.:. i R F @ N _ M E C L i S i .:. R @ H - i _ @ S K .:.
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Salava10

Join the forum, it's quick and easy

HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Salava10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 13 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 13 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 206 kişi 31.07.17 12:04 tarihinde online oldu.
En son konular
» Kutsalınıza Hakaret Edilmesi İncitiyormuş Değil mi?
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime122.09.23 10:37 tarafından RıZa BeRKaN

» Namazı terk eden adam dinini bitirmiştir!
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime112.01.23 12:26 tarafından RıZa BeRKaN

» Muhammed sen canımın cananısın Muhammed sen gözümün ışığısın Muhammed
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime112.01.23 10:10 tarafından RıZa BeRKaN

» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI : ACELECİLİK …!!!
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime117.11.22 17:23 tarafından RıZa BeRKaN

» i M a N i L e G ö N D e R B i Z i
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 18:29 tarafından RıZa BeRKaN

» Hazreti Ömer'den (r.a) birbirinden kıymetli 18 nasihat...
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 18:22 tarafından RıZa BeRKaN

» EN BÜYÜK KABADAYI'LIK EFENDİLİK'TİR
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 18:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz. Dünya senin vatanın mı yurdun mu?
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 12:00 tarafından RıZa BeRKaN

» Sadece Kur’an Yeter mi ? KUR'AN YETER DİYENLERE
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 10:35 tarafından RıZa BeRKaN

» İNCEDEN İNCEYE GİYDİRİYORLAR SİZE MÜSLÜMANLAR
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 8:35 tarafından RıZa BeRKaN

» Recep Tayyip Erdoğan EVET O bir #DünyaLideri
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 8:11 tarafından RıZa BeRKaN

» Zordur kurban zordur, ayrılık zordur...
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 8:03 tarafından RıZa BeRKaN

» Allah ve Rasulü için göz yaşı dökenlere selâm olsun.
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 7:57 tarafından RıZa BeRKaN

» 2 MiLYaR TaKiPÇiSi VaR
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.22 7:34 tarafından RıZa BeRKaN

» Ne NeDiR?
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime120.01.22 11:54 tarafından RıZa BeRKaN

» ÖĞÜT VEREN AYETLER
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime120.01.22 10:58 tarafından RıZa BeRKaN

» Faizcileri deşifre edeceğiz.. Takip edeceğiz..
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime122.10.21 13:26 tarafından RıZa BeRKaN

» ANLAMSIZLIK HASTALIĞI: ANoMİ ‼
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.21 11:49 tarafından RıZa BeRKaN

» Mustafa Özcan Güneşdoğdu Rabbim Sana Sığınırım
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.21 11:46 tarafından RıZa BeRKaN

» Zengin Tüccar ve 4 eşi hikayesi.
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Icon_minitime111.10.21 11:41 tarafından RıZa BeRKaN

Istatistikler
Toplam 278 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CANAN CAN

Kullanıcılarımız toplam 14129 mesaj attılar bunda 6601 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anket

İRFaN MeCLiSi & RaH-ı AŞK FoRMuMuZa NaSıL ULaŞTıNıZ?

HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_lcap67%HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_rcap 67% [ 4 ]
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_lcap0%HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_rcap 0% [ 0 ]
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_lcap0%HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_rcap 0% [ 0 ]
HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_lcap33%HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Vote_rcap 33% [ 2 ]

Toplam Oylar : 6

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe

2 posters

HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Empty HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe

Mesaj tarafından RıZa BeRKaN 28.03.10 13:40

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]HATEM-İ ESAM VE SEKİZ MESELE

Hatem'in hocası Şakik'den; 33 yılda öğrendiği sekiz mes'ele ;

Alimin öğrendiği şeyler, Şakîk-i Belhî' nin Tilmizi Hâ-tem el-Asamm'dan rivayet edilen cinsden olmalıdır.

Ş a kî k, H â t e m 'e sordu:
- Kaç senedir benim yanımdasın?
H â t e m :
- Otuz üç senedir.
Ş a k î k :
- Bu müddet zarfında benden ne öğrendin?
H â t e m :
- Sekiz mes'ele öğrendim.
Ş â k î k :
- înnâ li'llâhi ve innâ ileyhi râci'ûn! Ömrüm seninle geçtiği hâlde benden ancak sekiz mes'ele mi öğrenebildin?
H â t e m :
- Evet hocam, ben yalan konuşmayı sevmem, ancak sekiz şey öğrenebildim.
Şakîk:
- Bu öğrendiğin sekiz şey nedir? Söyle dinleyelim.

H â t e m :
1 - Baktım ki, herkesin ayrı ayrı bir dostu var. Fakat bütün dostlar, nihayet mezar başından geri döndüğü için ben, hiç birine güvenmedim, ancak mezarımda da bana arkadaş olacak iyi amelleri kendime dost seçtim.
Şakîk:

- Çok güzel, ikincisini söyle bakalım.

H â t e m:

2 - ALLAH'u Teâlâ'nın : "ALLAH'ın azametinden korkup nefsini, arzu ve isteklerinden alıkoyanın varacağı yer Cennettir." (79-Nâzi'at: 40, 41) mealindeki âyet-i kerîmesini düşündüm, hak olduğunu bildim ve nefsimin behîmî arzularını yenmeğe çalıştım ve bu suretle ALLAH'u Teâlâ'ya itaate devam ettim.

3 - Baktım ki, herkes elindeki kıymetli sermâyesini koruyor, kasalarda saklıyor, kaybolmaması için her çâreye bağ vuruyor. Halbuki ALLAH'u Teâlâ'nın:"Sizin elinizde olan her şey tükenecek, ancak ALLAH katında olan bakîdir. "âyet-i celîlesini düşündüm ve ben de kaybolmaması için kıymetli kabul ettiğim bütün varlığımı ALLAH'a, emânet ettim-, Onun rızası uğrunda harcadım.

4 - Baktım ki, insanların her biri mâl, haseb, şeref ve neseb aramaktadır. Anladım ki bunlar bir şey değil. ALLAH'u Teâlâ'nın: "ALLAH katında en keremliniz, en çok muttaki olanınızdır (49-Hucûrât: 13) âyet-i celîlesine baktım da, ALLAH katında kerîm olmak için malı, mansabı değil, takvayı seçtim.

5 - Baktım ki, insanlar mütemadiyen birbirine saldırıyor, yekdiğerini tel'în edip duruyorlar. Sebebini, hâsed denilen çekememezlikte buldum; sonra ALLAH'u Teâlâ'nın:"Biz, onların dünyâ hayâtındaki geçimlerini taksîm ettik" âyet-i celîlesini düşündüm ve anladım ki bu taksimat, ALLAH'u Teâlâ'nın taksimidir, bunda kimsenin te'siri yoktur. Ben de ALLAH'ın taksimine razı oldum, hased hastalığını attım ve kimseye düşmanlık etmedim.

6 - İnsanların birbirine düşman olup birbirlerini öldürdüklerini gördüm. ALLAH'u Teâlâ'nın: "Asıl düşmanınız şeytandır. Onu düşman tanıyın " âyet-i celîlesini düşündüm ve asıl düşmanın Şeytân olduğunu anlayınca, yalnız onu düşman tanıdım ve başka kimseye adavette bulunmadım.

7 - Baktım ki, insanlar şu bir lokma ekmek için helâl - haram demeden her türlü zillete katlanıyorlar. ALLAH'u Teâlâ'nın:"Bütün yaratıkların rızkı ALLAH üzerinedir." (11-Hûd: 6) âyet-i kerîmesini düşündüm. Benim de bu canlı varlıklardan biri olmam hasebiyle, rızkıma ALLAH'u Teâlâ'nın kefil olduğunu anladım; isteklerime bakmadan, ALLAH'u Teâlâ'nın bende olan hakkı ile meşgul oldum.

8 - Baktım ki, insanlardan bir kısmı servetine, ticâretine; bir kısmı sıhhatine olmak üzere, kendileri gibi bir yaratık'a tevekkül etmekte [güvenmekte] ve ona bel bağlamaktadır. ALLAH'u Teâlâ'nın: "ALLAH'a tevekkül edene [güvenene] ALLAH yeter.H (65 - Talâk : 3) mealindeki âyet-i celîlesini düşündüm ve ben de (fâni olan başka şeylere değil) ancak Hazret-i ALLAH'a tevekkül ettim ve O'na bağlandım. O da bana yeter. İşte senden öğrendiklerim bunlardır.
Dedi.

Bunun üzerine Ş a k î k:
- Hâtem, ALLAH seni muvaffak etsin; doğrusu ben, Tevrat, İncil, Zebur ve Kur'ân-ı Azîmi tedkîk ettim, bütün dîni işleri ve hayır çeşitlerini şu sekiz mes'ele üzerinde devreder gördüm. Şu sekiz esâsa riâyet eden dört kitâb'ın hükmüyle amel etmiş olur. Dedi.

İlmin bu nev'iyle meşgul olup bunu anlayanlar ancak âhiret âlimleridir. Dünyâ âlimleri ise, güçleri yettiği kadar mâl ve mansab etmekle meşgul olur da, ALLAH'u Teâlâ'nın Peygamberleri vasıtasıyla tebliğ ettiği âhiret ilimlerini ihmâl ederler.

1. KlTAB - 6 ncı BAB - S.167 Ahiret Alimlerinin Alametleri - İHYÂU' ULÛMİ'D-DİN

RıZa BeRKaN
RıZa BeRKaN
KuRuCu / YöNeTiCi
KuRuCu / YöNeTiCi

HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe Empty Geri: HaTeM-i ESaM ve SeKiZ MeSeLe

Mesaj tarafından EyLüL 09.04.10 10:26

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
EyLüL
EyLüL
BAĞIMLI ÜYEMİZ
BAĞIMLI ÜYEMİZ