İrfan Meclisi & Rah-ı Aşk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Süper uyumlu yapı HÜCRE

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Süper uyumlu yapı HÜCRE Bir Ptsi 22 Mart 2010 - 16:48

*GüLer*

avatar
VEFALI ÜYEMİZ
VEFALI ÜYEMİZ
Hücre, canlının canlılık özelliklerini taşıyan, yapı ve görev bakımından en küçük parçasıdır. Hücreye "göze" de denir.

Bitkisel ve hayvansal her organizma, hücre adı verilen yapı taşlarından oluşur.

Evrimciler,ortaya attıkları evrim iddasına göre canlılıgın kademeli şeklinde geliştiklerini söylemektedir.Bu iddaya göre hücreninde kademeli olarak gelişmesi gerekir.Örneğin bir hücre önce mitokondri ile başlayıp daha sonra kendi kendine kademeli bir şekilde diğer yapılarını kazandığını idda etmektedirler.Aşagıda hücrenin yapısını inceleyerek bu iddaların gecersizliğini ortaya cıkaracağız!öncelikle hücreyi oluşturan yapıları hatırlayalım kardeşlerim...
2 Hücrenin Yapısı
2.1 Hücre çeperi
2.2 Sitoplazma
2.3 Çekirdek
2.4 Golgi aygıtı G.A.
2.5 Koful (Vakuol)
2.6 Mitokondriler
2.6.1 Kloroplastlar
2.6.2 Kromoplastlar
2.6.3 Lökoplastlar
2.7 Ribozom
2.8 Sentriyoller hepsi hücreyi meydana getirir.Bunlardan herhangi birinin eksikliği hücrenin yaşamını,devamlılığını engeller...tek tek inceleyelim:

Hücre Çeperi:sadece bitki hücrelerinde bulunan hücreyi dış etkenlere karşı koruyan bir hücre yapısıdır bunun tek başına varlığı hücre için birşey ifade etmez.Hücre ceperi kendi kendine diğer yapıları üretmeyede gücü yoktur.Ancak diğer yapılarla birlikte olduu zaman bir işlev gösterebilir.buda kademeli gelişimi etkisiz kılar.

Stoplazma:hücrenin yaşamsal faliyetlerini gerektircek maddeleri içinde barındıran genel itibariyle eriyik sıvı şeklinde bulunan akışkan kısımdır.Tek başına hicbir işlevi yoktur ancak diğer yapılarla birlikte oldugunda işlev görür.Kendi başına diğer organelleri üretmeyede gücü yoktur.Kademeli gelişim(evrim)burdada yıkılmıştır.

Cekirdek:İşlevi hücrenin yaşamını sürdürmek ve çalışmasını düzenlemektir.4 bölümden oluşur;çekirdekçik,kromatin ağ,çekirdek zarı ve çekirdek sıvısı şeklindedir.Çekirdek ayrıca hücre ana maddesi içindeki birçok küçük organelin birbirleriyle uyumlu olarak çalışmasını sağlar.Tek başına hicbir işlevi yoktur işlev görebilmek için diğer organnelere ihtiyacı vardır...

Golgi Aygıtı:
görevinin hücrenin salgıladığı proteinleri depolamak olduğuna inanılmaktadır.paketleme ve salgı görevi yapar.Tek başına hicbir işlevi yoktur işlev görebilmesi için diğer yapılara ihtiyacı vardır.

Kofullar: Fazla su ve artık maddelerin atılıp-depolandığı yerlerdir.belirttiğimiz gibi tek başına işlevleri yoktur...

Mitokondriler: Hücrenin enerji üretim merkezleridir.Tek başına bir işlevi yoktur..

Kloroplastlar: Bitkilere yeşil rengi veren yapıdır fotosentez için hayati gerkliliği olan yapıdır.Ama tek başına bir işlevi yoktur İşlev görebilmesi için diğer yapılara ihtiyac vardır.

Ribozom: Protein sentezinin yapıldıgı yerdir.Fakat tek başına bir işlevi yoktur...

Sentroyeller: Hücre bölünmesine etkin rol oynarlar...


Acıkladığımız hücre yapılarında sıkca tekrarladığımız gibi hicbirinin tek başlarına işlevleri yoktur.Yani kademeli gelişime göre önce bir mitokondri ile veya ribozom veya diğerleri gibi tek bir yapıyla başlanıp bir gelişimin-evrimin oluşması imkansızdır cünkü bu yapıların tek başlarına hic bir işlevleri yoktur ancak diğer organelerle-yapılarla birlikte uyum içinde calışabilmektedir herhangi bir tanesinin bile eksikliği hücrenin yaşamasını engeller.Örneğin sadece mitokondrisi eksik olan ama diğer yapılara sahip olan bir hücre bile mitokondrinin yapmış oldgu enerji üretme işlevinden yoksun oldugu için yaşamsal faliyetlerini sağlıcak enerjiyi bulamadıgından anında ölecektir.
Böylece Evrimcilerin idda ettiği kademeli gelişim taa en başından en küçük canlı kabul edilen hücreden itaibaren yıkılmış olmaktadır.

Araştıran: Okan GÜNDÜZ


SELAM VE DUA İLE KALINZ... [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz