesine hâkim oldu. Bugün yeryüzünde 1,5 milyar insan Hz. Muhammed'in (asm) getirdiği İslam'a inaniyor.

-Hz. Muhammed (asm) insanlığa hangi mesajla gelmiştir? İnsanlar ve tüm evren, ilmi, iradesi, kudreti sonsuz; başlangıcı ve sonu olmayan, kendi kendine mevcut ve hiçbir seye benzemeyen tek Allah'ın eseridir. Allah bizim evrenimizi esasen içine yerleştirdiği en önemli canlı olan insan için yaratmış ve insanla ilişkili bir sonsuzluk yolculuğu takdir etmiştir. Buna göre, önce ruhlar âleminde yaratılan ve anne rahminde bedenle birleşip dünyaya gelen insanlar, ölümle beden gömleğini çıkardıktan sonra ruhen ruhlar âleminde kıyameti ve dirilişi bekler. İyice yaklaşan kıyamet kopacak, bu evren yok olacak ve ahiret evreni ortaya çıkacak. Tüm insanlar ve herkes dirilip bir büyük hesap meydanında toplanacak. Herkes kul hakkından, ilahi emir ve yasaklardan akli/idraki/niyeti ölçüsünde sorgulanacak. Kendisine tebliğ edildiği halde kötü niyetle Allah'a inanmayanın bütün iyilikleri yanacak. Son tartıda sevabı üstün olan cennetlere yükselecek, günahları ağır gelen de cehenneme düşecek. Böylece herkes kısacık dünyada yaptıklarıyla kazandığı ahiret hayatı ne ise o hayatın içinde cennette veya cehennemde ebediyen yaşayacak.

-Hz. Muhammed'in (asm) yolundan gitmek için ne yapmak gerekir? Hz. Peygamberin yolu Kur'an-i Kerim'dir. Kuran ana hatlarıyla iman/ahlak/ibadet unsurlarından oluşur. Cenneti hedefleyen, her şeyi bir planla yaratıp yöneten tek Allah'ın varlığına ve elçilerine, kitaplarına, ahirete, öldükten sonra dirilmeye inanmalıdır. İmanını da ilim ve irfan aracılığıyla hayat boyunca şüphelerden korumalıdır. İlahi emir ve yasaklar çerçevesinde dengeli ve saygın bir hayata özenmelidir: Bu amaçla içkiden, kumardan, zinadan, cinayetten, hırsızlıktan, anne-babaya isyandan, sahtekârlıktan şiddetle kaçınmalıdır. Dürüst, öğrenen, çalışkan, sözünde duran, iyiliksever, sorumlu, merhametli bir kişilik geliştirmelidir. Namaz, oruç, zekât, hac ve Allah ile gönül bağı kurmak gibi ibadetleri de yerine getirmeye çalışmalıdır.

-Hz. Muhammed'in (asm) yolundan gitmenin sonucu nedir? Hayatınızı sağlıklı ve huzurlu yaşarsınız. İnsanlar arasındaki ilişkileriniz olumlu gelişir, toplumda şefkat, iyilik ve dayanışma hâkim olur. Sağlıklı ve başarılı nesiller yetişir. Ölüm korkusu yerine sonsuz saadete geçiş ümidi yeşerir. Diriliş, hesap ve sorgu kolayca aşılır. Bu kısacık hayattaki ahlaklı durusa bedel, hayaller ötesi güzelliklerden örülü sonsuz cennet saadetine kavuşursunuz.

Şu halde, Hz. Peygamberin (asm) doğumunu kutlamak, ardından içi boş gözyaşları dökmek değil, insanlığa öğrettiği yolu iyice düşünüp o yolda tüm hayatını gözden geçirmektir. Allah'ın amacına yönelmek, ilahi ahlakla yücelmek ve yüce saadete uçmaktır.Dr. Muhammed Bozdağ

*GüLer*

avatar
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ
Başlamadan Önce………………………………...: İNŞALLAHİşe Başlarken……………………………………..: BİSMİLLAHŞaşırırsak…………………………………………: ALLAH ALLAHKendimize Güvenirsek…………………………...: EVELALLAHAzmedersek………………………………………: ALİMALLAHİşten Vazgeçersek………………………………...: EYVALLAHSonuna Kadar Gitmek İstersek…………………...: YA ALLAHTaahhüt Edersek………………………………….: VALLAH BİLLAHCanımızı Sıkarlarsa………………………………: FESUBHANALLAHDaha da Sıkarlarsa……………………………….: HASBÜNALLAHPes Edersek………………………………………: İLLALLAHİşe Coşku ve Heyecanla Sarılınca………………..: ALLAH ALLAH ALLAHİşi Başarıyla Bitirince……………………………: MAŞALLAHEğer İşi Başaramazsak…………………………...: HAY ALLAHselam ve dua ile kalınız... [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (((:

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz